Dělejte jen to, co opravdu MILUJETE!

4
1961

Kdyby zvířata ve volné přírodě měla reprezovat nás lidi, vypadal by ten lesní život následovně: Veverka je nešťastná, protože sice umí lézt po stromech, ale nedokáže skákat do vody a potápět se jako žába. Slon by ze sebe sedřel kůži, aby byl stejně rychlý, jako tygr. Tygr by byl naopak nešťastný z toho, že nedokáže zpívat jako slavík a slavík by se zase marně pokoušel o skákání jako klokan. Zní to směšně, že ano?

Je to směšné, ale pravdivé, neboť to přeci reprezentuje nás. Jeden má hlavu na jazyky, ale snaží se do ní vtěsnat hlavně matematicko-fyzické vzorečky. Matikáři přemýšlející zásadně v číslech naopak hodiny sedí nad anglickými slovíčky počátečníchlekcí. A spousta lidí nedělá to, k čemu byla určena. Vlastně, nikdo ani pořádně neví, k čemu byl předurčen.

Jedna – podle vlastních slov – ztřeštěná ženská z Německa vypracovala z vlastní lenosti důkladný plán pro opravdu šťastný život. Celá věda spočívá v tom, že člověk nejprve objeví to, co mu přináší radost, co ho fascinuje, motivuje, obohacuje a naplňuje. Každý z nás má mnoho a mnoho podobných vášní a dovedností.

Druhý krok není o ničem jiném, než o dělání těchto věcí. Tahle dáma jménem Bärbel Mohr dokládá krásný případ, který si zaslouží být uveřejněn: Muž, který se ocitl velice blízko smrti prožíval již dobře známý fenomén světelného tunelu. Přitom mu před očima běžel celý jeho život jako film. Všechny negativní zážitky a události se mu vymazaly a pozitvní se ukládaly na jeho konto “pozitivní karmy”. Tohoto muže udivilo, co všechno bylo označeno jako “negativní” a následně vymazáno a co bylo na jeho kontě zaúčtováno jako “dobře udělané.” Byly situace, o kterých se domníval, že v nich jednal “morálně” správně, ale necítil se přitom dobře. Jednal tak, jako to považoval za svou povinnost, ale cítil se u toho špatně. Takové zážitky se objevily na negativní straně a byly vymazány. Došel tedy k závěru, že jediné, co je pro nás prospěšné, je to, u čeho se cítíme dobře.

Jak už bylo výše řečeno, to je celá věda. Děláme-li to, z čeho osobně máme dobrý pocit, pak i výsledek musí být pozitivní. A pokud se tomu věnujeme a nesnažíme se být tygrem, veverkou a klokanem zároveň, pak jsme podporováni ve svém úsilí a vždy dojdeme na tu správnou cestu.

4 KOMENTÁŘE

  1. Pokud by byl návod v tomto článku myšlen univerzálně a pro všechny, pak by se mělo mnoho rodičů začít bát o své děti, lidé o život, bezpečí, svobodu… Jsou totiž lidé, kteří když dělají to, z čeho mají dobrý pocit, jsou velmi nebezpeční svému okolí. Pokud bychom v životě dělali jen věci, u kterých se cítíme dobře, tak by naše vztahy zkolabovaly (počínaje závislostmi). Pokud by děti četly tento článek, tak by už nikdy nemuseli chodit do školy…? Bylo by v určitých ohledech lepší, abychom se my lidé naučili cítit dobře a milovat to, co je správné, to, co je morální, to, co někam vede. Vždyť dělat věci, které milujete, i když nejsou morální, je téměř nebo úplně zločin. Lepší je naučit se milovat to, co je správné a mít dobrý pocit z toho, že na takových věcech stavím svůj život. Nechtěl bych chytat za slovíčka, kdyby název nebyl do očí bijící ne úplně dobrá rada.

  2. Souhlasím s Petrem Štěpánkem. Povzbuďte lidi aby překonali své nepohodlné překážky a svým růstem přispěli světu. Naučte je milovat to, co je potřeba udělat. Osobně miluji spousty nezdravého jídla, ale překonávám to pohodlí sedění na pohovce a koukání na televizi, zatímco běhám a jím zdravě. Jednoduše proto, že ten výsledek stojí za to.

  3. Skvělý článek , děkuji . Musím souhlasit ,nebot i z vlastního života a života lidí kolem mě vím , že to co děláme se srdcem , to se nám vždy , ikdyž to někdy trvá déle než by jsme chtěly , povede.Vždy nás to posune někam dál ve vlastním vývoji,ale i v práci,sportu…….. Ale proč nemít rádi i školu? Proč neradi někteří chodí do práce? Proč po skvělém koláči nebo kachně , někteří jdou s donucení spálit pár kilo do posilovny? Proč? Něco Vám povím,učíme se celý život a proto dnes už vím ,že pokud chci být sama sebou, chci se radovat z každého dne,ikdyž zrovna venku prší,musím milovat každý okamžik.Protože,pokud aspon jednou denně neudělám věc,kterou miluju,už ji třeba nikdy udělat nezvládnu. Tak proč bych si měla vyčítat skvělý oběd? nebo válení na gauči u Románu pro ženy?nebo prohraném zápase,kde zrovna rozhodčí nebyl nestranný? Trošku jsem utekla a rozepsala bych se,protože tohle je úžasné téma.Takže – Milujte vše co chcete,ale naplno.
    děkuji za skvělé zamyšlení,hodně štěstí

  4. Přečetl jsem si celý článek, ale v nesouhlasím s hlavní myšlenkou. Modelová situace č.1: dělejte celý týden pouze to, co vás baví, absolutně nedělejte nic jiného. Modelová situace č.2: Celý týden pracujte, nedělejte nic jiného než pracovní věci, ty které vás těší, netěší a v neděli dělejte pouze to co vás baví. Schválně budete se více radovat z neděle, kdy předcházel pracovní týden se vším všudy tedy včetně činností, které vás příliš nebavily nebo neděle kdy předcházel týden, kdy jste dělali pouze to co vás baví.

    Podle mě pokud bychom dělali pouze to co nás baví, časem nás to bavit přestane.

    Štěstí není v konání činností, která nás baví, ale v tom, že nalezneme zalíbení i ve věcech, které zrovna dvakrát nemilujeme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here