Co je to vlastně návyk? Návyk není nic jiného než ustálený systém, vzorec chování a jednání, jímž se řídíme pouze a jenom proto, neboť to tak děláme pokaždé. Nezbytnou podmínkou vzniku žádného návyku nikdy nebyl a není logický důvod, všechny návyky jsme si vypracovali, jelikož jsme dané aktivity dělali opakovaně. Paradoxně však právě naše návyky – i ty neuvážené – formují vše v našem životě. Celý náš život. Návyky přesně určí výsledek každého života. Jaké návyky jste si doposud vytvořili vy?
Návyky oddělují semena od plev
A znovu – každý jsme si své denní aktivity, z nichž se vyklubaly návyky, vybrali dobrovolně, akceptovali jsme je vlastní vůlí, a přesně proto jsme za ně zodpovědní. Nikdo se nemá právo vymlouvat a házet vinu na ostatní. Nikdo jiný než my nemůže za to, že se ráno nemůžeme vyhrabat z postele. Nikdo jiný než vy nemůže za své aktuální studium nebo zaměstnání. Nikdo jiný než vy není zodpovědný za nutkání zapálit si cigaretu. Nikdo jiný než vy nemůže za to, že se neustále přejídáte. A už vůbec nikdo nemůže za vaše zdravotní obtíže, jež jsou způsobeny špatním životním stylem (více než 90% všech zdravotních obtíží).
Problémem návyku je, že se o jeho správnosti, anebo nesprávnosti neodvažujeme vůbec uvažovat. To proto, že návyky jsou naší nejvyšší pravdou, všechny se zdají být z našeho úhlu pohledu správné. Nerad se vkrádám do vaší mysli, podkopávám vaši jistotu a vysazuji zde brouka pochybnosti: Jestli nežijete život, který ze srdce toužíte žít, tak jak můžete tvrdit, že s vašimi návyky není nic špatně? Vaše návyky vás dostaly tam, kde teď jste.
Mocná síla sebereflexe
Při odhalování návyků vám ochotně podá ruku schopnost sebereflexe, jež je jedním z hlavních dílů skládačky úspěchu. Návyky totiž určují kompletní běh nejen našich činů, ale dokonce i myšlenek. Jsou to vzorce (symbolika s matematickými vzorci tu není zcela náhodná). A vzorce jednání jsou bezprostředně spjaté se vzorci myšlení. Zde však nechybují pouze ti líní, kteří nad sebou vůbec neuvažují, nýbrž například i lidé myslící si, že podle „nejvyšších vesmírných zákonů“ směřují k úspěchu.
Žádná náhražka za používání vlastní hlavy zatím nebyla vynalezena. Příklad za všechny – konkrétně tito lidé chybují například v tom, že o sobě za žádných okolností nepochybují, protože je to učila nějaká chytrá věta, a tak vše dělají zákonitě „dobře“. „Pokud chceš uspět, nesmíš o sobě nikdy pochybovat,“ zní ta nadpozemská pravda. Co však její výklad může způsobit za maglajs? Dotyčný nikdy neuvažuje o možnosti ohlédnout se a popřemýšlet, zda v klíčový okamžik reagoval správně – jeho interpretace této modly mu to přece výslovně zakazuje, nesmí o sobě pochybovat. Co když ta věta říká něco úplně jiného? Co když někdo udělal chybu v překladu z cizího jazyka? Co když za touto větou následovala ještě jedna, kterou již nepřekládali? Co myslíte, je důležité se zastavit, ohlédnout se a popřemýšlet nad sebou a svými chybami?
Změna návyků – jeden po druhém!
A teď si vezměte, že každý z nás má nejen desítky, ba dokonce stovky i tisíce různých návyků. Velká spousta z nich ani není naše, jsou to podvědomě přejaté návyky od okolí. Proto se říká, že člověk je odrazem 5-10 lidí, se kterými kdy strávil nejvíce času. Chcete-li dále růst a mít svůj život pod kontrolou, je třeba vědomě korigovat své návyky. POZOR! Nemá však cenu se snažit změnit všechny své návyky najednou. Jinak skončíte v propadlišti s tlupou neúspěšných se slovy: „Je to blbost!“
Najděte proto 10 nejdůležitějších návyků, které vám zaručeně pomohou zlepšit život k lepšímu, seřaďte je a očíslujte podle priorit, a následně tento seznam vyvěste na viditelné místo. Doporučujeme studovat Svět úspěšných a návyky těchto lidí. A nyní jen den po dni uvádějte tento budoucí návyk do praxe, dokud jej ve svůj návyk nepřetavíte – potrvá to minimálně 30 dní. Zpočátku to bude extrémně náročné ráno dříve vstávat, udělat ty kliky, nepřipojovat se neustále na Facebook, neokusovat si ve stresu nehty, nekoukat tolik na televizi atp., den ode dne to však bude snazší. Nejtěžší je opravdu začít, poté je již brnkačka to opakovat. A na závěr znovu věta, která na příkladě mnoha lidských osudů dokládá svou pravdivost: „Chcete-li žít bohatý život, osvojte si návyky bohatých. Chcete-li žít šťastný život, osvojte si návyky šťastných.“
Varování: Pokud však nevíte, proč to děláte, ani to nezkoušejte. Sami nad sebou jste vynesli ortel žít průměrný život.
Není tajemství, že tvé články jsou mezi mými oblíbenými. Co na nich ale doslova miluju, je údernost a nekompromisní pojmenování věcí těmi pravými jmény! Díky Radku, tohle mi pomáhá v rozvoji.
Děkuji za skvělý článek. V poslední době se mi zdálo, že nějak stojím na místě, věděla jsem, že něco musím změnit, ale nějak jsem to pořád odkládala, zdálo se mi, že je pořád něco důležitějšího… a teď po přečtení Vašeho článku jsem si uvědomila, že to je přesně ono, co dělám blbě, ty návyky musím změnit. To přesné pojmenování mi pomohlo. A začnu hned teď, ne zítra. Mám to v životě tak, že když v něčem dlouho tápu, zákonitě se objeví nějaký impuls, náhodou si přečtu nějaký rozhovor, který mě někam posune, v autobuse uslyším nějakou větu, co někdo pronesl…a teď ta náhoda nenáhoda, že jsem klikla na článek od jedné známé na Fcb. Děkuji moc.