Miliardové firmy: Výskyt jednorožců v Evropě

0
1730

I Evropa má své jednorožce jednadvacátého století – nově zrozené firmy s aktuální hodnotou přesahující miliardu dolarů. Je jich však méně než ve Spojených státech, od nejbohatšího kontinetu světa bychom možná očekávali trochu více. Mezi hlavními důvody jsou fragmentace trhů na malé a většinou jazykově uzavřené regiony a menší dostupnost rizikového kapitálu… překážek je zde hodně, o to zajímavější tyto úspěšné firmy jsou!

Paananen & Zenstrom

Pokud jste nečetli předchozí článek o nejúspěšnějších amerických firmách posledního desetiletí, nepřehlédněte Američtí jednorožci: Miliardové firmy 21. století.

„Investoři při pohledu na Evropu z okolního světa, zejména ze severní Ameriky, často přehlíží z jakých kulturně, politicky a ekonomicky odlišných podmínek firmy pochází.  Při bližším pohledu jsou pak překvapeni jak technickou kvalitou, tak kreativitou a odhodláním,“ řekl nedávno pro Wall Street Journal londýnský specialista na akvizice Andrew Morgan. Podle dostupných údajů většina úspěšných nových firem pochází z chladnějšího klimatu severských zemí a ekonomických lídrů Británie, Německa a Francie.

Jeden z nejzajímavějších a nejznámějších úspěchů nového tisíciletí je Skype, založený v roce 2003 skandinávskými podnikateli v Estonsku (zakladatel Niklas Zennström na obrázku vpravo) a vybudovaný bez rizikového kapitálu – 26 venture kapitalistů zakladatele odmítlo, tehdy nabízeli třetinový podíl za dva miliony dolarů. Jen o dva roky později byl Skype prodán americké eBay za 2.5 miliardy dolarů. Po pozdějším odprodeji většinového podílu si Skype jako náhradu za zastaravájící Windows Messenger pořídil Microsoft, zaplatil 8.5 miliardy.

Nedávno téměř po všech obrazovkách telefonů a tabletů létali Angry Birds od finského Rovia, během posledních tří let se z malého herního startupu stala zábavní firma s hodnotou okolo 2-4 miliard dolarů. Ještě rychleji vyrostl další finský herní startup Supercell (zakladatel Ilkka Paananen na obrázku vlevo), který nedávno stejně jako Rovio obsadil vyklizené kanceláře dřívejšího giganta Nokie, a při prodeji většinového podílu byl ohodnocen na 3.5 miliardy dolarů. Sousední Švédsko drží krok, hodnota známé aplikace pro poslech hudby Spotify se pohybuje okolo tří miliard dolarů a podobně rychle roste i platební portál Klarna.

Na britských ostrovech se rodí úspěchy zdánlivě o něco snadněji, a to díky oblibě Londýna jako města financí a investorů. Nadpisy píše například Wonga.com, která nedávno dosáhla valuace jedné miliardy, její automatizovaná služba poskytuje drobné krátkodobé půjčky po internetu. Před několika měsíci do startupu pro analýzu hudby s názvem Shazam investoval mexický miliardář Carlos Slim Helú a spekulace napovídají, že se může blížit upsání miliardové firmy na burzu.

Často podceňovaná Francie se má také čím pochlubit, nedávno byla na americké burze NASDAQ upsána společnost Criteo zobrazující online reklamu. Její hodnota záhy vyrostla ke dvou miliardám dolarů. Mezi další patří mezinárodní internetový obchod Vente Privee již nyní nejen s miliardovou valuací, ale i miliardovým obratem. Zakladatel nedávno vyhlásil útok na přední pozici Amazonu.

V sousedním Německu je často zmiňován hudební portál Soundcloud založený švédským podnikatelem,  ten však na miliardovou metu ještě nedosahuje. Největším úspěchem je online obchod s módou Zalando, který během krátkých pěti let dosáhl obratu jedné miliardy a operuje už ve 14 zemích. Nedávno prodal dvě procenta akcií za 72 milionů dolarů a švédská banka Kinnevik, největší akcionář firmy, odhaduje hodnotu Zalanda na více než tři miliardy dolarů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here