Michael Phelps: Nejúspěšnější olympionik všech dob!

3
2229

Možná to bylo v momentě, kdy autoritativní hlas hlasatele závodu pronesl do napjatého ticha stadionu tyto slova: „Michael Phelps, nejlepší olympionik všech dob.“

Hlava mu poklesla, ramena se zachvěly a na rtech se mu objevil skoro neznatelný úsměv.

Phelps později řekl novinářům: „Když jsem vyrůstal, vždy jsem toužil po tom stát se olympionikem. Jakmile jsem uslyšel hlasatelova slova, jen jsem si myslel: ´wow… nejúspěšnější olympionik všech dob? To je vážně cool titul!´“

Čím si Michael Phelps zasloužil toto uznání? Je to díky počtu získaných zlatých medailí, který zatím dosáhl neuvěřitelného čísla 13! Na současné olympiádě v Pekingu se však snaží překonat další, téměř neskutečný, rekord starý 36 let. Tehdy plavec Mark Spitz ohromil v Mnichově celý svět ziskem 7 zlatých medailí, když každou z nich vybojoval výkonem stanovující nový světový rekord. Světu se zatajil dech a neexistoval snad nikdo, kdo by myslel na překonání takto vysoko nastavené laťky.

Bylo to o mnoho let později po rekordu Marka Spitze, kdy sedmiletý Michael z rozvrácené rodiny a s klinickou diagnózou hyperaktivní nesoustředěnosti skočil do bazénu a začal plavat. Díky jeho psychickému onemocnění se předpokládalo, že se v životě zařadí mezi dav lidí, kteří od života moc neočekávají a tím pádem nic nezískají. Ale už ve svých 10 letech Michael držel rekordy ve své juniorské kategorii. Jak dozrával, opět snižoval časy v tabulkách rekordů každé věkové skupiny a jeho zlepšení bylo tak dramatické, že se v 15 letech kvalifikoval na Olympiádu. Ve velké konkurenci ostřílených závodníků obsadil 5. místo na trati 200 metrů, styl motýlek.

Na Olympijských hrách v roce 2004 jen těsně nestačil na Spitzův rekord, kdy vyhrál šest zlatých medailí a dvě bronzové. Přesto tento výsledek stačil na vyrovnání rekordu v počtu medailí získaných jednotlivcem, Michael se dělil o místo s gymnastou Alexanderem Dityatinem, který dosáhl stejné úrovně v roce 1980 na olympiádě v Moskvě.

Když se Michaela zeptáte, jak dlouho je každý den v bazénu, odpoví vám stejně, jako na tuto otázku odpověděl novinářům: „Jakýkoliv čas mezi dvěma a pěti hodinami denně. Jednoduše je to tak, že pokud nejste ochotni vložit potřebné úsilí, nemůžete očekávat mnoho. Osobně jsem více než ochotný investovat své úsilí, abych na konci roku plaval jak nejrychleji to bude možné.“

“Myslím, že je neoddiskutovatelně ten nejlepší plavec všech dob. Jeho úroveň technické a mentální přípravy je nedosažitelná pro nikoho, koho jsem kdy poznal,” říká o Michaelovi jeho dlouhodobý italský trenér Alberto Castagnetti.

Výsledky tohoto mladého vodního virtuosa lze vidět na vlastní oči na televizních obrazovkách v přenosech z Pekingu, na novinových titulních stranách a samozřejmě na nespočtu stránek na internetu. Mladá hvězda ve svých 23 letech překonává hranici toho, co lidé vnímají jako nedosažitelné a těší se na Olympijské hry v roce 2012 v Londýně.

I přes dosavadní prvenství v nejvyšším počtu dosud získaných medailí šel Michael Phelps dál vstříc svému olympijskému cíli. Jaký při tom dělá pokrok? Jeho časy se natolik zlepšují, že výsledek, kterým vyhrál polohový závod na 200m, bylo jeho osmé přepsání světového rekordu na této trati!

 Pokud jste bedlivě pozorovali Michaelovi výsledky, byli jste svědky něčeho nevídaného!  Olympijský cíl mu unikl pouze o jeden světový rekord v závodě 100 m motýlek, přesto v součtu výkon Marka Spitze vyrovnal a přidal k němu ještě jednu zlatou medaili! Pokud hledáte inspiraci pro to, aby jste vždy ušli o kousek dál než ostatní, našli jste ten pravý vzor – nejlepší olympionik všech dob, Michael Phelps!

3 KOMENTÁŘE

  1. Vážený uživateli West, děkuji Vám za upozornění, jeden ze zdrojů k článku uváděl jako místo konání New York a vzhledem k jeho serióznosti jsem informaci neověřil. Článek je nyní aktualizován, ještě jednou děkuji za Vaši všímavost. Petr Gogolín, autor článku

  2. Dobrý den, nechci působit jako rýpal, ale na konci článku píšete o jeho několikanásobném překonání rekordu na 400 kraul, chtěl bych upozornit na to, že Michael na 400 kraul nikdy světový rekord nedržel a bude se jednat spíše o 400 m polohový závod.

    Jste opravdu super web, jen tak dále. Držím palce, Martin

  3. Dobý den,
    Mám dotaz, bylo by možné zjistit, statistiku i s časy Michaela Phelpse už od jeho 10 let?
    Děkuji Kopecká

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here