Instantní úspěch? Včera bylo pozdě…

1
1548
David se otočil a pohlédl do očí muži s ostrými rysy a vřelým úsměvem. Mluvil přímo na něj. „Co prosím?“ vysoukal ze sebe David. „Říkám, že to nebyla moc šťastná výhra,“ usmál se muž ještě více, poté se otočil a odkráčel do ruchu davu.

Možná si sami říkáte, co má tento příběh společného s úspěchem? A vůbec, co má společného s mým vlastním úspěchem? Příliš mnoho lidí si představuje úspěch jako něco, co se člověku zkrátka přihodí, a nejčastěji z ničeho nic. A proč by ne? Žijeme přece ve světě, kde vše jde rychle. Ano, letadlo vás do 15 hodin dopraví kamkoli na světě, vozem se přesunete na druhou stranu státu za čtyři hodiny a oběd ohřejete za dvě minuty v mikrovlnce. To vše by bylo před sto lety nemyslitelné. Ale tento triumf pokroku se stal klecí pro myšlení lidí. Trávíte svůj život na gauči před televizí a čekáte na spásné štěstí tažené z osudí za přítomnosti notáře?

Davidovy rozpaky byly do očí bijící a neznámý muž si toho byl jistě vědom. Mnohem těžší je jít si měsíc za měsícem za svým snem, než doufat v jeho zázračné naplnění z ničeho nic právě dnes. Jenže chtít vše dnes znamená nemít nikdy nic. Všichni úspěšní lidé minulosti měli proti nám určitou výhodu, žili v době, kdy nic nebylo instantní. Za zázračné zbohatnutí se považovalo odjet na Klondaik, měsíce se plahočit skalami, rozvodněnými řečišti, hustými lesy a pak roky hledat zlaté valouny. Komu se povedlo své štěstí takto vydolovat, byl považován za rychlého zbohatlíka. Co teprve opravdově dosažený úspěch? Některé věci se ale v čase nemění a principy úspěchu patří mezi ně.

První, co je třeba udělat, zbavit se závislosti na pilulce naděje z loterijního osudí. A vůbec jakéhokoli osudí, které nese nálepku „již dnes“. Vzdejte se naděje na splnění svých snů dnes a budete k nim blíže než kdy dřív. Naše touha po instantním naplnění snů nás paralyzuje v dělání těch správných věcí, které opravdu vedou k jejich uskutečnění. Za druhé se naučte vidět splnění svých snů jako cestu složenou z malých krůčků. Úspěšní lidé se nikdy necítili příliš sexy na malé kroky vpřed. A právě díky jejich soustavnosti došli o tolik stovek kilometrů dál než pojídači pilulky instantního úspěchu. Za třetí – úspěch je definován tím, v koho cestou vyrostete. Peníze a majetek získané bez odpovídajícího osobního růstu se u člověka dlouho neohřejí, protože nemá myšlení a charakter, které by mu jich pomohlo dosáhnout opakovaně. Náhlý úspěch je následován hokejovým pravidlem náhlé smrti. Proto pracujte na svém růstu, čtěte knihy, které vás nutí myslet a dělejte věci, na které si druzí připadají příliš sexy. Krůček za krůčkem jim o kilometry utečete.

Kam by se po těchto řádcích vydal David, to už nevíme. Doufáme ale, že setkání s oním tajemným mužem bude pro někoho z vašich blízkých osudovým a začne svůj život soudit ne podle toho, co dnes sklidil, ale podle toho, co dnes zasel.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here