Neuvěřitelný příběh Steva Jobse: Jak se budují nejúspěšnější firmy světa

4
2588
jobs-ipad
Steven Paul Jobs se narodil 24. února 1955 v San Francisku. Rodiče jej nechtěli. Jako novorozeně našel adoptivní domov u Paula a Clary Jobsových, které považuje za své jediné rodiče. Po dokončení střední školy si Steve ochutnal vysokoškolské studium, které po jediném semestru ukončil. V devatenácti letech nastupuje do společnosti Atari vyrábějící herní konzole a v srdci adolescentního Steva se začíná formovat životní vášeň – svět počítačů.
Ve svých dvaceti letech, ve věku, kdy vrstevníkům zní v uších jediné slovo „párty“, sedí s kamarádem Stevem Wozniakem v garáži rodičů, odkud má vzejít pojem přepisující počítačové dějiny, společnost Apple Computers. Prodej Jobsova Volkswagenu a Wozniakovy vědecké kalkulačky vygeneroval dostatečný kapitál, aby cesta dozrávání nakousnutého jablka byla započata. Sestrojením počítače Apple se z obrovských a nevzhledných monster staly atraktivní přístroje, kterými dvojice mohla zahájit mírumilovné dobývání řadových domácností. Dalším článkem své počítačové evoluce, modelem Apple II, společnost získala již významnou pozici na trhu.
Jobs byl nesmírně šťastný. V tak raném věku objevil to, co opravdu miluje. Po pouhých deseti letech tvrdé práce se z garáže se dvěma motivovanými chlapci stává kolos se čtyřmi tisíci zaměstnanci a hodnotou převyšující tehdejší dvě miliardy amerických dolarů. Prozatím nejlepší kreativní výtvor z dílny Applu, Macintosh, vstupuje do peřejí počítačových trhů. Úspěšně! A to mladému Jobsovi táhne teprve na třicet. Je na vrcholu, skvělé vyhlídky na horizontu a přesně v tomto okamžiku přichází nečekaný a brutální pád. Bodná rána přímo do srdce. Steve Jobs je vyhozen z vlastní společnosti.
„Ano, skutečně můžete být propuštěni ze společnosti, kterou jste založili,“ úsměvně hledí Steve Jobs s dvacetiletým odstupem do minulosti. „Najal jsem špatného člověka. Byl talentovaný a první rok byl dobrý. Postupně se ale naše vize o budoucnosti začali rozcházet a společnost upadala. Správní rada, která pochlebovala s ním, zasedla a já byl ze hry venku. Ve věku třiceti let jsem ztratil největší životní vášeň a to bylo doslova devastující.“ Dlouhé měsíce nevěděl, co si počít s vlastním životem. Byl to obrovský neúspěch, umocněný senzacechtivými publicisty. Totální krach.
Ovšem postupně a velmi zlehka se akumulovaly zbytky rozervané odvahy, které nakonec vyústily v rázné rozhodnutí: „Vždyť přece stále miluji to, co dělám. Musím zahodit lítost a začít znovu!“  V průběhu dalších pěti let založil společnost NeXT, animační studio Pixar a oženil se. Pixar pod jeho vedením vytvořil první celovečerní počítačově animovaný film na světě, Příběh hraček, a je nyní nejúspěšnějším animačním studiem planety. Podivnou “souhrou událostí” Apple dokonce prvně zmíněnou společnost NeXT odkoupil a Jobs se vrátil zpátky „domů“. Technologie, které v NeXTu vytvořili, se staly srdcem nynějšího znovuzrození Applu.
„Jsem si zcela jistý, že nic z toho by se nestalo, nebýt trpkého vyhazovu z Applu. Byla to ošklivě páchnoucí medicína, ale pacient ji potřeboval! Je to jednoznačně ta nejlepší věc, která se mi v životě stala,“ pokorně Steve Jobs vzpomíná na velmi krušná období. Nyní je CEO společnosti Apple Computers, kde chrlí jeden hit za druhým. Po dnes již legendárním iPodu je tím nejžhavějším současný fenomén iPhone, který se před několika dny dostal i do českých luhů a hájů. Mimo jiné i díky tomu, že se jeden odhodlaný muž nikdy nevzdal lásky ke své práci, nikdy neupustil otěže toho, co hluboce miloval, a to ani ve chvílích, kdy od života dostal cihlou po hlavě. Otřepal se, aby se stal legendou.

4 KOMENTÁŘE

  1. svělé číst o tom, že cesta za úspěchem je jen o rozhodnutí a práci:-) utvrzuje mě každý takový článek, že budoucnost je naše:-)

  2. Ahoj, ano tyto články se čtou opravdu s chutí a inspirace se do něčeho takového taky pustit. Budoucnost nám patří ale jenom těm kteří chtějí aby jim patřila.

  3. Děkuji redakci a všem jež se podílí na chodu tohoto skvělého portálu. Stal se pro mě inspirací. Těchto webů je opravdu málo, oceňuji Vaši práci … DÍKY 🙂
    mnoho úspěchů Všem

  4. Vážený uživateli Kene, velmi si ceníme vaší reakce a ochoty podělit se s námi o ni. Lidé jako vy podněcují celý realizační tým magazínu Dreamlife ke stále usilovnější, preciznější a užitečnější práci. Srdečně děkujeme za slova chvály, která považujeme za impuls k ještě větší odpovědnosti. Michal Kreslík, redakce Dreamlife

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here