Léčivé účinky přírody aneb pár dní bez technologií?!

0
1811

Pamatujete na dny, kdy jste se jako malé děti proháněly po poli, byli jste umazaní, lítali jste celý den, ale necítili jste únavu? Rodiče vás táhli z pískoviště do bytu, abyste si šli dodělat domácí úkoly, nebo jste si hráli na zahradě se svým psem, vodili jste ho na vodítku a pak si hráli s ostatními. Večer jste padli do postele, unavení, ale příjemně. Usínali jste bez stresu, ráno jste se probouzeli a neštípali vás oči při pohledu do zrcadla. Jak si vrátit takové pocity a dny?

No mladší už nebudeme…a jako smyslů zbavení se nebudeme prohánět ani na poli v teplákách. Co si však můžeme navodit, jsou dny, kdy se vrátíme do dětských let a hlavně do let, kdy jsme neusedali dennodenně k počítači a naše oči se nezatěžovaly. Pamatujete si, že by vás jako malé nebo mladší bolela často hlava, měli jste zarudlé bělmo a pohled na monitor vás unavoval?

Nejspíš si takové chvíle nevybavíte. Zato dnes se při představě na sezení v kanceláři a na devět a více hodin zírání do monitoru mračíte. Pokud si chcete zachovat trochu rovnováhy a hlavně svým očím a mysli dopřát trochu klidu a relaxace, měli byste pracovní dny a koukání do počítačů, tabletů, mobilů omezit a kompenzovat si to o víkendech, dovolené a po pracovní době.

Cesta z města za humna

Sedněte si k diáři a vymezte si přesně dny, kdy se seberete a vypadnete do přírody. Práce je důležitá, ale po ní byste si měli najít čas sami na sebe a věnovat se tak péči o duši, zdraví a pohodu. Jestli bydlíte na vesnici a za prací dojíždíte do města, budete mít cestu do přírody snadnější. Jestliže bydlíte ve velkém a rušném městě, měli byste si takových dní plánovat opravdu dost.

Vesnice, oáza klidu

Lidé na vesnici se mohou oddávat pomalejšímu a klidnějšímu způsobu života. Jejich trávení volného času je naprosto odlišné od obyvatel měst. Vesničani mají obvykle zahrádku, kam se po práci uchýlí a kde čerpají sílu a energii z přírody v jakémkoliv ročním období. Se zahradou je však spjatá velmi náročná práce a péče o její vzhled. I u ní si však parádně odpočnete a navíc se budete radovat z toho, jak vám vše roste a uzrává.

Město, tepající žíla

Obyvatelé města ať už velkého či malého žijí rychlejší životy. Cesta do přírody je často spojena s návštěvou nejbližšího parku a mnohdy se do něho nedostanou jinak než nejbližším autobusem, tramvají nebo metrem…když už ale sedí a prochází se v parku, dokáží si takových chvílí vážit a patřičně si je užít. Někteří mají to štěstí, že se v pátek odpoledne sbalí a vyjedou daleko za město na své chaty a chaloupky, kde vypnout, nechají za sebou ruch a shon a užívají si klidu.

Všichni potřebujeme ale jedno…ignorovat ty naše technologie alespoň chvíli

Naordinujte si víkend bez notebooků, mobilů a televize. Věděli jste, že přehnané a každodenní dívání na televizi nám zkracuje život, zpomaluje se krevní oběh a kazíme si oči? Vyhněte se alespoň na pár dní odpočinku v podobě ležení na gauči, přepínání kanálů a hraní her na počítači. Naplánujte si s blízkými výlet do přírody, kde se budete procházet, nebo jen tak ležet na lehátkách. Stačí si na pár dní vyjet daleko od všeho shonu a ignorovat internet. Práce vám neuteče a vy se do ní budete vracet naopak odpočatí a pracovní výsledky budou o něco lepší.

Odpočívejte na čerstvém vzduchu, v oáze klidu, za zpěvu ptactva a při šumění nedalekého potůčku. Vždy to nemusí být naprostá idyla a ke všemu vám nemusí z lesa houkat do chaloupky sovička, ale trocha té přírody a vůně je lepší nežli gaučink.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here