IT zvrat roku: ICQ cestuje do Ruska

0
1441

Historie tohoto nástroje tak jak ho známe se datuje od roku 1996, kdy byl vyvinut izraelskou společností Mirabilis. Poněkud zajímavější jsou však události následující o dva roky později, kdy americká společnost AOL koupila produkt ICQ za částku blízkou 400 milionům amerických dolarů a odstartovala tak novou éru v používání tohoto produktu. Komunikace pomocí ICQ se během okamžiku stala velmi oblíbeným a bez nadsázky fenomenálním způsobem mezilidské komunikace, ať už na velké vzdálenosti či na přátelské poklábosení na internetu. ICQ bylo ve své době prostě vším, co typický teenager či dospělý člověk potřeboval pro svůj sociální život ve světě počítačů. Sám si vzpomínám, když v počátcích masového rozšíření internetového připojení koncovým uživatelům bylo ICQ doslova standard pro normální průběh reálného života.

Na AOL se však v průběhu minulého desetiletí začala doslova lepit smůla – ztráta opravdu velkého množství uživatelů ICQ ze západních zemí (za což si mimochodem může AOL samo svými striktními podmínkami použití a až příliš okatou reklamou, jež značným způsobem znepříjemňuje komunikaci za pomoci oficiálního klienta). To mělo doslova nedozírné následky na ekonomickou situaci celé společnosti, a tak se v letošním roce AOL rozhodla zachránit se prodejem kdysi nejperspektivnějšího produktu – ICQ.

A samozřejmě že trh projevil obrovský zájem a tím pádem se na seznamu objevil například i internetový gigant Yahoo! či jiné velké společnosti působící na poli internetových služeb. I přes velký počet zájemců však nakonec ICQ koupila ruská společnost Digital Sky Technologie za neuvěřitelných 200 – 250 milionů dolarů (neskutečný propad, že?). Ačkoliv společnost Digital Sky Technologies na celosvětovém trhu působí teprve od roku 2005, celý svět přestává pochybovat o možné úspěšnosti této ruské společnosti, jelikož je globálně známo, že Digital Sky Technologies investovala v minulém roce 200 milionů dolarů na koupi zhruba dvouprocentního podílu snu každého investora, Facebooku. A pak zde jsou další investice – například do společnosti Zynga (leader ve tvorbě her pro sociální sítě).

Jak si povede ICQ pod vedením nové společnosti, to se můžeme nechat překvapit. Třeba nás nový majitel překvapí, trošku zvolní a umožní nám (jelikož je u nás ICQ stále masově využíváno stejně tak jako například nyní v domovském Rusku) komunikovat tak, jako tomu bylo za starých časů.

Moc dobře vím, že příběh AOL není příliš inspirativní – ale na druhé straně zde máme velmi inspirativní příběh nového majitele ICQ, který se den ode dne stává silnějším a silnějším a jistě již za krátkou dobu ukáže celému světu, že by si také rád utrhl kousek nebeských výšin do svých kapes. Buďte jako on a s dravostí tygra ukažte konkurentům, že slunce svítí i pro vás!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here