Komfortní zóna trochu jinak. K čemu je dobrá a proč ji neopouštět?

0
6237

Ze všech stran se na nás valí rady na téma, proč a hlavně jak svou komfortní zónu opustit. Pojďme se na ni podívat z jiné stránky. Proč ji naopak neopouštět a v čem je užitečná?

doplnit energii

Co je to komfortní zóna?

To je vlastně svět ohraničený zažitými rituály, který máme dokonale pod kontrolou. Jde o oblast, kterou váš mozek dobře zná, proto mu nepřináší nic nového, nerozvíjí ho a nepodněcuje ke kreativitě.

Tedy se jedná o takovou bezpečnou „bublinu” ve které setrváváme, protože je nám v ní dobře a  nic nám nehrozí. Za hranicemi komfortní zóny na nás číhá riziko. A to je právě důvod, proč něco jako komfortní zónu máme.

K čemu je dobrá?

Komfortní zóna nás chrání, zajišťuje klid, zbavuje úzkosti a umožňuje si odpočinout a nežít v neustálém stresu, který má značně negativní vliv na lidské zdraví.

Proč ji neopouštět?

Uvnitř komfortní zóny se můžete soustředit na sebe samé, na svoje předností. Zjistíte díky ní, v čem jste skutečně dobří a dokážete tyto schopnosti naplno rozvinout, dojde tedy ke zvýšení vaší výkonnosti. Jste-li přemýšlivý introvert, světu nejspíš i takoví dokážete něčím významným přispět. Proč byste se měli snažit objímat cizí lidi na ulici, když to neodpovídá vašemu přirozenému naturelu a stresovalo by vás to? Prostě existují dovednosti, které jsou pro vás nedosažitelné, jelikož nemůžete umět všechno. Ta správná cesta opravdu nevede skrze snahu změnit svou podstatu, stačí, když čas od času svou tvořivost trochu postrčíte drobnými změnami. A pokud by to náhodou nevyšlo, vždy se můžete vrátit nazpět „do bezpečí”.

Opustit komfortní zónu neznamená utíkat před sebou samým. Budete-li se snažit napodobit ty úspěšné a stát se extrovertem jen proto, že to vypadá jako zaručený recept na spokojenou existenci, s vysokou pravděpodobností vám to nepřinese kýžené ovoce ani ve sféře osobní, ani pracovní. Život je především vhodno si uspořádat podle priorit, jež vyhovují vám. Ať ostatní říkají, že byste se měli stát průbojnějšími, pečlivějšími, dochvilnějšími. Jste-li chaotik, co všechno dělá na poslední chvíli a funguje vám to, rozhodně se toho nevzdávejte. Vy nejlíp víte, kde tkví vaše silné stránky. Zůstat přirozený je vždy nejdůležitější

Podle některých odpůrců jsou dokonce „výlety” mimo komfortní zónu vlastní spíše duším poněkud rozháraným se spoustou problémů, kterým se není radno chtít podobat. Jestliže jste ve svém vlastním životě spokojeni, nemáte zase tak moc zapotřebí si v něm uměle vytvářet disharmonii.

A jak na to trochu jinak?

Některé teze vycházejí z předpokladu, že je naopak dobré si komfortní zónu ponechat coby dostupnou oporu. A opět tak můžete v jejím rámci využít všechny svoje možnosti pro to, abyste naopak eliminovali to, co je jistým způsobem diskomfortní a v životě vám to vadí, překáží, či vás limituje. Tedy pocit nepohodlí cíleně neprodukujete, ale naopak se ho snažíte maximálním možným způsobem omezit. Ostatně, že stres podněcuje k vyšším výkonům jen v menší míře, o tom jsou psychologové zajedno.

Jiní využívají termín rozšiřování komfortní zóny lépe než její překonávání. Což v praxi znamená asi tolik, že vyhledávání nových podnětů se rozhodně nebráníte, ale zahrnete je do svého každodenního programu, kdy se vám stanou sice naprosto běžnými a důvěrně známými, ale též je můžete mnohem lépe rozvíjet. Čistit si zuby levou rukou poslepu je nepochybně docela zábava a procvičíte si tak mozek, ale z dlouhodobého hlediska je o poznání smysluplnější, pokud překonáte vlastní pohodlí a stud z mluvení před cizími lidmi a přihlásíte se na kurz angličtiny nebo začnete chodit do práce alespoň jednu zastávku pěšky. A samozřejmě u všech těchto činností i dlouhodobě vydržíte.

© Holanová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here