Křišťálový lustr: Třpytivé slunce vašeho interiéru

0
1779

Nechte se okouzlit českým křišťálem

Česká republika jako kolébka tohoto třpytivého skla i nadále produkuje křišťálová svítidla té nejvyšší kvality a vyváží je do celého světa. Mezi zákazníky toužícími po klasickém vzhledu palácových lustrů se stále více objevují zájemci o modernější kusy. Skvěle totiž doplňují nynější interiérovou vlnu, která spočívá v návratu k baroknímu stylu. Převládající zlatá barva nebo tapety a látkové potahy s barokními motivy vyniknou v odlescích z křišťálového lustru mnohem lépe. To vědí i české firmy, proto svým zákazníkům nabízí nespočet tvarů a designových řešení. A kdo si nevybere z bohaté nabídky, může si křišťálové světlo nechat vyrobit podle vlastního návrhu.

V čem je tajemství výjimečnosti křišťálového skla? Podle evropských norem obsahuje více jak 10% oxidu olovnatého. Tato přísada způsobuje ony nádherné duhové odlesky, díky nimž poznáte křišťál od obyčejného skla na první pohled. A právě Češi se stali již v 17. století mistry ve výrobě kvalitního křišťálu i křišťálových lustrů. Výrobky našich sklářů putovaly například do Versailles, Místodržitelského paláce v Bruselu, La Scaly nebo Královské opery v Římě. Vysoce módní a exkluzivní svítidla se stala nezbytným vybavením každého významnějšího domu. A tento trend v různých obměnách trvá dodnes.

Lustr jako klenot

Celý lustr se většinou skládá z mosazné, pozlacené nebo jinak povrchově upravené kovové konstrukce a pečlivě vybroušených křišťálových ověsů. Nosná konstrukce může mít libovolný tvar a počet ramen, součástí jsou také různé řetězy či misky a podobně. Ověsy zase mají různou velikost, tvar i úpravu. Skláři je brousí a leští buď strojově, nebo ručně, přičemž ta druhá varianta je samozřejmě více ceněna.

Pokud se nezaleknete vyšší pořizovací ceny, ani fámy o složité údržbě (nyní už existují různé speciální spreje, díky nimž se bude lustr za pár minut třpytit jako nový), umístěte křišťálový lustr ve svém interiéru tak, aby dokonale vynikl. To znamená ne moc vysoko, ani nízko. V běžném pokoji je například ideální výška v rozmezí 190 – 220 cm. Ale i s tímto vám jistě ráda poradí firma, která svítidlo vyrobila. Do běžné nabídky totiž patří nejen designový návrh, výroba, doprava, ale i nainstalování nového interiérového klenotu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here