One World: Bariérou není schod, ale nedostat příležitost

1
1881

Před několika měsíci jsem obdržel telefonát od neznámého muže. Představil se jako Pavel Klempíř a dostal na mě číslo od blízkého přítele. Oslovil mě s příležitostí sponzorovat událost, o které jsem nikdy neslyšel. Znělo to jako zajímavý způsob, jak zviditelnit Dreamlife Magazín. Teprve v závěrečný den konání této akce jsme pochopili, že to hlavní, co si odnášíme není zviditelnění, ale nesmazatelné odhodlání v srdci. Viděli jsme sehraný tým kluků na vozíku, jak organizují turnaj v gymnastice, na který se sjely dívky z celé Evropy. Kluky po těžké mozkové obrně, kteří domlouvají příjezdy největších českých i zahraničních hvězd hudebního nebe, aby zazpívaly na jimi organizovaném koncertu. Na závěr na podium vystoupil Pavel Klempíř a vyhlásil vítěze celé sportovního turnaje. Bronzovou příčku obsadila nejúspěšnější z gymnastek, na stříbrnou pak vynesli Pavla Beka, kluka po těžké mozkové obrně. Sám pan Klempíř se pak zahleděl mezi diváky a pomyslně pozval na podium každého z hlediště, protože těmi největšími vítězi byli ti, kteří pochopili oč tu jde. Že bariérou není schod, ale nedostat příležitost.

Pozvali jsme poté Pavla Klempíře a jeho přítelkyni Hanne na oběd. Postupně jsme pronikali do jejich minulosti a historie One World. Pavel byl házenkář na vzestupu. Jako člen juniorské reprezentace tehdejší ČSSR a voják základní služby ve vojenském celku byl právě vybrán do vysněného týmu Dukly Praha, čerstvého vítěze tehdejší Ligy mistrů. Ale po náhlém těžkém úrazu přímo na hřišti, převezli Pavla na vojenskou, útvarovou ošetřovnu. Ráno hvězda „v laufu“, s hlavou plnou plánů, večer troska na posteli. Dva týdny jej nechali bez vyšetření ležet na lůžku zcela bez zájmu k tomu, že necítil své nohy. Inu – u vojáka se dá předpokládat, že simuluje… Rodiče si až přes nejvyšší velení vyžádali převoz do nemocnice, kde byl okamžitě vyšetřen. Na operaci již bylo pozdě. Pavel po mnoha měsících začal s rehabilitací a den za dnem, týden za týdnem napínal ztuhlé svaly, bolestivě protahoval šlachy a krok za krokem začal opět chodit. Po dvou letech se  znovu vrátil ke sportu. Začal v krajském přeboru, odkud se za 2 roky vypracoval do druhé nejvyšší soutěže. To byla jeho motivace, dokázat okolí, že na to má.. Zdraví mu ale nedovolilo jít až navrchol. A tak začal pracovat jako trenér. Rozhodl se založit vlastní tým házené a s tou bandou začátečníků rok a půl po založení reprezentoval Českou republiku. Díky unikátní strategii zajistil klubu slávu a finanční prostředky na veškerý provoz. Současně začal věnovat svůj život pomoci druhým, ne soucitem, ne lítostí. Rozhodl se lidi na vozíku, o kterých se doslechl, postavit zpátky na „vlastní nohy“ a stali se tak s Hanne jejich novou rodinou. Cestují po České republice a na školách se s studenty baví ve velmi otevřených otázkách o výzvách, kterým vozíčkáři čelí.

Založil společnost pořádající sportovně-společensko-kulturně-humanitární akce a jejich organizátory byli právě tito vozíčkáři. Jsou mezi nimi lidé po těžkých úrazech, lidé po mozkové obrně i muž, jemuž byla pro jeho záchranu během dvou let amputována polovina těla. Všichni společně pod vedením Pavla Klempíře uspořádali sportovní a dobročinné akce s mohutným ohlasem a návštěvností desítek tisíc lidí! Každoročně od roku 1996 město Havlíčkův Brod pro projekt Handball Help na týden uzavřelo hlavní náměstí. Pro pořádání One World Brno dostali od města Brna a Muzeum města Brna k dispozici středověkou pevnost Špilberk. A tento listopad jim bude již potřetí uzavřena hlavní plocha nákupního centra Olympia v Brně. Přijely je podpořit od Lucie Bílé až po Boney M ty největší hvězdy. Již více než 220 koncertů a vystoupení! V roce 2008 bude tomuto projektu, společně s hradem Špilberk, patřit několik dní i celé náměstí Svobody v Brně. A nyní u toho můžete být i Vy.

Už po deváté tato manažerská skupina organizuje s Českým rozhlasem akci Daruj hračku, sbírku pro děti s různými handicapy. A 10. listopadu 2007 ji Pavel, Hanne a jejich tým mužů na vozíčcích v brněnské Olympii zahájí. Uprostřed ní bude gymnastická plocha a na ní probíhat závod moderní gymnastiky ve prospěch znevýhodněných dětí. Od 10 do 21 hodin bude nabitý program, ve kterém mj. vystoupí Michal David, Maxim Turbulenc, ale také pěvecká skupina nevidomých dětí. Tím nejdůležitějším ale bude výběrní místo akce Daruj hračku s Českým rozhlasem, na kterém najdete katalogy malovaných přání, která by chtěly po Ježíškovi splnit děti z DD a ÚSP. Katalogy budou od 10.10.2007 on-line přístupné i přímo na stránkách Českého rozhlasu www.rozhlas.cz/hracky. A vy se stanete svědky vítězství, které zasáhne hluboko do vašich srdcí.

Rozhodli jsme se podpořit letošní ročník One World. Neobyčejný leadership, který prokazuje Pavel Klempíř vůči všem lidem ve svém okolí, je živoucí inspirací, u které nemůžeme chybět. Přijďte se i vy postavit na zlatý stupeň vítězů pro všechny, kteří rozumí, že bariérou není schod, ale nedostat příležitost. V loňském roce prošlo akcí ONE WORLD OLYMPIA BRNO 45 tisíc lidí!

Pokud se zajímáte o možnosti podpory a partnerství One World výměnou za zviditelnění formou reklamních poutačů na této i dalších akcích (centrum Olympia, náměstí Svobody, hrad Špilberk), můžete nám napsat na petr.stepanek@dreamlife.cz. Rádi zašleme podrobné informace. A závěrem snad jen několik hlavních myšlenek této manažerské skupiny: „Je lepší se životem prosmát, než proplakat“, „I když potřebujeme pomoc partnerů, umíme si ji odpracovat.“, „Děláme věci jinak“, „Jsme na vozíku? No a co, jiní jsou zase blonďatí, pihatí…www.oworld.cz

1 komentář

  1. Měl jsem možnost strávit několik krásných hodin na zmíněné akci One World na brněnském Špilberku. V žádném případě jsme neodcházeli s lítostí, ale inspirováni pocitem, že VŠE JE MOŽNÉ a vždy je proč žít, jak nám organizátoři ukazují. Chci Vás tedy inspirovat, abyste podpořili řady diváků na dalších akcích One World – nevrátíte se domů stejní! S pozdravem Váš Michal Kreslík, redaktor

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here