Mediace: Co to je a proč nechat mezi sebe vstoupit třetí osobu?

0
1533

Mediace umožňuje prostřednictvím třetí osoby vyřešit nějaký konflikt. Někdy si ovšem sami klienti pod mediací představují něco jiného a něco jiného očekávají i od samotného průběhu. V čem se tyto představy liší a jaká komunikace je zde potřeba?

Jak probíhá mediace

U pracovních mediací se mediátor často setkává se zajímavým přístupem. Většinou se jedná o šéfa, který má problém mezi členy svého týmu. Těm nařídí mediaci a mediátorovi, aby okamžitě dosáhl uspokojivého řešení.

TIP: Naučte se důležité mediační techniky na výcviku mediace.

V jeho myšlenkách by tak mediátor měl členům jeho týmu promluvit do duše. Následně by se tyto osoby měly chytit za hlavu, uznat svoji chybu a z minuty na minutu změnit své chování. Ale jak již jistě správně tušíte, nic není takhle jednoduché.

V úvahu je třeba brát například to, že při mediaci nějakou chvíli trvá, než se klienti o svém problému rozmluví a svého mediátora alespoň trochu poznají. Nikdo nechce něco řešit se zcela cizím člověkem.

Úkolem mediátora tak není okamžitě změnit chování svých klientů. Naopak se snaží společně s nimi přijít na uspokojivé řešení problému tak, aby se v budoucnosti již více neopakoval. Lidé na mediaci často přicházejí v případech, že se jim na zmíněné řešení nedaří přijít ani po dobu několika let.

Problém v komunikaci

Na mediaci se obvykle dostanete v případě, že se v minulosti mezi vámi a druhou stranou objevil nějaký komunikační uzel. Ten zablokoval jakoukoliv další snahu. Úkolem mediátora je proto tento uzel objevit, pojmenovat a následně se posunout dál.

Každá ze stran obvykle situaci vnímá jinak, a proto si mediátor musí vyslechnout oba dva subjektivní názory. Teprve poté se můžete věnovat něčemu dalšímu. Nemá totiž smysl mluvit o tom, jaká situace je teď. Mnohem důležitější je najít příčinu, proč se tato situace objevila.

Staňte se mediátorem a během šesti dnů se naučte vše potřebné pro vykonávání této profese. Dokonale vám k tomu poslouží mediační výcvik

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here