Kde jinde si užívat života plnými doušky než v Barceloně?

1
1311

Řešením jsou právě již zmíněné víkendy v zahraničí. Ocení je rovněž jedinci, kteří upřednostňují množství zážitku vtěsnaných do kratšího časového úseku. Pokud tedy dáváte přednost intenzivní aktivní dovolené před válením se na pláži, není co řešit. Leteckých společností a cestovních agentur je nespočet. Jediné, co zbývá, je zvolit vám zaslíbenou zemi. 

Mezi nejoblíbenější destinace patří Španělsko, země kde se snoubí jižanský temperament, rozvinutá kultura a chuť užívat si život plnými doušky. Pro milovníky plodů moře představuje i gastronomický ráj. Sice je škoda, že během víkendu dozajista nestihnete procestovat celé Španělsko, měla by vám však „stačit“ Barcelona, v níž najdete téměř vše, čím je tato země proslulá. Stačí zde pobýt krátkou chvíli, aby ve vás vzbudila pocit, že lidé zde žijící zřejmě nepracují, jen si užívají, a to přímo před vašima očima na ulici. Ve svých bytech a domech zbytečně moc času netráví. Venku na ulicích, kde se odehrává téměř vše, se cítí jako ryba ve vodě. Není tudíž třeba dělat přesné plány, stačí být venku a kultura i zábava si vás najdou samy. Od nahých cyklistů přes různé komedianty, hudebníky až po manifestující rozvášněné davy.

Místo zběsilého pobíhání po všech méně či více známých památkách vřele doporučuji zajít si ráno na místní trh, dopoledne, dokud je příjemná teplota, se proplétat pitoreskními uličkami a nacházet tak pohádková zákoutí, o kterých se ve většině průvodců zapomněli zmínit. Po lehkém obědě si ve stinném parku vychutnejte pravou lenošivou siestu, pozdní odpoledne pak strávíte na nedaleké pláži a večer zasvětíte znovu prohlídce města, tentokrát však v jiném světle. To vše můžete zakončit v některém z podniků, kde víno teče proudem a jde cítit ona uvolněná temperamentní povaha Španělů, kteří si s ničím zbytečně nelámou hlavu. Nepočítejte však s tím, že se snídaně dočkáte v osm ráno nebo oběda v pravé poledne.

Ačkoliv je Barcelona ve stejném časovém pásmu, dochází zde i tak k jakémusi posunu – zhruba dvouhodinovému zpoždění oproti České republice, zapříčiněnému počasím. Snídá se kolem desáté, obědvá až po druhé hodině odpoledne a večeří v lepším případě v devět. Vřele doporučuji koupit si ke snídani či svačině něco na trhu, jenž oplývá nepřeberným množstvím ovoce a zeleniny. Nejenže zde najdete méně známé druhy ovoce, ale překvapí vás i nové chutě potravin vám dobře známých. Po této zkušenosti vám už nejspíš žádné mango ani meloun zakoupený v českém obchodě nebude chutnat. Stejně tak tomu bude u mořských plodů, jimiž se hemží zdejší tradiční jídlo paella, jež byste rozhodně měli ochutnat v některé zdejší restauraci. Nenechte si ujít ani slavné tortilly, pod jejichž názvem si však většina Čechů mylně představuje jiný pokrm. Ty zdejší se podobají spíše plněné omeletě než jakési placce, do níž se zabalí směs masa a zeleniny. Ty nejlahodnější najdete v restauraci Flash- Flash. Ta se může kromě titulu „království tortil“ pochlubit i krásným interiérovým designem zařízeným ve stylu pop-artu. Proslýchá se, že se zde scházejí levicoví intelektuálové, především architekti a umělci. Pokud tedy chcete rozjímat o vyšších tématech, kochat se esteticky vytříbeným designem a přitom se královsky najíst, neexistuje lepší místo. 

Místní hospůdky v menších uličkách slibují pro změnu zábavu horkokrevnější. Pokud najdete odvahu a vkročíte mezi temperamentní Španěly, dozajista nebudete litovat. Bylo by škoda strávit večer na velkém bulváru lemovaném podniky určenými spíše pro turisty než pro místní. Panuje zde totiž atmosféra jako kdekoliv jinde na světě. Pocit, že jste ve Španělsku, zažijete spíše v některé odlehlejší hospůdce, kde se s vámi lidé dají do řeči, i když neumíte španělsky, a nabídnou vám k ochutnání místní  delikatesy – zejména jejich uzená šunka nemá konkurenci.

Barcelona není jen městem výborného jídla, ale i městem architektonických skvostů. Hlavní zásluhu na tom má slavný Gaudí, jehož organické stavby působí neopakovatelným dojmem, jako by byly živé a mohly se hýbat. Pár slovy bych si je dovolila popsat jako lehce secesní stavby, inspirované zejména přírodou a nedokonale dokonalou asymetrií. Vidět byste měli zejména stěžejní díla, jimiž je Sagrada Família, La Pedrera  a Casa Battló. Nejvýrazněji však bylo dosaženo harmonie přírody a architektury v parku Guell, který leží poněkud severněji od města. Je posetý drobnými barevnými domečky a jinými originálními stavbami, jež stojí za zhlédnutí. Až budete vší tou kulturou unaveni, můžete se uvelebit na lavičce na některém z větších náměstí a zábava za vámi přijde sama. Barceloňané se totiž rádi předvádějí, a tak se nemusíte bát, že byste se tady chvíli nudili. Těžko si představit „živější“ město.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here