Minimalismus: Jak zefektivnit nejenom šatník!

0
5290

Kvalita nad kvantitu! S tímto se setkáte nejenom v dobrých restauracích a buticích, ale i v životě úspěšných lidí. Jeden výjimečný kousek je lepší než dva průměrné, jeden malý diamant udělá více parády než pět obyčejných kousků z bižuterie… možná v tom tkví i onen třpyt bohatství a luxusu. Chcete se vydat tímto směrem? Pomůžeme vám snadnými, ale elektivními tipy, které můžete využít v úklidu skříní, šatníků, ale i v mnoha dalších oblastech (pouze redukce živých stvoření v úvahu nepřipadá – kromě komárů, ti pijí krev všem).

the-luxury-of-owning-a-nice-wardrobe

„Čím moudřejší je člověk, tím méně má potřeb.“
Diogenés Ze Sinópy

Jeden nový sem, jeden starý ven

Ať už jste nákupní maniaci, či nikoli, toto pravidlo vašemu šatníku pomůže udržet formu. Když si koupíte např. jednu novou košili, tak jednoduše nějakou starou, kterou už nechcete/nemůžete nosit, vyhodíte. Udržíte si tak adekvátní počet věcí, o které se starat a z kterých vybírat (pokud budete mít pouze dobré a hezké věci, budete mít snadnější rozhodování co si vzít na sebe).

„Ženy by měly vydávat méně peněz za šaty, ale více peněz na eleganci.“
Coco Chanel

Pryč s tím, co jste déle jak rok nenosili/nepoužili

Pokud víte, že jednou za dva roky využijete kombinézu na lyže, tak nad tímto pravidlem přivřete oči, ale jinak nekompromisně redukovat! Dobré (ještě použitelné) věci pošlete dál, např. do secondhandu, bazaru nebo charitě, ať se ničím neplýtvá… Dejte nepoužívaným věcem šanci, aby používané byly.

„Krásno vyžaduje kvalitu objektu.“
Immanuel Kant

Metoda rychlého sbalení

Stále tápete, co unosíte, co máte rádi, co stojí za to si nechat a čeho se naopak vzdát? Zkuste metodu rychlého sbalení. Představte si, že jedete na dovolenou, nebo prcháte odněkud, nebo za něčím (jarní, letní, podzimní a zimní verze) – co byste si vzali s sebou? To jsou vaše oblíbené věci! Ty si ponechte, ostatní pošlete dál. Snadné, že?

„Jenom jednoduché věci nikdy nezklamou.
A štěstí se má začít hledat úplně dole při zemi.“
Erich Maria Remarque

Úklid a srovnání ukáže

Jsme u posledního tipu: srovnání. Udělejte si čas na vyrovnání, srovnání, načančání a úklid. Vaše věci se vám ukáží v celé  kráse a poznáte, zda je to optimální množství a jak se vám tento stav líbí. Skříň ukáže, jak jí tato výbava sluší (předpokládáme, že samozřejmě zůstaly jen věci, které i VÁM sluší). Jako v luxusním butiku, kde se oděvy nabízejí v menším, ale dostačujícím množství a především v perfektním provedení, kvalitě a stylu.

„Mám rád pořádek, čisté prostředí, klid, skromnost, upřímnost,
poctivost a slušnost. Ale přesto – doma je doma.“
Robert Jiří Pickwww.madebyvadim.com

Minimalismus není jen boomem poslední doby! Jako umělecký směr se objevil už v  50. letech 20. století v malířství a sochařství, poté se rozšířil i do dalších oblastí. Vyznačuje se jednoduchostí, střídmostí a čistotu.  Pokud ho aplikujete například v šatníku, tak díky němu neplýtváte materiálem, silami ani vodou (méně věcí k praní = menší spotřeba vody). Vše je funkční, kvalitní a nadčasové. Navíc jde ruku v ruce s elegancí, luxusem a nevyjde z módy. Investice do kousků, které budou dlouhodobě sloužit se vyplatí. Např. malé černé, tmavý oblek, bílá košile… jsou základy, které lze vždy něčím ozvláštnit, vždy využít a nikdy s nimi neuděláte ostudu (pokud se v nich neopijete a nebudete tančit s barovou židlí tango).

„Je pravda, že méně bývá někdy více. U peněz to však neplatí.“
Lech Przeczek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here