Kulisa s televizí, nebo zážitek projektorem? To je oč tu běží!

0
4719

Přijdete po práci domů a zapnete televizi, která vám dělá kulisu, dokud si nevyčistíte zuby? Nebo se věnujete sobě a když se chcete koukat na film, vychutnáte si ho se vším všudy? Takže TV, nebo projektor? To je oč tu běží a o tom taky bude dnešní článek.

Přejedli jsme se informací

Žijeme v době, kdy se na nás řítí spousta informací, a to z každé strany. Ráno vypnete budík a projdete zprávy, sociální sítě a už to do vás valí – přátelé, Facebooky, Instagramy, noviny…

Na cestě do práce zapnete rádio a situace se opakuje, v práci s kolegy proberete Otázky Václava Moravce nebo se pobavíte o tom, co nového se děje v kultuře. Ať už je to sport, politika, zábava nebo sociální média, za den jste přehlceni vším možným.

TV a celý svět ve vašem obýváku

Ptáte se, proč se zmiňujeme o tom, jak jsme všichni přejedení médii? Protože když už přijdete po celém dni domů, je večer jen váš. A nastává chvíle, položit si otázku, jestli večer trávit u TV a poslouchat dál celý svět, nebo si tu chvilku nechat jen pro sebe.

S TV to ale nepůjde. Stejně si ji pustíte a vaše hlava nevypne ani na okamžik. Proto v poslední době slýcháváme, zvláště od mladých lidí, že doma televizi nemají a vůbec jim nechybí. Zprávy si přečtou a poslechnou na internetu a večer se věnují sami sobě. Co je tedy trendem, pokud jde o filmy?

Projektor a kouzlo filmů

Reklamy jsou sice plné obrovských televizorů a LCD nebo plazmových TV s obří uhlopříčkou, ale jako zastánce projektorů je zaznamenáte maximálně na počítači. Stejně by vám nenahradili ten pravý filmový zážitek jako projektor a plátno.

Představte si, že je doma chvíli ticho, s návštěvou se bavíte při hudbě, ne při zprávách a ostatní věci děláte také naplno. Nic vás totiž nerozptyluje.

Ovšem když přijde nálada a chcete si pustit film, tak se vším všudy. Buď natáhnete na zeď plátno, nebo máte jednu stěnu volnou. Ta je určená jen promítání, které si užíváte jako rituál. Zhasnete světla, vyberete film a necháte si vyprávět jako v kině.

A vyplatí se vůbec ten projektor? Ano, pokud nejste náročný divák a nepotřebujete poslední kousky technologií, postačí vám i projektor za patnáct tisíc. Počítejte ještě s investicí do lampy a do plátna. Nebo můžete zvolit jen čistou zeď. Když je rovná a dostatečně velká, nemusíte mít nutně plátno.

Pak je tu ještě otázka: Kam připevnit projektor?

Nejčastěji uvidíte projektor připevněný ke stropu, pak tedy potřebujete pár tisíc do zařízení, které projektor udrží pevně na svém místě. Nebo mu připravíte místo naproti promítací stěně. Ale mělo by být vzdušné, prostorné, aby projektor nebyl nalepený na dalších věcech a nepřehříval se.

Kdo chce projektor míti, musí s kabely výti

Vedle držáku, lampy a případně plátna, potřebujete také dostatečně dlouhé HDMI kabely, které musí někudy vést. Než se tedy pustíte do samotné instalace, promyslete si:

  • kde bude projektor,
  • kde se vám bude dobře koukat na filmy,
  • kudy povedete pár kabelů.

Celá ta kabeláž je trochu masivní a jen tak ji neschováte, takže se poohlédněte i po lištách, které to klubko hadů zamaskují.

Ptáte se, proč je lepší projektor než TV?

  • Nebudete se dívat znovu do monitorů ani do obrazovky s blikajícím světlem, jen na odraz obrazu, a to ocení především vaše oči.
  • Uvidíte film úplně jinak, než jste byli dosud zvyklí. Jen projektor vám zařídí takový rozsah obrazu.
  • Koukání na filmy bude mít úplně jiné kouzlo než s televizí, kterou mistři přepínači neustále ovládají.

Udělejte si kino přímo doma a těšte se na promítací večery. Vánoční pohádky, seriálové maratony a sportovní přenosy budou stát konečně za to. Tak pěknou podívanou.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here