Komunikace: Mluvíme spolu vůbec nebo spíš jen zíráme do displeje?

0
2581

Uplynuly dva roky od dob, kdy se vybrané kavárny vzbouřily proti ,,moderní“ komunikaci ve svých interiérech. Na dveřích a tabulkách se objevovaly nápisy: Wi-Fi nemáme, zkuste mluvit spolu. Jak si komunikace mezi lidmi stojí dnes? komunikace

Co se změnilo od doby, kdy se objevily nápisy v kavárnách? Nic, situace se nevylepšila, dalo by se říci, že jsme se stali otroky moderní doby a naše oči jsou spjaté s displejem více než s okolním světem. A právě to bychom si měli uvědomit! Svět je okolo, ne v elektronickém přístroji s vysokým rozlišením. Rozlišujte okolní dění, ne textové zprávy a fotky.

Kdy technologie pěstuje lidská selhání

Lidé závislí na technologiích se dopouštějí omylů a chyb jen kvůli nepozornosti, což je nejen zbytečné, ale v některých případech i velmi nebezpečné. ,,Závisláci“ nesledují okolí, ve kterém se nacházejí. A právě z takových zbytečností vznikají nedorozumění, společenské kolapsy a zdravotní újmy. Cvakáte zprávu kamarádovi na síti? Je smutné, že kvůli ní přeslechnete monolog kolegy sedícího naproti. Přejdete správnou místnost, ulici nebo budovu? Jak směšně si pak připadáte, když zabloudíte jen kvůli virtuálnímu ponořeni až po konečky vlasů. Musíte poslat selfie za volantem? Jak sobecké, že se kvůli vaší posedlosti může stát i vážná dopravní nehoda.

Jsme všichni závislá generace?

Potřebujete se nutně připojit na Wi-Fi když jste s přáteli na akci? Vážně si musíte prohlédnout nejnovější obsah sociálního účtu? Měli byste si zkontrolovat všechny pracovní emaily během společné večeře? Co kdyby se náhodou stalo, že bude něco urgentní a nepočká to do rána. Když přijdete ke stolu, kde sedí staří známí, jste nadšení, protože jste se dlouho neviděli, těšíte se na společnou řeč, na zážitky, které si budete vypravovat? Ale jak se vám odchází, když jste byli polovinu večera svědky online komunikace, pozorovali jste střídavě kamarády, jak pod stolem smaží jednu zprávu za druhou, jak jsou jejich úsměvy adresované displeji a ne vám? Nechtěli jste náhodou od práce vypnout a jít právě ven? V podobných situacích je na čase si přiznat, že jste vy nebo vaši známí závislí. Pokud sedíte raději doma u počítače a komunikujete pouze skrze mobil a počítač, než byste si vyšlli do společnosti, proberte se. Jestliže nepřestanete dávat přednost elektronickým přístrojům, uteče vám svět a jeho dění mezi klávesami!

HLOUPNEME  

Britští vědci De Montfort University v Leicesteru zjistili, že pokud často sledujete displej, zaděláváte si na problém. Neustálé kontrolování mobilů má velký vliv na funkci mozku a s ním spojené kognitivní funkce. Nekoncentrujeme se na práci, nevnímáme druhé, přicházíme o rozhovory, pocity, jen sdílíme, píšeme a sledujeme displej. Zamysleli jste se někdy nad otázkou, co asi dělají následující činnosti s vaším mozkem a s vašima očima? Neustále kontrolujeme přijaté zprávy, voláme, píšeme, díváme se na čas, fotíme a nejlépe všechno a všude. Po fotografování dílo musíme upravit, sdílet a poté každou minutu sledovat, kolika se líbí lidem. Pěstujeme si ignoraci k okolí, nehlídáme si své věci, své reakce, výrazy. Jak dlouho nás takový způsob života bude bavit?

Svět bez hlasitých slov

Jak vnímáte vzájemnou komunikaci s přáteli? Jak si myslíte, že se umíte vyjadřovat? Máte bohatou slovní zásobu? Komolíte slova nebo se vám často stává, že se zakoktáte a přeřeknete? Přestože čtete a prohlubujete si tak znalosti četbou, nemluvíte. Váš mozek stagnuje v klasické komunikaci. Jestliže si raději povídáte skrze sociální sítě, běžná mluva vám začne dělat problém. Chybí vám komunikace a s tímto nedostatkem přicházíte o běžnou ale přesto důležitou schopnost – MLUVIT.

KÁVA S PŘÍTELEM nebo s jeho mobilem

Obsluha kaváren a starší generace by si mohla myslet, že se v podnicích nescházejí lidé ale mobily. Před lety byste v kavárně narazili na páry, přátele, jak se společně baví, smějí a řeší své problémy. U malých stolků by seděli tiše lidé, kteří čtou noviny nebo knihu. A dnes? Vychutnáváme si online chatování, fotíme si naservírované cappuccino s konví vody a překrásným dezertem, je jedno jak chutná, hlavně, když bude skvěle naaranžován a dostanete alespoň padesát ,,lajků“. Večer v baru se musíte třikrát vyfotit na toaletách, než vyrazíte tančit na parket. Pak už byste nemohli na sociální sít lípnout fotku bez potu na čele. Jak chutnalo kafe? O čem jste se bavili s kamarádem? Kolik jste vypili piv a jak dopadl večerní hokej? Záleží vám na obsahu života nebo na obsahu smartphonů?

Kam se vytratilo kouzlo otázek a důvěrných rozhovorů

Mlčíme a fotíme si servírované pokrmy. Chybí nám vhodné vyjadřovací prostředky, na jazyk nepřichází správná slova a formulace. Kam se poděly tyto schopnosti? Odešly s online komunikací. Psaní dopisů? To je záležitost dinosaurů! Dokázali byste ale napsat dopis bez chyby, pěkným úhledným písmem nejlépe psacím? Představte si, že se potřebujete omluvit, promyslíte si potřebné fráze, argumenty a důvody, šup, písemná omluva je na světě. Pomalu ale jistě se vytrácí důvěrná oslovení, prosby, dotazy a osobní kontakt. ,,Ahoj, nezašla bys někdy na kafe? Dobrý den, přišel jsem za Honzou, je doma?“ Možná, že nám časem dojde, o co se ochuzujeme.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here