Joseph Campbell: “Následuj své blaho!”

0
2369

Joseph se narodil 26. března 1904. První vysokoškolské vzdělání získal na Columbian University v oboru angličtina a komparativní literatura. Ve svých studiích pokračoval v evropské metropoli, kde se zabýval artušovskými legendami a mýty, hlavním oborem své působnosti. Došel ve studiu dokonce tak daleko, že zformuloval vlastní definici mýtu: “Mýtus je obrazový komunikační slovník z pramenů naší energie pronikající do racionálního vědomí.”

Jedním z Campbellových přátel byl i George Lucas, autor filmové série Hvězdné války. Nyní nabízející se otázka: Můžete jen hádat, z čích postřehů čerpal George poznatky a mýty o hrdinech pro světoznámou trilogii? Ano, pocházely právě od Josepha, díky jejich komplexnosti.

Dalšími obory, jejichž tajemstvími Campbell pronikl, totiž bylo náboženství, věda a umění. Jak již bylo zmíněno: Nešel konvenční cestou učení, jež slepě věří všem faktům – šel svou cestou a snažil se objevit méně patrné spojitosti a podobnosti těchto oborů. Cesta vedla i skrze buddhismus, taoismus, duchovní a psychologický pohled na mýty a transcendentní realitu, kterou dokáží zakusit pouze svatí a osvícení.

O jeho vlastním bádavému přístupu k vědě bychom mohli napsat i několik knih. Jeho dílo je obrovské, pokrývá mnoho aspektů lidské zkušenosti. Joseph však dokázal zanechat tříslovný odkaz, do jehož obsahu skryl vše podstatné. Stačí, když si ho vryjete hluboko do paměti a budete se jím řídit, to úplně stačí. Ten odkaz zní: “Následuj své blaho…” Mnohými je toto magické slovní spojení považováno za nejmoudřejší slova, která kdy v lidské historii zazněla – a že jich nezaznělo málo.

Toto uskupení slov je dokonce tak vystihující, že k němu není vůbec co dodávat! Nacházíte-li tedy blaho v adrenalinových zážitcích, vědomě příležitosti k takovémuto vzrušení vyhledávejte. Je-li vaším blaženým stavem klid, vědomě si každým dnem naplánujte čas, kdy budete v tomto stavu naplno rozjímat. Během jaké činnosti zažíváte blažený stav vy? No tak to dělejte co nejčastěji a síla blaha vás povede, takhle snadné to je! Možná si toho zpočátku ani nevšimnete, ale během dne zažijete logicky méně nepříjemných chvil – budou přepsány těmi příjemnými.

Blažený stav celé vaší bytosti má magický účinek, že budete-li ho neustále vyhledávat, budete ho objevovat stále častěji a častěji – a to i v situacích, kde byste ho nikdy dříve nehledali. Jednoduše: “Dobrý pocit přitahuje a přináší ještě více dobrého pocitu,” to jest odkazem tohoto velikána.

Campbellova filozofie je velice často shrnuta jeho vlastní frází, vycházející z nejproslulejšího citátu:  “Následuj své blaho a vesmír otevře dveře tam, kde původně byly jen zdi.” Ocitujme však ještě několik hlubokých myšlenek z mnoha životních pohledů, umožnujících nám spatřit, k jak značně fascinujícímu pohledu na svět se autor vět dopracoval:
_____
“Tvůj život je plodem tvého vlastního konání. Není možné obviňovat nikoho jiného, pouze sebe.”
_____
“Nalezněte uvnitř sebe místo, kde se nachází radost, a díky této radosti vymizí veškerá bolest.”
_____
“Pokud se obětujete v závazek manželství, neobětujete se jeden druhému, nýbrž jednotě ve vašem vztahu.”
_____
“Život nemá smysl. Ty ho do něj přinášíš. Smyslem života je cokoliv mu ty sám přičítáš. Být naživu je tím smyslem.”

Budete-li tedy následovat své blaho, jak radí Joseph Campbell, přední psychologové i velcí myslitelé, dovolíte tak vesmíru, aby i vám svými nekonečnými silami pomohl v cestě za blahem nejvyšším…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here