Kuriozity ve světě bydlení: 5 světových NEJ

2
2099

Nejdražší křeslo světa

Pokud jste v situaci, že nevíte, co s penězi, pak gratulujeme a dovolujeme si vám nabídnout nejdražší křeslo, které kdy spatřilo světlo světa. Toto cenové prvenství si získalo takzvané „Dračí křeslo“. Tento nábytkářský unikát vznikl pod rukama irského designéra Eileena Graye, a to během let 1917 a 1919.

Dlouholetým majitelem Dračího křesla byl francouzský módní návrhář Yves Saint Laurent. Když však roku 2008 zemřel, rozhodl se jeho partner křeslo prodat. Odhad předpokládané ceny se pohyboval v rozmezí 2 až 3 milionů EUR – tedy v přepočtu něco mezi 50 a 75 miliony Kč. V únoru 2010 však padla v pařížské aukční síni nečekaně rekordní částka – neuvěřitelných 21,9 milionu EUR (což v korunách činí něco přes půl miliardy).

Nejdražší koberec

Íránský ručně tkaný koberec, pocházející ze 17. století, byl nedávno vydražen na Blízkém východě. Zájemci sváděli o tento unikát urputný boj, až se konečná částka vyšplhala na úctyhodných 5 458 500 dolarů.

Největší magnet na lednici

Největším „ledničkovým“ magnetem se stala žlutá varovná „cedule“  s nápisem „no entry“. Na délku měří více než 50 cm a na své ledničce jej má jedna hrdá americká rodina. Vlastně, nahlédnete-li do Guinessovy knihy rekordů, zjistíte, že je v ní doslova přemagnetováno!

Svou obrovskou sbírkou magnetů, čítající celkem 40 000 kusů se může pochlubit například Louise J. Greenfarb z Nevady v USA. 7000 magnetů z této sbírky je vystaveno v Guinessově Muzeu v Las Vegas.

Největší houpací křeslo

Toto gigantické „houpátko“ můžete najít ve Spojených státech u slavné silnice Route 66. Křeslo se tyčí do výšky  12,63 m a zabírá plochu širokou 6,09 metru. Hrdí majitelé, kubánští přistěhovalci Dan a Carolyn Sanazarovi, se však nemusí obávat, že jim někdo křeslo ukradne, „mega drobek“ totiž váží slušných 13,5 tun.

Nejužší dům

Nejštíhlejší stavba světa se nachází v Amsterodamu, konkrétně v ulici Singel č.p. 7. Zajímají-li vás rozměry ultraštíhlé budovy, tak na šířku má pouhý 1 metr. Nejkurióznější na tom všem je, že dům byl takto postaven zcela záměrně, a to proto, že se ve „starém Amsterdamu“ kdysi platila daň ze šíře domu.

Článek vám v rámci exkluzivního partnerství přináší server Living.cz, přední český online magazín zaměřený na bydlení, dům a zahradu.

2 KOMENTÁŘE

  1. tento článek je divně nesourodý, křeslo, koberec, magnet, židle a dům? hmm..nic moc
    a mimochodem, v roce 2010 jsme vyráběli pro společnost několik tisíc ledničkových magnetů s jejich logem a lilií na kostkách ledu přes celou šířku lednice (skoro 60cm*50cm)…tak teď nevím, jestli si ho nemám nechat zapsat do Guinessovky :-)))

  2. Milá Katy, máte pravdu – může tak působit. Již v nadpisu je však zmíněno, že se jedná o kuriozity. Každopádně Vám rozumím, zvlášť když máte s výrobou velkých magnetů zkušenosti. Určitě to ale se zápisem můžete zkusit. 🙂 Jinak článek pochází od Lucie Sýkorové z partnerského webu Living.cz, v případě jakýchkoliv dotazů se prosím obraťte přímo na ní. Díky! Radek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here