Jaromír Bosák: Komentář nepoznaných rozměrů

2
2018

Narodil se 13.05.1965 v Chebu a mládí strávil v nedalekých Františkových lázních. Po dokončení studia na Univerzitě Karlově začal svou novinářskou kariéru v rádiu Bonton.  Do roku 1992 Jaromír komentoval pro německou televizi ARD, poté již pro Českou televizi. Už dlouho je považován za velkého odborníka na německý fotbal, někým na veškerý fotbal. Od roku 1994 se soustředí výhradně na komentář fotbalu a golfu, který je mu také velice blízký a svým osobitým stylem přidává i do něho svůj nezapomenutelný “Bosák styl”. A tak se i z méně záživných zápasů a turnajů stávají nezapomenutelné zážitky všech diváků, kterým ihned po konci přenosu začíná regenerace namožené bránice…

Svůj jedinečný talent naštěstí nesoustředil pouze na komentování. Je to stále ještě aktivní fotbalista, golfista a novinář, který pravidelně píše pro internetové portály a vydává svůj deník z největších sportovních akcí.

Avšak nechci tento článek brát jako životopis, ale spíš jako ukázku, že vše co děláme, ať je to cokoliv, můžeme dělat podle sebe! Dát do toho kousek svého talentu a osobitosti. A vytvořit tím svůj vlastní neopakovatelný styl. 

Jaká radost vždy nastává, když se při začátku přenosu ozve z reproduktorů věta: Dobrý večer všem fanouškům a fanynkám dobrého fotbalu. To je klasická úvodní věta, po které následuje zbystření všech, kdo ji zaslechli. A všichni nedočkavě čekají, co mistr Bosák dnes vyplodí… A pokaždé to opravdu stojí za to! Jeho dokonalé znalosti hry, osobnosti vlastní bezprostřednost a kapka ironie, až sarkasmu – zaručený recept, kterým Jaromír připoutává diváky k obrazovkám.

Jednoduše: Ať jste pracující, podnikatel nebo student, můžete začít již teď s hledáním toho, co vás opravdu baví a v čem si přejete vynikat, pokud jste to zatím nenašli. Úplně stejně, jak to udělal náš mistr! Byla by opravdu škoda ty vlastnosti nechat být a nerozvíjet je. Jaromír věděl, že ho baví komentovat. Také znal své silné stránky: inteligenci, paměť, charisma, bezprostřední reakci… A tyto vlastnosti rozvíjel do takové podoby, až je mohl použít při komentování – při tom, co ho baví! Prohlédněte si ty vlastnosti a zjistíte, že využívá všechny 4 zmíněné skoro při každém výroku. To samé udělejte vy. Zjistěte, co vás opravdu baví a začněte to dělat! Poté nalezněte své silné stránky, rozvíjejte je a řekněte si: “Jak mohu těchto vlastností využít při …?” (doplňte sami) Například při jednání s lidmi.

Některé – občas až divoké – slovní hříčky Jaromíra Bosáka zmínit musíme! Povětšinou ani nepotřebují žádný komentář:

Třeba při jednom z hrubých faulů jsme mohli být svědky takovéhoto komentáře: “Úúúúúúú, to byl pane zákrok! Tak ten bych nepřál ani nejlepšímu příteli mé ženy!”

Klasický komentář při ne zrovna pohledném zápase také moc často nebývá: “Domácí dnes hrají takovou tužku, že by se i v Koh-i-nooru divili.”

Nebo při kvalifikaci s tulipány z Holandska znělo z reproduktorů následující: “V minulých dnech to v Praze vypadalo, jako by se v srdci Evropy konal sraz popelářů z celého světa. Všude oranžová, oranžová, oranžová.”

Jako bonus ještě 3 další: “Takhle rozzuřeného trenéra jsem ještě neviděl. Potkat ho v noci, zakousnu se do stromu a dělám suchou větev.”

“Brněnští asi spíše čekali, že Blšany si dají tři vlastní góly a zase odjedou do stínu chmelových štoků.”

“No jak tak na Smeichela koukám, tak bych se s ním nechtěl hádat o to, kdo bude mýt nádobí.”

A jedna z absolutně nejsložitějších variací, kterých jsme mohli být při sledování svědky: “Kolik fotbalistů si může dovolit postupovat v plné rychlosti s míčem na branku, nedívat se na nohy a balón, mít hlavu zvednutou a poslepu servírovat míč kolegovi do jasné šance? Nevím, ale mám pocit, že jich nebude víc, než prstů na ruce zasloužilého lesního dělníka po třiceti letech práce s pilami všeho druhu.”

Takovéto výroky, které ovšem nikdy nemá připravené, se staly klasikou. Sám dodává: “To vyplyne samo…A jeho styl dnes můžeme slýchat v mnoha a mnoha verzích a pokusech ho napodobit. On sám ale moc dobře ví, že originál je pouze jeden. A to ten, který vytvořil on…

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here