Louvre na poušti: Fatamorgána nikdy nebyla skutečnější

0
1653

Peníze přitékající z ropných kohoutků působí nekonečně a pravděpodobně jsou nekonečné, jak jinak by si člověk vysvětlil další z nápadů rozmařilých šejků. Nestačí stovky umělých ostrovů, nejluxusnější hotely, největší hotely, nejvyšší mrakodrapy, ba i lyžařská sjezdovka na poušti je málo. Nyní totiž v Abú Zabí zatoužili po kultuře, a když šejk pomyslí na slovo kultura, samozřejmě tím myslí jedině tu s opravdu velkým K. I proto přišli s nápadem postavit si klon slavného pařížského Louvru na své poušti. Tam je přeci místa dost.

A na takové volání francoužští politici slyší, dobré vztahy se zemí, která vládne ropě i financím a staví megalomanské projekty jsou k nezaplacení. Uplatnění francouzských firem, levnější ropa nebo třeba prodej nových Airbusů za jméno Louvru přece stojí. Proti této rozmařilosti se samozřejmě postavili do jednotného šiku francouští umělci se svou národní hrdostí a hlásají: „Louvre je francouzským dědictvím a jeho klonování je pohrdáním naší kulturou.“ Proto časopis o umění La Tribune de l´Art zorganizoval petici. Tu podepsalo téměř tisíc ředitelů muzeí a galerií po celé Francii. Vlastně nemají nic proti stavbě muzea v Abú Zabí s francouzskou pomocí, ale odmítají propůjčení názvu Louvre.

Komentářům k prodeji jména Louvre se však politici vyhýbají, ředitelka Správy francouzských muzeí Francine Mariani-Ducrayová rozhodnutí hají. Podle ní by se umělecká díla měla kolovat a měli by se z nich těšit lidé po celém světě, ale k jménu národní hrdosti se pro jistotu nevyjádřila. Přecijen je to vrtkavé téma a takovéto polovičaté vysvětlení známe i z našich krajin. Zatímco jsou tedy francouští umělci ve zbroji a tisk se těmito informacemi výrazně živí, ve Spojených arabských emirátech si mnou ruce. Souhlas mají, plány na muzeum již vznikají a určitě již brzy se svým nápadem na realizaci pochlubí. Další podrobnosti zatím nebyly zveřejněny, ale jak je vidno z jiných projektů, šejkům nikdy netrvá dlouho vystavit svůj nápad veřejnosti na obdiv.

Louvre ale není posledním výstřelkem této ropné mocnosti a jejích vladařů, rádi by totiž na své poušti také viděli další opravdové muzeum a tak osud Louvru bude následovat i newyorské Guggenheimovo muzeum, které taktéž dalo souhlas k vytvoření kopie a použití jména. A další projekty? Největší mrakodrap se již staví, soustroví ve tvaru mapy světa se taktéž buduje, největší světové letiště je již navrhnuto, nechme se tedy překvapit s čím ještě dokáží arabští šejkové přijít. Zásoby ropy nejsou nekonečné, emiráty údajně vlastní 97 miliard barelů, což představuje osm procent celosvětových zásob, a i proto se nyní snaží zajistit budoucnost své zemi v podobě budování masivních turistických atrakcí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here