Nejbohatší ulice světa: Monako drží své žezlo slávy a bohatství

1
2521
1. Avenue Princess Grace, Monako: 3,160 mil. Kč za metr2
Pláž ani není nikterak úžasná, nepohodlně oblázková a dokonce si ani nemůžete být jisti, že odsud získáte výhled na mořskou hladinu, a i přesto se jedná o absolutně nejdražší ulici světa. Neuvěřitelné? Ale takové je Monako, exkluzivní ulice Avenue Princess Grace je lemována palmami a své jméno získala po princezně Grace Kelly – manželce prince Rainiera III. Byty na této adrese mění majitele výměnou za zhruba 670 milionů korun…
2. Severn Road, Hong Kong: 1,993 mil. Kč za metr2
Hongkongský ostrov Victoria Peak je ryzí lokalitou čínské elity, právě zde mají progresívní multimilionáři své priváty a dokonce se zde nachází nejdražší nemovitost roku 1997 (s cenovkou 2,2 mld. Kč před více než deseti lety). Nedávno si další čínský milionář pořídil na této adrese byt, za velikost lehce přes 300 metrů čtverečních vydal částku přesahující 630 milionů korun.
3. Fifth Avenue, New York: 1,336 mil. Kč za metr2
Se svými historickými domy a elegantními apartmány je pátá avenue místem, kde by mnoho celebrit a bohatých bydlelo. Za sousedy tu můžete mít například herečku Jessicu Lange, hlavní postavu z King Konga z roku 1976 nebo třeba zpěvačku Dianu Ross.
4. Kensington Palace Gardens, Londýn: 1,280 mil. Kč za metr2
„Nejžádanější ulice v Londýně,“ říká realitní partner Tim Wright, který má na starost čekací listinu o dvaceti hlavách toužících po přestěhování – zejména z Ruska, Indie a Středního Východu. Ulice je opět přehlídkou nejvýznamnějších a nejbohatších lidí planety, před čtyřmi lety si zde pořídil 12pokojové sídlo ocelářský boss Lakshmi Mittal. Zaplatil za něj více než 1,7 miliardy korun šéfovi Formule 1 Berniemu Ecclestonovi. Později Mittal stanovil nový realitní rekord, když dokoupil další dvě nemovitosti v miliardářské ulici za 3,6 a 2,1 miliardy korun.
5. Avenue Montaigne, Paříž: 0,897 mil. Kč za metr2
Název ulice vzdává čest francouzskému renesančnímu spisovateli Michel de Montaignemu, který pocházel z bohaté šlechtické rodiny a dal světu literární žánr esej. Své místo zde mají butiky nejvyšších módních značek jako Dior, Chanel, Valentino a další, ne nadarmo je tak považována za „la grande dame“ módy. Výsluní exkluzivní adresy si užívá i kanadské velvyslanectví.
Další prestižní ulice svou cenou již začínají výrazně zaostávat, přesto výhled na moskevský Kreml, na slavnou operu v Sydney nebo sousedství s italským premiérem Silviem Berlusconim ve Svatém Mořici jsou atraktivní nabídkou, na kterou se plní čekací seznamy zájemců a uskutečněných obchodů je opravdu velmi málo. Druhá polovina světových „top ten“ adres je následující:

6. Ostozhenka, Moskva: 0,665 mil. Kč za metr2
7. Via Suvretta, Sv. Mořic: 0,632 mil. Kč za metr2
8. Carolwood Drive, Beverly Hills: 0,498 mil. Kč za metr2
9. Wolseley Road, Sydney: 0,465 mil. Kč za metr2
10. Altamount Road, Bombaj: 0,416 mil. Kč za metr2

Největším kontrastem ze seznamu je pravděpodobně indické centrum kapitalismu Altamount Road v Bombaji. Ulice dříve obsypaná bungalovy kolonizátorů je nyní obsazena mrakodrapy, kdokoliv v miliardovém státě něco znamenající žije právě zde. Nejbohatší muž Indie i celé Asie Mukesh Ambani zde nyní staví 27podlažní mrakodrap za více než 30 miliard korun – zdánlivě nepochopitelná činnost v porovnání s údaji Světové banky o 266 milionech lidí žijících pod absolutní hranicí chudoby (1 dolar na den) a 456 miliony lidí s rozpočtem méně než 1,5 dolaru na den.

1 komentář

  1. Vážený pane, máte úžasný postřeh, a proto bych Vám nejprve měla poděkovat za pozornost, jakou textům na Dreamlife věnujete. K samotnému problému – článek vycházející ze stejného žebříčku byl publikován zhruba před měsícem (dva redaktoří nevědomky psali na stejné téma), nicméně pořadí ulic je jediná věc, kterou mají články společnou a věřím, že aktuální text pana Novotného přináší některé doplňující informace, což byl také důvod jeho publikace.
    S přáním pěkného zbytku týdne, Pavla Hořínková, autorka staršího článku

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here