Fascinace: Jedinečná yucatanská přehlídka podmořkých soch!

2
1341
V listopadu roku 2009 se do hloubky čtyř metrů karibských vod ponořila první socha, byla jí dívka na zápraží domu připravující květináče. A následovaly další, letos opět přibudou další sochy a nejen zástupci místních úřadů, ale i samotný umělec Jason deCaires Taylor je projektem nadšený. Celý projekt se nese v duchu ochrany národního parku, který přes svou malou rozlohu láká každoročně statisíce turistů. Přes veškerá opatření se tak nedaří efektivně bránit poškozování korálových útesů, těm nepřispívají ani některé přírodní pohromy. Sochy jsou vyrobeny ze speciálního přírodního betonu, který je přirozený pro mořský život, a navíc na jednotlivá místa soch byly vysazeny korály. Pro mnohou mořskou faunu je tak oblast opět příjemným útočištěm.

Ale podmořský život není jediným cílem projektu, tvůrci vás chtějí dostat také pod hladinu a ukázat neuvěřitelnou a jedinečnou atmosféru, která v tomto prostředí panuje. Ještě jste se nikdy nepotápěli? Nevadí, samozřejmě není problém si udělat kurz a poté se mezi sochy a všemožný mořský život pustit. Mnoho soch také není ve velké hloubce, takže jsou dostupné i pro šnorchlování nebo potápění bez přístrojů. Jak je libo, tvůrci mysleli na všechny. A kde se sochy vzaly nebo co prezentují?
Umělec Jason deCaires Taylor si bere pro své sochy příklady z mexických obyvatel, jezdí po zemi a jakmile spatří zajímavou situaci nebo člověka, pokusí se atmosféru zachytit a přenést do podmořského světa. „Jednou jsem byl v kavárně a spatřil jsem tam muže s fascinujícím výrazem, tak jsem ho svou špatnou španělštinou oslovil a představil mu náš projekt. Za chvilku byl již ve spodním prádle v mém studiu a já začínal pracovat,“ říká ke svým vzorům Taylor.
Zkuste si představit pocity, jaké můžete v hloubce několika metrů zažívat, obdivujíc umělecká díla s doprovodem zvuku vlastního dechu. Hlubinný klid, ticho a možnost se soustředit na vlastní myšlenky, naplno vnímat vjemy vycházející ze soch a sledovat klid podmořského života. Uniknout ze svého přirozeného prostředí do míst, kde jste pouze hostem, přesto jste mořským životem vnímán jako nedílná součást.
Pokud se tedy vypravíte do Mexika, nezapomeňte na poloostrov Yucatán a nejlépe město Cancún, právě zde můžete okusit nový druh cestování, relaxace a nových zážitků. Přesto myšlenka podmořských muzeí není nejnovější, egyptská vláda jedno buduje, v Číně již bylo otevřeno a také samotný autor tohoto yucatanského muzea se podílel již na obdobném projektu u ostrova Grenada v Karibiku.

2 KOMENTÁŘE

  1. Zajímavé. Přibylo to hned na mém seznamu toho, co chci vidět. Do Mexika se chystám příští Vánoce, tak snad si na to najdu čas.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here