Villa Leopolda opět hledá majitele: Kupec odstupuje od smlouvy!

0
1566

Ruskému miliardáři tak konečně došlo, že doba recese není ten nejlepší čas pro megalomanské investice a koupě nejdražších sídel světa. Hodlá tedy stornovat podepsanou smlouvu, což se však pochopitelně nelíbí současné majitelce. Lily Safra, vdova po zámožném libanonském bankéři židovského původu, odmítá vrátit již složenou zálohu na dům. V každém případě je více než zřejmé, že prestižní Villa Leopolda, luxusní nemovitost na pobřeží nedaleko francouzského Nice, si na nového majitele ještě nějaký čas bude muset počkat.

O Mikhailu Prokhorovi, ruském oligarchovi a niklovém magnátovi, který loňské léto anonymně zamýšlel investovat do zmiňované vily půl miliardy eur, se shodou okolností v nedávných dnech poměrně často psalo, když byl označen za nejbohatšího muže Ruska. Ani tento titul mu však pravděpodobně v rozhodnutí odstoupit od nákupní smlouvy Villy Leopoldy nezabrání.

I samotný obchod minulé léto hojně plnil titulky novin, protože se jednalo o bezkonkurenčně nejdražší nemovitost tohoto typu všech dob. Loňský prodej Villy Leopoldy více než třikrát předčil rekord, jenž do té doby držel dům na prestižní adrese v londýnském Kensingtonu prodaný za 147 milionů eur. Tolik za nemovitost zaplatil indický ocelový magnát Lakshmi Mittal.

Prokhorov si koupi ultradrahého sídla pravděpodobně rozmyslel poté, co podle vlastních slov ztratil v průběhu finanční krize přibližně už 7 miliard eur. Právníci ruského oligarchy se v současné době snaží získat zpět zálohu na dům v hodnotě 39 milionů eur (1,125 miliard Kč), což ale Lily Safra razantně odmítá s odvoláním na francouzskou legislativu, která tvrdí, že záloha až do 10% konečné částky je po podpisu smlouvy nevratná.

Na částce, za níž se Leopolda měla prodat, tedy 500 milionů eur, je zajímavé sledovat i propad české koruny: zatímco v srpnu jsme podle tehdejšího kurzu uváděli něco přes 12 miliard korun, o půl roku později je to již téměř 14,5 miliard korun…

Jedním z argumentů ruského magnáta pro odstoupení od smlouvy je tvrzení, že ceny nemovitostí v okolí od srpna razantně poklesly. Jižní Francie v recesivním období opravdu nevypadá jako dřívější pomyslný magnet ruských miliardářů, kteří ve velkém skupovali nemovitosti na pobřeží v posledních letech. Svou vilu v této lokalitě se za 200 milionů eur snaží prodat i Roman Abramovich, majitel anglického fotbalového klubu Chelsea.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here