Časopis Forbes pravidelně zveřejňuje žebříčky těch nejmocnějších žen. Pojďme se podívat na životní cesty tří úspěšných dam, které časopis pasoval mezi nejvlivnější, z nichž každá se dokázala prosadit v naprosto odlišném oboru.
Mary T. Barra
Kdo to je? Ředitelka General Motors
Forbes ji pasoval na pátou příčku žebříčku nejvlivnějších žen. V roce 2013 se stala první ženou ve vedení koncernu General Motors a také tou první, která se kdy ujala takovéto funkce ve velké americké automobilce. Ve společnosti už pracuje ovšem celkem více než tři desítky let, vystřídala různé pozice, není tedy žádným nováčkem. Její nejvýraznější schopnosti hodnotí odborníci ve špičkové komunikaci s lidmi, podle těch, kteří se pohybují v jejím okolí, je velmi milá, klidná a vyrovnaná osobnost. Mezi svými spolupracovníky je velmi oblíbená.
Narodila se roku 1961 a vůbec první zkušenosti s automobilkou učinila už v osmnácti letech, začínala v dnes již uzavřené společnosti Pontiac, kam nastoupila ještě jako praktikantka. Před ní tu pracoval její otec, takže se dá říct, že pokračovala v rodinné tradici. Sama absolvovala elektroinženýrství, získala bakalářský titul a automobilovému průmyslu zůstala věrná celou svou kariéru.
Podrželo ji proto i vedení společnosti před kritickými ohlasy, jimž nebyla příliš po chuti žena v čele společnosti, která se pohybuje v automobilovém průmyslu. Šéf General Motors Dan Akerson, je ostatně výrazným zastáncem žen ve vysokých postech, podle něj se umějí daleko lépe adaptovat na změny.
Beyoncé Knowles
Kdo to je? Americká zpěvačka
Zařadila se v roce 2015 na jednadvacátou pozici. Jako jediná umělkyně, před ni se dostaly političky nebo dámy vládnoucí pevnou rukou nadnárodním korporacím.
Narodila se roku 1981 v americkém Texasu a už jako dítě chodila do kostelního sboru. Svoje první profesionální hudební krůčky absolvovala v dívčí skupině Destiny’s Child a hned se s tímto projektem stala nejprodávanější dívčí kapelou v historii. Uvnitř skupiny začaly ovšem panovat rozbroje, takže se její členky vydaly na sólovou dráhu. A půvabné Američance se daří i na tomto poli. Hned první album se stalo ve své domovině pátým nejprodávanějším, zpěvačka za něj obdržela pět cen Grammy. Prestižní ocenění za svou kariéru posbírala celkem dvacetkrát a stala se jednou z nejprodávanějších interpretek.
A daří se jí rovněž na stříbrném plátně. Za roli v muzikálu Dreamgirls si vysloužila dvě nominace na Zlatý glóbus. Je též úspěšnou skladatelkou a vrhla se i do světa módního návrhářství, spolupracovala s návrhářem Tomem Fordem a především se svou maminkou založila v roce 2005 značku House of Deréon. Ta dostala název podle další ženy z rodiny Knowles – má být poctou zpěvaččině babičce Agnès.
Angela Merkel
Kdo to je? Německá politička
Tahle dáma aktuálně vládne našim sousedům z postu kancléřky Spolkové republiky Německo, což je hlava vlády, tedy v podstatě obdoba našeho premiéra. Tuto funkci mimochodem získala coby historicky první žena v zemi. Dnes je též považována v podstatě za lídra Evropské unie. Žebříček Forbesu už pošesté za sebou suverénně ovládla.
Narodila se roku 1954, střední školu absolvovala v rodném Tremlinu, následně studovala na lipské univerzitě fyziku. Už tehdy o ni její okolí hovořilo jako o velmi talentované dívce. Zvládla získat dokonce v tomto oboru i doktorát. Po studiu zůstala v Akademii věd, věnovala se ovšem už chemii. Jakmile pád komunismu uvolnil v Německu poměry, znamenalo to pro ni zelenou ke vstupu do politiky. První její působiště bylo Ministerstvo životního prostředí.
Za svou politickou kariéru si Angela Merkel vysloužila pověst ženy, která se rozhodně nebojí být otevřená a nahlas vyslovit kritiku. Pro svoje politické souputníky představuje poměrně „oříšek“, dokáže být velmi nesmlouvavou a má mimořádně ostré lokty. Její odpůrci jí vyčítají, že se obratem dokáže postavit za ty názory, které jí v danou chvíli jsou schopny přinést popularitu. V současnosti navíc sklízí výtky za svůj postup vůči migrační krizi. Vypadá to, že její pozici ovšem jen tak něco neotřese.
Pro pořádek přidáváme seznam prvních třiceti dam:
- Angela Merkel, německá kancléřka
- Hillary Clinton, kandidátka na americkou prezidentku
- Melinda Gates, filantropka, manželka Billa Gatese
- Janet Yellen, šéfka FED
- Mary Barra, CEO General Motors
- Christine Lagarde, předsedkyně Mezinárodního měnového fondu
- Dilma Rousseff, prezidentka Brazílie
- Sheryl Sandberg, provozní ředitelka Facebooku
- Susan Wojcicki, CEO YouTube
- Michelle Obama, první dáma USA
- Pak Kun-hje, prezidentka Jižní Koreje
- Oprah Winfrey, moderátorka
- Ginni Rometty, CEO IBM
- Meg Whitman, CEO Hewlett-Packard
- Indra Nooyi, CEO PepsiCo
- Cristina Fernández de Kirchner, prezidentka Argentiny
- Irene Rosenfeld, CEO Mondelēz International
- Ana Patricia Botín, předsedkyně Santander Group, Banco Santander
- Abigail Johnson, předsedkyně Fidelity Investments
- Marillyn Hewson, CEO Lockheed Martin
- Beyoncé Knowles, zpěvačka
- Marissa Mayer, CEO Yahoo
- Helen Clark, ředitelka Rozvojového programu OSN
- Safra Catz, CEO Oraclu
- Angela Ahrendts, obchodní ředitelka Applu
- Ellen Kullman, CEO EI du Pont de Nemours
- Michelle Bachelet, prezidentka Chile
- Anna Wintour, šéfredaktorka amerického Vogue
- Ursula Burns, CEO Xeroxu
- Arundhati Bhattacharya, předsedkyně Indické státní banky
Zdroj: Forbes.cz
© Holanová