ICON A5: Pročistěte si hlavu v oblacích

1
1764

Jedná se o lehký sportovní letoun vyvinutý americkou společností Icon Aircraft, které dokáže startovat i přistávat na pevné zemi i vodní hladině. Poprvé se do vzduchu vzneslo v létě roku 2008, k prvním zákazníkům se ovšem dostane až v letošním roce. Letoun okamžitě zaujme originálním designovým zpracováním. Technologickou lahůdkou jsou automatická skládací křídla – stačí pár desítek vteřin a můžete startovat.

Vedoucím designérem projektu byl Kirk Hawkins, bývalý pilot stíhačů F-16, automobilový závodník a zakladatel společnosti Icon Aircraft. Závěrečné úpravy proběhly pod taktovkou designerského studia Nissan, z jejichž dílny vyjely takové umělecké kousky jako například Nissan 350z nebo GT-R. Není se tedy čemu divit, že tradiční koncepce ultralehkých letadel šla do značné míry stranou.

Parametry
Posádka: 1 pilot, 1 pasažéř
Délka: 6,7 m
Výška: 2,16 m
Rozpětí křídel: 10,4 m
Maxímální vzletová hmotnost: 648,6 kg
Rychlost: 195 km/h
Dolet: 550 km

Přestože i kokpit nápadně připomíná kabinu sportovního automobilu, nenechte se mýlit. ICON A5 je nenáročný a snadno ovladatelný letoun s vynikajicími letovými vlastnostmi. Je navržen pro osobní potřebu a nabízí tedy maximální pohodlí a požitek z letu.

Cena stylového letadla je stanovena na 139 000 dolarů (2 450 000 Kč) a list čekatelů je již pořádně dlouhý. Běžní klienti zaplatí vratnou zálohu 5 000 dolarů a počkají si ještě minimálně jeden rok. V případě zájmu o limitovanou edici ICON 100 pro prvních 100 zákazníků činí záloha již 100 000 dolarů, ovšem letadlo bude k dostání již v průběhu tohoto roku. A jak taková konstrukce prototypu probíhá? V rámci úspory času se na to podívejme ve zkrácené verzi.

Pro srovnání cen letoun obdobných vlastností i rozměrů Lisa Akoya vás vyjde na téměř 300 000 eur (12,5 mil. korun). I z tohoto důvodu je ICON A5 dostupnější pro větší okruh lidí. ICON A5 byl označen přízviskem v doslovném překladu „milionářská hračka pro velké kluky, kterou musíte mít“. Jednoduché, výstižné a vše naznačuje tomu, že dostojí svému novému jménu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here