Attila: Film o šampionovi, který porazil nejen Karlose!

0
4262

Attila Végh, ještě před půl rokem o něm, vyjma fanoušků bojových sportů, v České republice věděl málokdo. I přes to, jak je známý v zahraničí. Vše se změnilo 9. listopadu 2019, kdy v Zápase století porazil Karlose „Terminátora“ Vémolu. Slovenské legendě bojových sportů téměř nikdo nevěřil, a přesto nekompromisně poslal Karlose k zemi již v prvním kole.

Jak sám přiznal, před zápasem v něj věřila pouze jeho rodina a nejbližší přátelé. Po hořké červencové prohře v Oktagonu s Američanem Virgilem Zwickerem mu fanoušci dávali jasně najevo, že na zápasení už nemá věk, má se začít věnovat něčemu jinému, a posílali jej do zápasnického důchodu. Do zápasu nastoupil jako favorit, odcházel ovšem po KO hned v prvním kole.

„Tvrdili, že na to nemám, že jsem starý, schází mi vnitřní oheň, ať prodávám ponožky a podobně,“ uvedl Attila v rozhovoru.

Zápas s Karlosem Vémolou v mnohém připomínal jeho prohraný se Zwickerem, ovšem s opačným koncem. Přesným a tvrdým úderem vypnul Attila Karlose také v prvním kole.

Okamžitě po zápase se začaly rojit spekulace, kolik milionů si mohl Attila za zápas s Karlosem vydělat. Mnoho webů, informovalo o různých částkách z prý ověřených zdrojů. Samotnou sumu Attila nikdy neprozradil, potvrdil ovšem, že se jednalo o částku menší než milion korun.

Kdybych lidem řekl, kolik jsem vydělal, tak by se mi zasmáli a řekli by, že jsem určitě za tolik nešel.“

Ani ne tři měsíce po nejsledovanějším Zápase století přichází do kin dokumentární film o tomto šampionovi s příhodným a výstižným názvem Attila.

„Jsem velmi nadšený, že budu mít vlastní film. Tohle je sportovcův sen. Být šampionem a pak mít vlastní film,“ prozradil Attila Végh na oficiálním představení filmu. Jedná vůbec o první český i slovenský film natočený o zápasníkovi MMA.

Nabídka na film

Impulz ukázat lidem celý životní příběh Attily vzešel od promotéra Petra Větrovského z VDN Promo, kterého se velmi emocionálně dotklo natáčení medailonku s jeho rodinou. Ještě ten den volal Attilovi, jestli o něm už někdy někdo chtěl natočit film. Okamžitě se dohodli. Větrovský stojí za scénářem a režií celého dokumentu, ač si mnoho lidí myslí, že nápad na dokument vznikl až po jeho vyhraném zápase s Karlosem, není tomu tak. Celé natáčení probíhalo asi rok. Sám Větrovský přiznává, že výhra nad Karlosem bezpochyby přidala na atraktivnosti filmu, který by se ovšem dotočil, i kdyby prohrál.

Dokument mapuje celoživotní příběh skromného chlapce z Gabčíkova, který se rozhodl plnit si sny až na trůn MMA ve Spojených státech amerických. Dokazuje, že za všemi tituly a slávou stojí především odhodlání a těžká dřina. Poukazuje na silný příběh přátelství na celý život, vlny úspěchu, ale také proher či zoufalství.

„Nedostal jsem v životě nic zadarmo.“

Film zaznamenává také jeho přípravu na zápas s Terminátorem Vémolou a poodhaluje pozadí MMA. Od doby, kdy zápasníci dostávali za zápas tričko, až po současný velký byznys nejen okolo samotného zápasení.

Součástí filmu jsou i nikdy nezveřejněné záběry malého Attily natočené jeho otcem, zpovědi jeho rodiny, přátel, kolegů, sportovců, zpěváků či soupeřů.

Jak sám Attila často říká, nikdy nedostal nic zadarmo. V pěti letech začal s řecko-římským zápasem. Sám prý nikdy neměl tolik talentu jako ostatní kluci, ale doháněl to pílí a nadšením. Později se začal věnovat kempo karate, kde sbíral první úspěchy. Už jako mladý kluk pracoval na stavbě a poté několik let na farmě, kde házel brambory. I během těchto časů poctivě trénoval, spořil a věřil ve svůj sen, a to stát se mistrem světa. MMA se začal věnovat až ve svých 23 letech, během prvního roku zápasení neprohrál, rozhodl se proto vzdát svého zaměstnání kamioňáka a věnovat se naplno MMA.

Zanedlouho si jej našel jeho první manažer a dohodil mu smlouvu v Bellatoru, které Attila vůbec nerozuměl, protože neuměl anglicky. S malým batohem na zádech se přesto vydal za velkou louži do Ameriky, kde za svou první výhru dostal 1500 dolarů, přičemž příprava před zápasem jej stál 3000 dolarů.

A právě zde se později stal jediným v historii Čech a Slovenska, kdo dokázal vyhrát světový titul mistra světa v americké organizaci Bellator. I na tohle chce ve svém filmu poukázat. Nic není hned. Všechno chce tvrdou dřinu a úsilí.

Jako jeden z mála zápasníků MMA se Attila nikdy nepral na veřejnosti, když vidí někde rvačku, dělá se mu zle. Vyhazovače nebo ochranku by prý dělat nemohl, nezvládal by to. Rád jde příkladem, a když se někdo, koho trénuje pobije na diskotéce, okamžitě jej vyhodí.

Celý život Attily Végha je příběh o tom, že i kluk, který jediné, co má, je vůle a odhodlání, může dosáhnout velkých věcí, jen je třeba vytrvat.

Film měl na Slovensku premiéru 31. ledna a zaznamenal obrovskou návštěvnost v kinech po celém Slovensku. „V životě by mě to nenapadlo. Náš film je dokument a ani nestál miliony dolarů, ale je dělán se srdcem celého týmu a ukazuje neuvěřitelný příběh velkého člověka,“ uvedl na svém instagramu Petr Větrovský.

V České republice bude mít 90minutový dokument premiéru později konkrétně 6. února 2020. Předpokládá se, že i zde budou sály „praskat ve švech“ a film Attila se umístí na předních místech v počtu návštěvnosti českých kin.

© Eva Prokešová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here