John Gray: Muži a ženy jsou holt odlišní!

1
1932

Muži a ženy jsou podstatně rozdílní. Odlišnost najdete nejen v rysech těla, ale především ve fungování myšlení a s tím souvisejících činech. „To je jasné, nic nového pod sluncem…,“ jistě přitakáváte. Avšak z této zdánlivě jednoduché a všem naprosto jasné ideje nám zřetelně vyplývá, že i chápání činů druhého bývá odlišné. Muži si významy těchto činů vykládají podstatně jinak než ženy. A přesně tak je tomu i naopak. A to bývá největším kamenem úrazu většiny vztahů.

muž a žena

John Gray je specialistou na interakce mezi mužem a ženou. Věnoval studiu vztahů dlouhá léta a dokázal tento unikátní vztah popsat způsobem tak jednoznačným a pro lidi přátelským, až je to obdivuhodné. Čísla mluví jasně: Přes 40 milionů prodaných kopií knih přeložených do 40 jazyků. Můžeme pouze tipovat, kolik stovek milionů hádek ve spletitých vztazích mužů a žen díky autorovu učení nakonec neproběhlo.

Člověk je společenský tvor. Odjakživa žije ve smečkách, tlupách, skupinách, vesnicích, městech a především párech. To si vyžaduje naučit se co nejlépe porozumět potřebám osob, jimiž jsme obklopeni. A co teprve osobě, se kterou něco sdílíme. To je ale sakra těžké a je potřeba věnovat studiu mnoho času! Vztah naneštěstí nelze vyjádřit jako jednoduchou matematickou rovnici jasně definující: nejlepší pro mne = nejlepší pro druhého! Pamatujte: Přesně takhle jednáme ve chvílích, kdy nepřemýšlíme a nebereme ohled na naše vzájemné odlišnosti! Jednáme s druhým tak, jako bychom jednali sami se sebou. Díky tomu máme v rukou mocnou zbraň, kterou když vytasíme v nejnevhodnější chvíli, můžeme svému protějšku uštědřit hluboké šrámy, které se mohou hojit celou věčnost!

Do vztahu vstupují dvě odlišné osoby – jsou rozdílné! Jedna není lepší nebo důležitější než druhá. Jsou pouze rozdílné.

Avšak pokud si přejeme společně nejen se spory přežít, ale i společně vycházet a sžít se, musíme se naučit rozumět potřebám nejen svým. Uvědomění si, že i druhá osoba má své potřeby, pravděpodobně rozdílné od těch našich, znamená veliké plus pro vzájemný vztah. Avšak myslet na ně a především podle nich jednat i ve vypjatých situacích, být si jich plně vědom i ve stresujících chvílích, to chce vytrvalý trénink. Proto se připravte, že budete chybovat. A to jak vy, tak i váš protějšek. Přesto vytrvejte, chyb bude ubývat a váš společný vztah začne vzkvétat!

Pro ještě konkrétnější představu nyní uvedu ilustrativní příklad řešení problému charakteristický jak pro muže, tak pro ženu: V kanceláři byla celý den vypjatá atmosféra a člověk zde doslova trpěl. Nyní jde domů – utéct od tohoto celodenního šílenství. Jak reaguje muž? Muži jsou z Marsu zvyklí takovéto stresující situace řešit tím způsobem, že se uzamknou do své vnitřní jeskyně, uklidní se jinou činností a poté vymyslí nejlepší možné řešení. Následně z jeskyně vylezou. Nechtějí od nikoho poradit, nemají zapotřebí si o problému s nikým povídat… Jak naproti tomu zareaguje žena? Ženina reakce je naprosto odlišná. Ženy mají z Venuše zvykem o každém problému hovořit. Povídat si o něm, rozebírat a sdílet ho s ostatními, hledajíc v okolí porozumění. Na Venuši je toto gesto jasným symbolem lásky a důvěry.

„Já to s ním myslím dobře, ale on, namísto aby mi opětoval mé láskyplné gesto, úplně se uzamkl do sebe… Proč?“, „Já přesně vím, co dělám! Zvládnu to sám! Proč se mi zase snažíš radit?“ Zdali si i vy přejete plně porozumět svému protějšku, pochopit jeho, pro vás nepochopitelné, činy a reakce, tato kniha přímo volá o vaší pozornost.

Pokud budeme mít neustále na paměti tyto příklady, začne nám být jasné, že takovýchto rozdílů je mnohem více. Jakmile se začneme vzdělávat v porozumění, máme tu moc minimalizovat spory a hádky na nejmenší možnou hodnotu. A nebo je úplně vymazat z našich životů. Toto je pouze úvod do celého učení porozumění druhému pohlaví. Více se již dozvíte v knize Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše.

Čtěte také: Partner jako Váš zrcadlový odraz

1 komentář

  1. Je to uzasna kniha o tom, ako si obut topanky cloveka ktoreho milujem . . .
    Hlboky respekt ludom ktory to nielen vedia v praxi a dennodenne pouzit ale chcu sa podelit aj so mnou.
    Naozaj si casto prehltnem mnoho horkych slin a pichlavich komentarov . . . ale vzdy pride krasne sladke ovocie plodneho vztahu 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here