Luxusní bydlení: Novinky ze světa koupelen

0
1304

Trendy jsou skleněná umyvadla

Milovníkům skla určitě učarují skleněná umyvadla. Mají speciální povrchovou úpravu, která redukuje usazování vodního kamene a odpuzuje vodu. Skleněná umyvadla se vyrábí v různých provedeních, a to jak barevných, tak tvarových. Umyvadla jsou vyrobená z tvrzeného skla se zvýšenou odolností proti poškrábání. Speciální povrchová úprava obsahuje teflon, který odpuzuje vodu a  redukuje usazování vodního kamene, prachu a nečistot. Kapky vody tak nezůstávají na povrchu, ale stékají do odpadu, a tak na umyvadle nezůstávají mapy. Vyrábí se v provedení čirém, pískovaném, barevném  a provedení mráz  (světle modrá). U barevného provedení je na výběr ze světle zelené, zelené, kobaltově modré, žluté, medové, malinové nebo červené metalické. Různá tloušťka a velikost skla způsobuje změny barevného odstínu. Skla jsou polotransparentní nebo krycí.  Dřevěné podpěry mají barvy – přírodní dřevo, višeň a ořech. K čištění se nedoporučují různé brusné pasty či tekuté písky, nejlépe vyčistíme jarem a houbičkou.

I bezbariérová koupelna může být trendy

Trend otevřených koupelnových prostor výrazně ovlivnil vzhled jednotlivých částí koupelnového vybavení. Původně oddělené a uzavřené místnosti sloužící takřka výhradně rodinným příslušníkům nyní architekti odvážně začleňují nejen do ložnic, ale i do integrovaných obytných částí domácností. Do koupelen tak pronikají rozmanitá křesílka či lehátka, která podtrhují relaxační funkci prostoru, oddělení zón v koupelně umožňují volně stojící panely nebo poloostrovní kusy nábytku se zabudovanými umyvadly, která se tak stávají přístupná z více stran. Nová koncepce vnímání koupelny jako komfortního prostoru umožňujícího svým zařízením a umístěním relaxaci a komunikaci, je letos jedním z hlavních témat. Snaha o zvýšení ergonomických funkcí vede k tvorbě pojízdných či otočných skříněk a kontejnerů.

Sprchový kout

Hlavní kritéria pro správný výběr sprchové kabiny se odvíjejí od několika otázek. Kolik volného místa je k dispozici před sprchou? Je v blízkosti nevhodně umístěné sanitární vybavení? Jak široký má být vstup do kabiny? Jakým dveřím máme dát přednost? Zvolit si můžeme i způsob otevírání dveří sprchového boxu, tedy dveře posuvné, teleskopické nebo  klasické dvoukřídlé „lítací“. Vše chce ale dobře promyslet. Například výkyvné dveře nabízejí plně volný vstup, za předpokladu, že je před sprchovou kabinou dostatek místa. S výkyvnými dveřmi a pevným bočním polem lze zcela snadno realizovat vstup do kabiny, i když by v blízkosti sprchy bylo umístěno umyvadlo, otopné těleso. Dveře kyvadlové nabízejí pohodlný vstup při minimálních požadavcích na místo a optimální podmínky pro snadné čištění vedle vany – praktická, prostor šetřící alternativa, vhodná zejména pro malé koupelny. Důležité je vždy zvolit odpovídající provedení, aby při nezajištěné hraně umyvadla nebo vyčnívající kliky bylo zabráněno kontaktu se sklem.

Zrcadla

U zrcadel si můžete vybrat z výrobků našich výrobců, ale daleko větší sortiment zboží se k nám dováží z Německa. Zrcadel se vyrábí velké množství různých druhů a rozdělují se podle několika hledisek. Velikost, počet, tvar a druh zrcadel, které si dáte do koupelny, závisí hlavně na jejich velikosti a možnosti umístění zrcadla. Nejčastějším řešením v menších koupelnách jsou zrcadlové skříňky, které poskytují zároveň i úložný prostor. Pro velké koupelny mohou být zajímavým řešením celé zrcadlové stěny. Velká nebo malá koupelna, do každé se hodí malá zrcadla. Jsou přenosná a můžete je používat jako doplněk. Například, když se na sebe potřebujete podívat zezadu. K tomu použijte malé zrcátko, které držíte v ruce a podle potřeby jej natáčíte, a ne pohyblivé středně velké nebo velké zrcadlo. Malá zrcátka se vyrábí také jako zvětšovací. Z jedné strany vidíte obraz v zrcátku ve skutečné velikosti a z druhé je zrcátko zvětšovací. Zrcátko si podle potřeby můžete i s objímkou vytáhnout ze skříňky ven.

Z geometrických tvarů koupelnových zrcadel si určitě do koupelny některé vyberete, vyrábí se jich velké množství. K běžným tvarům patří čtverec, obdélník, kruh, půlkruh, elipsa a pětiúhelník. Někteří výrobci zrcadel vyrábějí všechny tyto tvary v sériové výrobě. Méně obvyklé jsou nejrůznější kombinace běžných tvarů s uřezanými nebo zaoblenými rohy. Pokud si nevyberete z nabídky v obchodech, nechte si vyrobit zrcadlo potřebné velikosti a tvaru na zakázku. Zrcadlo umístěte nad každé umyvadlo, odpadnou pak dohady, kdo bude kde stát. V případě používání dvojumyvadla nebo dvou samostatných umyvadel vedle sebe můžete instalovat bud‘ dvě zrcadla nebo jedno dlouhé zrcadlo. Pokud se rozhodnete pro luxusní zrcadlo s prolisovanými ornamenty či vzory, osaďte jej do ozdobného rámu (viz předcházející obrázek). Přispějete tím ke zvětšení komfortu koupelny.

Jakákoliv koupelna může mít svůj půvab. Důležité je, aby se líbila především vám samotným. Lze kombinovat, skládat, barevně ladit a to všechno podle vašeho vlastního vkusu. V podstatě by se tedy dalo říci, že trendy svět koupelen se řídí jen vaší fantazií.

Článek vám v rámci exkluzivního partnerství přináší server Living.cz, přední český online magazín zaměřený na bydlení, dům a zahradu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here