Las Vegas: Zhmotněný americký sen

1
2404

Las Vegas – magické slůvko, jenž vás okamžitě přemístí do míst nekonečných horizontů hracích automatů a kasin. Las Vegas – oáza smokingů, večerních šatů a zhmotněného luxusu podbarveného neustávajícím zvukem sypajících se dolarů. Las Vegas, město dvou tváří. Zhmotněný americký sen na straně jedné, dekadence pouličních prostitutek, zločinnosti a neřesti na straně druhé.

Za letních lasvegaských dnů můžete skrze rozechvělý opar čtyřicetistupňových teplot sledovat líně plynoucí život z hýčkajících klínů luxusních hotelů, které se právě v tomto městě, tak jako snad v žádném jiném, objevují v obrovské koncentraci a předbíhají se ve službách a komfortu nabízeném turistům. Nutno podotknout, že právě v Las Vegas se v současné době nachází 18 z 25 největších světových hotelů.

Komplexy bazénů, relaxační služby hotelů či procházky hotelovými parky, jejichž stezky jsou neustále zavlažovány tak, aby hostům nebylo horko, poskytují útočiště před pouštním klimatem v této téměř neplynoucí denní době a nabízejí možnost odpočinku před vypuknutím toho pravého lasvegaského života.

Teprve když se slunce dotkne horizontu, dopadne na vás to, co celý den poletovalo ve vzduchu. Vzrušení trhající vaše dosavadní všední dny na bezcenné cáry, které se tiše rozplynou ve hlučném víru lasvegaského snu. Hoteliéři už dávno prokoukli vaše touhy a rozhodli se vám je splnit do posledního puntíku. Taxíky již jsou na svých místech a čekají na vaše mávnutí. A Monorail, což je pro Las Vegas specifický dopravní prostředek sloužící pro přepravu mezi jednotlivými hotely, vás zaveze za pouhé 2 dolary až na konec světa, když si to budete přát. Zdejší hotely totiž do sebe pohltily celý svět, a tak není žádným problémem navštívit kopii Eiffelovy věže v Paříži u hotelu Paris Paris, projet se na gondole benátskými kanály ve vestibulu hotelu Venezia, prohlédnout si fascinující tvář Sfingy u vstupu do hotelu Luxor či zhlédnout panorama New Yorku včetně Sochy Svobody, které nabízí hotel New York New York. Dalo by se s nadsázkou říct, že hlavní ulice města Las Vegas The Strip vám umožní cestu kolem světa na pouhých sedmi kilometrech.

Navzdory své dnešní neřestné náruči poskytující potěchu těla i duše, vzniklo Las Vegas jako nevinná, ochranná ruka nad vším živým v této oblasti. První zmínky pochází z 19. století, kdy toto místo poznali Španělé jako zelené prostranství jinak bezútěšné Nevadské pouště. Právě proto mu dali přízvisko Las Vegas (v překladu ze španělštiny „Louky“). Kvůli zdejšímu výskytu vody pomalu začalo být osídlováno a později roku 1855, když začala rozšiřovat své působení Mormonská církev, zde Mormoni vybudovali první nedomorodnou stavbu, která měla být základnou na půli cesty „mormonského koridoru“ mezi Salt Lake City a jižní Kalifornií.

Oficiálně bylo Las Vegas prohlášeno městem roku 1905, avšak svou první podobu s tou současnou začalo dostávat až po roce 1931. V tomto roce zde byl legalizován hazard kvůli dělníkům, kteří se po náročné práci chtěli bavit.  V této době totiž započala stavba přehrady Hoover Dam, která zásobuje vodou právě Las Vegas a jednu dobu byla vůbec největší přehradou na světě. Můžeme zde sledovat také první pokusy o zábavní komplexy. Začala vznikat kasina a hotely s primární funkcí pobavit lidi a poskytnout jim únik z každodenní reality.

Dnes Las Vegas už není pouhou zelenou oázou v poušti. Dnes je Las Vegas neony zářící oázou vašeho vysněného života v běhu všedních šedivých dnů. Las Vegas, štěstí, které lze koupit za peníze…

1 komentář

  1. Když už jsme tu u těch snů, nechybí tu zmínka o zakladateli toho Las Vegas, jak ho známe nyní? Mafián Bugsy Siegel si svůj americký sen sice splnil, jenže za to zaplatil životem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here