Mentální hygiena aneb Lenka stratég a provokatér!

5
1962

Všichni autoři zabývající se osobním rozvojem, motivací, psychologií, duchovnem či dalšími směry hovoří o jediné „věci“, která odlišuje jednoho člověka od druhého, která tvoří 80 či dokonce podle některých autorů až 90 procent jedince, a tou je naše neviditelná část, naše mentální, duševní část. Zatímco reklamy nás bombardují novinkami, které jsou údajně nejlepší pro naše tělo, kolik z vás se věnuje pravidelné „očistě“ či „strečuje“ svůj mozek?

Já sama jsem  ještě před nedávnem neuvědomovala, jak naše myšlenky, pocity, přesvědčení, strachy a emoce mohou zásadním způsobem ovlivnit náš život, naše rozhodnutí a jednání. Položili jste si někdy otázku Jak používám svůj mozek? Jste to vy, kdo řídí vaše myšlenky? Každý člověk má denně kolem 60 000 myšlenek a 99 procent z nich jsou myšlenky opakující se, také je možná dobré poznamenat, že většina našich myšlenek je negativního charakteru. Ještě stále si myslíte, že umíte používat svůj mozek? Nebo váš mozek používá vás? Pravdou je, že v mnoha případech nás náš mozek zneužívá.

Jak jsem napsala v článku Odpovědi jsou v otázkach! – na jakoukoliv otázku, kterou svému mozku položíte, dostanete odpověď. Ale umíte si klást ty správné otázky? Umíte vyprovokovat svůj mozek k odlišné činnosti než k té, kterou vykonával včera, předevčírem a den předtím? Máte kolem sebe lidi, kteří vás podporují, provokují, strečují a pomáhají vám? Jakou literaturu čtete? Co sledujete v televizi a vůbec jak často se díváte na televizi?

„Televize nás programuje tak, abychom se stali idioty.“ Robert Redford

Život je boj?

Děkuji za příležitost podělit se s vámi o část mého životního příběhu a uvést události, které mne dovedly až k dnešnímu dni a k tomu, čemu se nyní věnuji. Už od dětství jsem vyrůstala s přesvědčením, že život je těžký, že musím tvrdě bojovat a jít si za svým a možná svého cíle dosáhnu. Dalo by se to vyjádřit přirovnáním Život je boj. Mimochodem jak vidíte život vy? Jak byste doplnili definici dle svého názoru:

Život je ……….

Tak jsem studovala a studovala, abych nakonec skončila v kanceláři. Velice se mi líbí anglický výraz „rat race“, ten zkrátka vyjadřuje vše. Svoji práci jsem nikdy nemilovala tak, že bych ji mohla dělat 7 dní v týdnu s úsměvem na tváři, jak milovanou práci definuje Les Brown. Byl to takový instinkt přežití – tedy chodila jsem do práce kvůli penězům.

Pak se ale v mém životě staly převratné události, které změnily můj život. První a pravděpodobně nejvýznamnější událostí byla dlouhobá nemoc a posléze i definitivní odchod mé starší sestry, kterou stále velice miluji. Eva se stala mojí učitelkou, rádcem a významným mezníkem mého života. Díky ní jsem si uvědomila, jak je život křehký, jak může být krátký a že se nemá nic odkládat. A mne napadá otázka pro vás: Které sny odkládáte „do šuplíku“ vy? A kdyby, řekněme, byl rok 2010 posledním rokem vašeho života, co byste v něm dělali? Stále byste chodili do stejné práce? Měli stejného partnera? Dělali vše tak, jak děláte teď? Ne? Jak ale víte, že opravdu rok 2010 není vaším posledním?

Tyto všechny moje otázky mají za úkol jedinou věc – strečovat vaše myšlení. Ráda pokládám provokativní otázky, neboť právě ty otevřou nová neprozkoumaná „zákoutí“ vašeho mozku.

Jste nadaní a úžasní. Zasloužíte si žít přesně ten život, o kterém sníte!

Budu ráda, když se s námi podělíte, jak se naše společná „práce“ daří. Lépe řečeno jedná se spíše o vás a vaši cestu, já jsem v celém procesu, pokud mi to dovolíte, jenom průvodcem, rádcem; tím, kdo pokládá provokativní otázky.

5 KOMENTÁŘE

  1. Hezký den Lenko, výraz *rate race* je zvláštní. Nemělo to být spíše *rat race*? Kdybychom věděli, že někdo z našich blízkých za týden zemře, jak bychom se k němu dnes chovali? Budeme litovat více věcí, které jsme udělali, nebo těch, které jsme neudělali? My lidé jsme schopni položit život za druhé, ale promarnit ho za sebe.

  2. Vynikající provokace, já se snažím stále provokovat, ale asi jsem mírně zmatený v tom co chci. Připadám si jak sobec co chce opravdu hodně a tím nakrmit své ego a právě čtu Novou Zemi a tak se snažím toho ega zbavit, třeba to pak půjde lépe. Každopádně hodně hezký článek a myslím že Lenka je jedna z nejlepších redaktorek tady 🙂

  3. Milá Leni a všichni ostatní, to co píšete je mi velmi blízké.Jste moc statečná a gratuluji k objevení tajemství života.Opravdu funguje – je to až neuvěřitelné.Přeji Vám ty nejpozitivnější myšlenky a šťastný život!!! Děkuji!!

  4. Teorii zvládám,ale uvést ji do praxe a vytrvat…to je můj problém…Vaše stránka mě nadchla…baví mě pracovat s lidma…dokážu pomoct ale více druhým,než sama sobě…měla bych vymést pavučiny ze svého života…začnu,ale mám STRACH,že nevytrvám…i když mám teď jednu větu v hlavě od pana Ivo Tomana:Udělej právě to,z čeho máš strach…a dokonce jsem sama sobě uvěřila,že se TU angličtinu naučím konečně a doopravdy…jo,a chci být úspěšná,dělat,co mě baví…Čeká mě hodně změn!!!
    Ta TEORIE…ta mi jde,ale…Hezký den.

  5. Ahojte:-)
    Ďakujem za vaše članky. Musím napísať, že ma vedia vždy potešiť a inšpirovať. Som momentálne obchoďáčka a práca ma veľmi netešila, hľadala som po ceste nejake radosti, aby som si ju zpríjemnila, až som prišla na spôsob :písania si vďačnosti. Sedím na pumpe,píšem a ďakujem. Tak ma to naladí:-).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here