Není hvězda jako hvězda aneb jak si vybrat hotel

0
1634

Stále platí, že to, co jsou tři hvězdičky v Paříži, se vůbec nerovná třem hvězdičkám v Ulánbátaru. Zpravidla platí, že v čím vyspělejší (a bohatší) zemi se nacházíme, tím menší hodnotu hvězdička má. Levné ubytování v Evropě tak bude mít podobný standard, jako vyšší třída v Asii.

V dvouhvězdičkovém hotelu otvírák, s pěti hvězdami vám vyžehlí do dvanácti hodin

Ve střední Evropě tak například hotel s jednou hvězdičkou (kategorie tourist) bude mít na pokoji tekoucí studenou vodu a koupelnu na každých deset hostů, zatímco ve dvouhvězdičkovém (standard) už máte nárok na předložku před sprchou nebo otvírák na pokoji.

Je zajímavé, že vlastní WC a koupelnu mají všechny pokoje až ve tříhvězdičkovém hotelu (komfort). V kategorii luxury (pět hvězdiček) je koupelna od WC oddělena a můžete si nechat vyprat a vyčistit oblečení během dvanácti hodin.

Na pět hvězdiček má nárok pouze hotel. Penziony a zařízení označená jako Hotel garni (nabízí jídlo pouze k snídani) mohou mít hvězdičky maximálně čtyři.

V Evropě se značení hotelů postupně sjednocuje

S tím jak se spojuje svět, vzniká i tlak na poskytovatele ubytování, aby značení bylo všude srovnatelné. V ČR jsou pod dozorem Ministerstva pro místní rozvoj, větší část Evropy označuje hotely podle pravidel asociace HOTREC. Díky společnostem nabízejícím různé slevy pobyty i v nejlepších hotelech navíc prožijete za přívětivé ceny.

Mimo Evropu je situace komplikovanější. Například v Rusku se kategorie hotelu definuje podle prostoru a poskytovaných služeb. Jednohvězdičkový pokoj nabízí deset metrů čtverečných na osobu a ručník vám vymění jednou za čtyři dny, pětihvězdičkový nabízí metrů šestnáct a na pokoj vám donesou i snídani.

Boutique hotel, All-Suite hotel aneb jak to mají za mořem

Úplně jiné značení mají v USA a v Británii. Zde se musíte orientovat v pojmech jako Boutique hotel (můžete se setkat také s kategorií Desing hotel) nebo All-Suite hotel. Design hotely dávají důraz na luxusní interiér a špičkové služby, All-Suite hotely mají ke každému pokoji přiřazen vlastní obývací pokoj a malý kuchyňský kout.
Co nalezneme v Praze?

I v našem hlavním městě se lze ubytovat na úrovni. Hotely Hilton nebo Four Season nabízí velmi příjemné ubytování, které obstojí i ve srovnání s nejvýznamnějšími světovými metropolemi. A navíc, velké ubytovací společnosti často nabízí zajímavé slevy pro Prahu a další evropské metropole.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here