První třída: Zlatá éra letecké dopravy

0
1526

Samotné jádro první třídy tvoří samozřejmě vybavení. Jedná se o první věc, která pasažéra upoutá a vytvoří tak jeho první dojmy. Jak je známo, nikdy nedostanete druhou šanci udělat první dojem. Pokud cestujícím nevyhovují možnosti letištního salonku nebo sedadla či interiér letadla, ani s výbornou obsluhou a vynikající večeří jejich prvotní pocit nepřebijete. Majitelé leteckých společností proto neváhají najímat světově známé návrháře, aby měli dokonalou záruku úspěchu. Letištní salonky v Melbourne a Sydney pro leteckou společnost Qantas navrhnul Marc Newson. Výsledkem jsou interiéry postavené na principech filosofie feng šuej, mramorové sprchy, knihovna a další vybavení, které se v poslední době stává celosvětovým prvotřídním standardem.

Cestujete-li první třídou společnosti Gulf Air, nemusíte se starat o dopravu na letiště. Několik hodin před odletem totiž u vašich dveří zastaví luxusní BMW s profesionálním řidičem. Na letišti pak zamíříte rovnou k VIP odbavení. Pasažéři první třídy nejsou zvyklí čekat ve frontách na odbavení ani pasovou kontrolu. Aerolinky poskytující let první třídou pro tyto účely zřizují zvláštní přepážky a navíc najímají zaměstnance, kteří vás doprovodí přes všechny kontroly až do luxusních salonků, kde strávíte dobu do odletu.

Samozřejmostí jsou zde bary se zručnými barmany, prvotřídní restaurace, bezdrátový internet i sprchy pro poslední osvěžení před nástupem do letadla. Thai Airways nadstandartně nabízí i bezplatné masáže a saunu. Kvůli novému salonku německé Lufthansy v Mnichově údajně pasažéři přijíždí o hodiny dříve jen proto, aby si mohli vychutnat koupelny s vířivkami, kožené postele a vynikající pokrmy v sushi restauraci. Z letištní budovy přímo k letadlu jsou pak cestující dopraveni luxusními vozy Porsche nebo Mercedes.

Na palubě letadla vás přivítá špičkově vyškolená posádka, která během letu bude mít jediný cíl: vaše pohodlí. Běžnou praxí je v této oblasti poměr tři pasažéři na jednoho člena posádky. Kromě posádky budete mít k dispozici luxusní toaletní potřeby i ložní prádlo, které pochází od světoznámých výrobců luxusního zboží jako jsou Givenchy, Clarins, Bulgari a Guy Laroche.

Další vymoženosti záleží na společnosti, jenž jste si vybrali. Jet Airways se pyšní „největšími lůžky v oblacích“ – jejich délka přesahuje dva metry. Ke každému sedadlu také patří televize s šedesáticentimetrovou obrazovkou. Sedadla první třídy společnosti Cathay Pacific disponují posuvnými panely, které vám zaručí dokonalé soukromí. Malaysia Airlines vyniká svou sympatickou a zdatnou posádkou. Koupelny v jejích letadlech zase vynikají svými rozměry, jen těžko bychom u ostatních společností hledali prostornější. Poletíte-li s Emirates, po dobu vašeho letu si můžete užívat svůj vlastní minibar. Díky USB portu si navíc na obrazovce, která patří v okruhu prvotřídních letadel mezi největší, můžete prohlížet fotky z uplynulé dovolené.

Kdykoliv dostanete hlad nebo žízeň, stačí zazvonit na stewardy. Bývá dobrým zvykem, že si budete moci vybrat z několika různých jídel o mnoha chodech, případně dostanete na výběr několik druhů šampaňského a archivního vína. Cathay Pacific některá ze svých jídel dokonce připravuje přímo na palubě letadla a pasažéři tak mají vždy záruku, že jejich jídlo bude čerstvé.

Ceny za letenky první třídy se pohybují v řádech několika tisíc dolarů. Například letenka z Londýna do Bahrajnu se společností Gulf Air vás bude stát 5 360 dolarů (cca 80 000kč). Společnosti Qantas za let z New Yorku do Sydney zaplatíte téměř 25 000 dolarů (380 000kč). V blízké době se ale podle znalců očekává výrazné zdražení letenek a tato změna se nevyhnutelně dotkne i první třídy. Společnosti se přesto zaručují, že nemusíte litovat ani jednoho centu, který do letenky investujete. Do jednoho vám je vynahradí úžasné zážitky v oblacích.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here