Sean Connery: Z nuly na 007 a z mlékaře na Rytíře

0
1766

Jeho skromné dětství, v němž vyrůstal v dělnické třídě na předměstí skotského Edinburghu, ani zdánlivě nenaznačovalo k jak velkému úspěchu Sean svůj osud vybrousí. Narodil se v srpnu 1930 do tvrdě pracující rodiny továrního dělníka a uklízečky. Jako starší ze dvou bratrů se již od mládí protloukal a pomáhal manuální prací rodičům uživit se. Přítomnost Seana u vydělávání peněz pro rodinu byla čím dál více nepostradatelná, a tak jako malý kluk opustil školu a našel si zaměstnání na plný úvazek.

V šestnácti letech se rozhodl zapsat do námořnictva a zasvětit svůj život službě v armádě. A jako většina mladých mužů v námořnictvu i on zatoužil po tetování. Zde se poprvé ukázalo, že Thomas Sean Connery je něčím výjimečný. Místo lehkovážných textů a přisprostlých obrázků si nechal vytetovat své dva životní závazky, rodinu a Skotsko. A tak jej již po šest dekád doprovází všude na světě tetování se slovy „Máma a táta“ a „Skotsko navždy“.

Po třech letech služby v námořnictvu jeho vojenskou kariéru ukončila operace žaludečních vředů. Rozhodl se vrátit do rodného Edinburghu a vše nasvědčovalo, že život stráví těžkou prací a přežíváním od výplaty k výplatě jako zedník a příležitostný plavčík a hrobník. V těch letech Sean zasvětil veškerý svůj volný čas dřině v posilovně, která jej v roce 1950 vynesla na třetí místo Mr. Universe. Ale tento velký úspěch nebyl tím zlomem v životě Seana Conneryho. Byl to jen krůček na dlouhé cestě za mezinárodním uznáním. Ten stejný rok dostal Sean díky vypracované postavě práci modela doplňovanou drobnými rolemi v televizi a zpěvem ve sboru.

To, co vypadalo jako nový start, trvalo téměř dlouhých osm let. Osm let než přesvědčil o svém talentu a objevil se na velkém plátně po boku krásné Leny Turner ve filmu Jiný čas, jiné místo. Své tělo o rok později odhalil ve snímku Největší Tarzanovo dobrodružství, v němž hrál hlavního záporáka. Výsledkem bylo, že padl do oka producentům chystaného špionážního spektáklu. V roce 1962 tak Sean Connery  poprvé v historii vysloví na kameru nejslavnější větu stříbrného plátna: „Bond, James Bond“.

Sean ztvárnil tajného agenta 007 celkem sedmkrát a následovalo více než třicet let filmové smrště. Jeden, dva a často i tři trháky ročně. Mezitím se objevuje například jako plukovník ve snímku Vražda v Orient Expressu (o slavném vlaku čtěte zde). Všichni jeho kritici se s roky začali shodovat, že věkem Sean Connery zraje jako víno. A tak v roce, kdy perfektně zahrál otce slavného dobrodruha Indiana Jonese v Poslední křížové výpravě (1989), byl zvolen magazínem People za nejvíce sexy žijícího muže planety.

Následovala devadesátá léta, kdy tvář Seana Conneryho vydělala filmovým společnostem v kinosálech po celém světě téměř dvě miliardy dolarů a Sean získal dvacet prestižních ocenění a čestných uznání včetně zlaté sošky Oscar za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli filmu Nedotknutelní (někdy překládáno jako Neúplatní). Za vzpomínku jistě také stojí veleúspěšný Hon na ponorku a akční lahůdka Skála. V roce 2000 pasovala její výsost Královna Elizabeth II. Seana Conneryho na Rytíře Británie. O čtyři roky později odchází Sir Sean Connery do hereckého důchodu.

Za svůj život se stal ikonou několika generací a před jeho úsměvem tálo nejedno srdce ledových královen Hollywoodu. Jeho kořeny ale vždy patřily Evropě a Skotsku. Nyní si, ve svých 77 letech užívá klidné stáří po boku své druhé manželky Micheline Roquebrune.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here