Neale Donald Walsch a Hovory s Bohem

2
1833

Neale Donald Walsch se dostal do celosvětového povědomí díky rozmluvám sám se sebou. Zajímavě znějící věta, že ano? Nedělal nic úplně neobvyklého. Z celého srdce totiž toužil po poznání a udělal to nejjednodušší, co ho napadlo: vzal k ruce pero, papír a zapsal svou otázku. Než se nadál, pod otázkou byla jeho rukou zapsána odpověď! Jako kdyby vůbec nebyl přítomen a nějaká vyšší moc náhle vedla jeho ruku, v níž pero svíral. Myslíte si, že když dostal smysluplnou odpověď na svou první otázku, tak přestal? Ale kdeže!

Toto rozmlouvání se sebou samotným znamenalo, a teď čtěte skutečně pozorně: 7 milionů výtisků původní trilogie Hovory s Bohem, překlad do 34 světových jazyků a prodej ve 30 světových krajinách! Velice slušný výkon, viďte? Pouze touto samomluvou si Neale získal miliony obdivovatelů a přívlastek jednoho z největších a nejvyhledávanějších duchovních vůdců posledních let. Svým nezaměnitelným klidem a nadpozemským nadhledem působí na další a další nadšené lidi toužící po poznání.

“Rozmlouvat s Bohem, je to vůbec možné?” I na tuto otázku se autor, přímo či nepřímo, ptá sám sebe během těchto neskutečně inspirujících rozhovorů, jako by tomu sám občas ani nevěřil. “Jistě že ano,” je ihned poznamenáno přímo pod otázkou. A tak autor pokračuje dále a dále.

Pro ty z vás, kterým se stále ještě nepodařil skousnout již několikrát zmíněný Bůh, pro vás tu máme synonymum, přes které se jistě přenesete mnohem lépe: Život. Jednoduše zaměňte Boha životem. Neale tedy rozmlouvá se životem – čím je vlastně život? Vším. I to by mohlo odbourat počáteční odpor a dopomoci k otevření i vaší mysli těmto zvědavým otázkám a inspirujícím odpovědím.

Autor se rozhodl za celé lidstvo Boha (životu) dotázat na obrovskou porci otázek, které se týkají mnoha současných problémů. Ať už se jedná o otázky zasahující do oblasti dobra a zla nebo osobních vztahů, o nichž pojednává první kniha, sociální, politickou, vzdělávací i sexuální revoluci, o kterých vydává svědectví druhá část nebo třetí část, v níž je podrobně rozebrána duše, vztah prostoru s časem a příklady vysoce vyvinutých společností. Výčet ale zdaleka nekončí! Nebál se zeptat naprosto na cokoliv a i některé vaše nezodpovězené otázky jisto jistě zazní. Tím si buďte jisti!

“Nejkrásnějším okamžikem pro Boha je chvíle, kdy si uvědomíte, že žádného Boha nepotřebujete“.

A pokud se vám podaří dostatečně otevřít svou mysl, svou duši, z každého tvrzení k vám bude proudit síla ze zdroje, kde veškerá energie začíná a zároveň končí. Silou, která je všemocná a všudypřítomná – touto silou je láska. Pamatujte: Bůh nesoudí, pouze miluje. Bůh nikdy neodsuzuje ničí činy, jelikož Bůh se projevuje skrze vše. Tedy i skrze tyto činy… Bůh pouze miluje. Bůh nám vždy dává to, co je pro nás nejlepší a v skrytu duše si to nejvíce přejeme. Vždy! Avšak my nejsme na dostatečném stupni vývoje, abychom to vždy spatřili – jde o to, že to nejdůležitější je očím neviditelné.

Cílem díla není nějakým způsobem vést člověka k určité víře nebo náboženství. Jde pouze o to, dovést člověka k novým pohledům na život a svět kolem sebe. Především pak na své vlastní já. Neale svým vzorem nevede k tomu, abychom opěvovali a brali za vzor jeho rozhovor, právě naopak – povzbuzuje nás, abychom započali rozhovor vlastní. Všichni v sobě máme nekonečný zdroj moudrosti a vědění! Vlastníme i bránu, skrze níž máme možnost se na tento zdroj napojit, ta ale bývá tak zakrnělá, že je potřeba ji začít postupně otevírat.

Rád uzavřu toto povídaní jednou z myšlenek velkého Buddhy, která utvoří tečku, jež článek neuzavře, právě naopak – odhalí nové otázky a možnosti k zamyšlení:

“Nevěřte ničemu! Nezáleží na tom, kde jste si to či ono přečetli nebo kdo to řekl. A to i v případě, že jsem to řekl já, pokud se to neshoduje s vaším vlastním úsudkem a vlastním zdravým rozumem.”

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here