Lakshmi Mittal: Ocelový král

0
1905

Pátý nejbohatší muž světa, který je zároveň nejbohatším mužem Asie, se narodil 15. června 1950 v indickém Rádžastánu. Možná už jeho jméno rozhodlo o jeho osudu, protože Lakšmí v překladu znamená bohatství a prosperitu. Ani jedno ani druhé však nepřišlo hned. Rodina, do které se Lakshmi narodil, nebyla vůbec bohatá a ocelářská firma Lakshmiho otce Mohana Mittala příliš dobře neprosperovala. Později se rodina kvůli otcově pracovní příležitosti přestěhovala do Kalkaty. Jeho podnikání zde zaznamenalo úspěch a tak si mohl dovolit zaplatit synovi studia na vysoké škole. Lakshmi Mittal na universitě svatého Xaviera studoval ekonomii a po získání bakalářského titulu začal pracovat v rodinném podniku. Ten díky jeho strategii a manažerským schopnostem jen vzkvétal a stále se rozrůstal. Mittalova strategie spočívá v restrukturalizaci a modernizaci upadajících oceláren. Ty levně koupí, technicky je vybaví a z prodělávajících továren se stávají továrny ziskové. Nejunikátnější příklad převzetí bylo zakoupení ocelárny v Irsku za jedinou libru i s jejími dluhy. Lakshmi Mittal z ní vytvořil ziskový podnik produkující 7 miliónů tun oceli ročně. Lakshmi Mittal v roce 2003 koupil také českou ocelárnou Nová huť v Ostravě, kterou přejmenoval na Mittal Steel Ostrava. Díky své orientaci na trhu a obchodnímu talentu umí tento ocelový král vydělat také na změně ceny surovin. Ocel nakupoval zejména v roce 2001, kdy její hodnota rapidně klesla. O tři roky později cena oceli zaznamenala obrovský nárůst způsobený poptávkou z Číny. Lakshmi Mittal na prodeji vydělal tolik, že v roce 2004 si sám sobě mohl vyplatit dividendu v hodnotě 44 miliard Kč.

Dnes světová jednička v produkci oceli, jejímž základem byla malá ocelárna v Kalkatě Mohana Mittala, nese název Arcelor Mittal a zaměstnává 330 000 lidí ve více než 60 zemích. Její tržní hodnota je 880 miliard korun a roční produkce oceli dosahuje 100 miliónů tun ročně. Arcelor Steel má také obrovský geografický záběr, působí v Americe, Kanadě, Africe, střední Asii a v Evropě. Největší podíl produkce (40%) je tvořena v západní Evropě.

Těchto neuvěřitelných čísel dosáhl Lakshmi Mittal nejen díky své unikátní strategii, ale také uskutečněním fúze se svým bývalým největším konkurentem Arcelorem. Spojení dvou největších ocelářských společností na světě proběhlo v červnu 2006 a cesta k němu nebyla vůbec jednoduchá. Vedení Arceloru se fúzi dlouho bránilo a až do poslední chvíle nechávalo Lakshmi Mittala v napětí zda kývne či ne na nabídku ruského ocelářského podniku Severstalu. Mittal Steel však stále zvyšoval svoji nabídku, z původních v přepočtu 500 miliard až na konečných 700 miliard korun. Také slíbil ponechat ústředí nově vzniklé společnosti v Lucemburku, tedy v místě sídla bývalého Arceloru.

Zdá se, že život Lakshmi Mittala je bezproblémový a plný úspěchu. I jemu se však přihodila aféra, která pro něj nebyla příjemná. V roce 2003 Mittal věnoval na volební kampaň Tonyho Blaira v přepočtu na koruny 5 miliónů. Poté se v tisku objevily informace, že Blairovi diplomaté lobbovali v českých a rumunských vládách v souvislosti s privatizacemi oceláren. V té době měl Lakshmi Mittal stále indické občanství a v Anglii zaměstnával jen malou část z celkových 150 000 zaměstnanců.

A jak asi vypadá soukromý život pohádkově bohatého krále oceli. Lakshmi Mittal je šťastně ženatý s manželkou Ushou. Jejich harmonický svazek trvá více než 30 let. Mají spolu dvě děti. Jeho syn, který byl od mládí vychováván jako jeho nástupce, pracuje v otcově firmě. V nedávné době pro svého tatínka začala pracovat i dcera Vanisha. Lakshmi Mittal nikdy okázale neprojevoval svoje bohatství. Ale pro svou rodinu chce jen to nejlepší. V roce 2004 zdolal realitní rekord, když v Londýně koupil dům podobný paláci za v přepočtu 2.8 miliard korun. Mittalovo sídlo má v garážích místo pro 20 aut, sloupky u bazénu jsou obloženy drahokamy a dům zdobí mramor pocházející ze stejného lomu jako ten pro Tádž Mahal. Neméně šetřivý byl také u obou svateb svých dětí. Když v červnu v roce 2004 vdával svou dceru Vanishu, která si brala londýnského finančníka Amita Bhatiu , stálo ho to 1,2 miliardy Kč. Svatba se konala na zámku Vaux le Vicomte padesát kilometrů od Paříže, kde proběhl vlastní obřad.. Největší hostina se přenesla přímo do Versailles. Zde vystoupila australská zpěvačka Kylie Minogue, jejíž honorář byl v přepočtu 15 miliónů korun. Indičtí módní návrháři tu prezentovali své modely.

O pár dní později se konaly svatební obřady v Indii. V Kalkatě, kde Lakshmi Mittal vyrůstal, šlo o rodinnou akci. V Dillí byli pozváni významní politici a byznysmeni. Neméně honosná byla také svatba Mittalova syna.

Díky svojí odvaze, trpělivosti a talentu předvídat dosáhl Lakshmi Mittal pohádkového života, o kterém většina ostatních obyvatel planety pouze sní. Úspěšný Ind žije se svou rodinou v Londýně v přepychovém paláci indického stylu. Letos zavítal i do Prahy, kde oslavoval stříbrnou svatbu svého bratra.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here