Najděte v sobě sílu a změňte se, život máte ve svých rukou!

0
4622

Kdo se chce změnit, měl by v sobě najít sílu a vůli uplatnit vše, co má po ruce. Pokud se člověk hodlá změnit, musí se připravit na nelehkou cestu, na jejímž konci však zůstane stát nová osoba. Během cesty změny bychom měli nalézt rovnováhu mezi tím, co chceme a mezi tím, co bychom měli. Jednodušeji, měli bychom si vyrovnat logické a emotivní složky osobnosti, které nám říkají, že je změna potřeba.

„Největším objevem v mém životě je zjištění, že lidé mohou změnit své vnější životy změnou vnitřního myšlení.“ – William James

Lidstvo se neustále mění, změna je pro nás přirozená. Během života se mnohokrát přizpůsobujeme a měníme. V závislosti na vývoji, na sociálním a ekonomickém prostředí, při studiu, po studiu, v práci, v rodinném životě. Měníme se tehdy, kdy cítíme, že je změna lepší variantou. Že je pro člověka výhodná a přinese mu užitek, nebo zjednoduší danou situaci na snesitelnou.

„Zařizujeme si budoucnost podle toho, co nám vyhovuje dnes, nevědouce, zdali nám to bude vyhovovat zítra; děláme si o sobě úsudek, jako bychom byli stále stejní, a přitom se každodenně měníme. Kdo ví, zdali budeme milovat, co milujeme, chtít, co chceme… zdali probíhající změny tělesné nezmění naši duši a zdali nenalezneme své neštěstí právě v tom, co si zařizujeme pro své štěstí?“ – Jean Jacques Rousseau

Jsme ale připraveni na změnu?

Jak to poznáme? Měli bychom si zodpovědět otázku, zda jsme ochotni přijmout změny a nastartovat se zcela novým směrem. Uvědomujeme si, že se budeme muset vzdát dosavadních komfortů, věcí, prostředí, na která jsme byli zvyklí?

Někdy se však nejedná o fyzické změny. Patrně nejdůležitější změny se dějí v naší kritické mysli, ve vnímání a emocích. Důležité je v tomto případě nasměřovat naše kritické uvažování tím správným směrem. Přehodnotit současnou situaci a položit si jasně znějící otázky, na které odpovíme konkrétní větou! Jasným cílem, kterého chceme dosáhnout. Zeptejte se, co chcete, po čem toužíte a kým chcete být!

„Lidé mohou změnit svůj život změnou svých myšlenkových postojů.“ – William Blake

Než se do změny pustíte, měli byste si uvědomit, že se načas postavíte na tenký led. Na vrstvu křehkého povrchu, kde si nebudete jisti sami sebou, nebudete vědět, jak vše dopadne, možná vás budou ostatní odsuzovat a zrazovat vás. Občas se vytratí vaše vůle, přesvědčení a síla změnit se. Buďte si jisti, že se nezměníte mávnutím kouzelného proutku. Změnu si můžete naplánovat podle doporučovaných rad, kterými se internet jenom hemží. Můžete si napsat, jaké dny budete vykonávat to a tamto. Dokdy splníte toužebné úkoly a že se každý den budete učit něco nového. Stanovíte si cíle, ale okolí a vnější okolnosti vám v nich někdy mohou bránit.

Je dobré vědět, že změna vyžaduje především dostatek času a trpělivosti. Pokud chcete změnu kvalitní, vytrvejte a za každý splněný úkol se odměňte. Za každý krok stranou nebo krok zpět, se nestresujte. Poučte se a jděte dál. Pokud zůstanete na cestě někde uprostřed, budete o změně jen mluvit. Stane se z vás jeden z mnoha a mnoha snílků, kteří nejsou schopni úkoly dotáhnout do konce.

Proč je změna komplikovaným procesem?

Změna osobnosti, jednání, návyků je komplexní proces zahrnující fyzickou a psychickou aktivitu. Když se chceme změnit, musíme vzít v potaz vzájemné působení všech složek naší osoby. Protože právě ony často působí proti sobě a odporují si. Chceme se změnit, ale nechce se nám, chtěli bychom se změnit, ale nemůžeme, něco nám v tom brání.

Co nám brání ve změně?

Často jde o myšlenky nebo nálady, které nám brání. Jedná se o strach, obavy a nejistotu. Máme pocit, že nic nezvládneme, nevěříme si a nemáme dost sil. Jelikož je naše osobnost ovlivněna vrozenými dispozicemi, jsou některé limitující překážky dány již od narození. Buďte tedy optimističtí a vězme, že to, kým se staneme, záleží na nás, ale s vrozenými dispozicemi a vlastnostmi se příliš hnout nedá. Mnohdy je důležité nechat věci plynout a poskytnout jim dostatek času, který je ke změně potřeba.

 „Sám buď změnou, již chceš vidět ve světě.“ – Mahátma Gándhí

Vytrvejte! Věřte svému já a svým dosavadním činům a představám. Nikdo vám nepoví, co je pro vás nejlepší. Na tuto otázku si musíte odpovědět sami! A pokud cítíte, že je nová cesta a následná změna tou nejlepší volbou, udělejte pro ni maximum!

Myslete na to, že se v určitých okamžicích nám nemusí bránit jen okolí. Stačí, když si bráníme sami. Právě to je nejtěžší překážkou. Když sami vnitřně změnu nechcete, bojíte se jí a něco vám brání. Zbavte se zábran a udělejte krok do neznáma. Je to náročné, spousta věcí nás zrazuje, okolí, média, nevydařené zkušenosti ostatních. Ale vy nejste ostatní. Za svůj život jste zodpovědní sami a sami se rozhodujete o tom, jak se budete k životu stavět!

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here