Fascinace týdne: Arash F10 Supercar a zelené Mini E

0
1547
Perský šíp Arash F10 Supercar
Británie je kolébkou drobných značek se zajímavými počiny, vzpomeňme některá jako Ascari, Ultima, Noble, Farboud, Farbio nebo právě Arash. Při bližším pohledu však naprosto překvapí, že za posledně třemi jmenovanými stojí stejný muž – britský podnikatel íránského původu Arash Farboud, který stále hledá ten nejlepší elixír na supersportovní vůz – konkurenci jak Porsche, tak Ferrari a dalším světoznámým značkám. Svůj sen se snaží nyní splnit studií Arash F10 Supercar. Kompletně karbonové tělo vozu F10 snižuje jeho váhu na atraktivních 1,2 tuny a v kombinaci se sedmilitrovým osmiválcem původem z Corvette Z06 s výkonem 498 – 530 koní je velmi povedená specifikace za cenu 5,5 milionu korun, brzy by měla být dostupná i verze F10-S s výkonem 850 koní. Současná verze dosahuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy a maximální rychlosti 340 km/h. Interiér je kompletně v kůži, obsahuje satelitní navigaci, dotykový displej a pohled zadní kamerou pro bezpečné parkování. V plánu je výroba několika desítek kusů pro Evropu, USA i Japonsko a v případě, že by si vůz našel svou pozici na trhu lze předpokládat vývoj menšího bratříčka AF8.
Arash Farboud je sběratelem sportovních vozů, jeho posledním nákupem se stalo Porsche Carrera GT a postaví se tak po bok jeho jiných supersportů z dílen Porsche nebo Lamborghini; současně nedávno potvrdil svou objednávku Bugatti Veyron a vyjádřil svou touhu doplnit sbírku o Ferrari 430 a McLaren P11. Íránský podnikatel je ředitelem rodinné společnosti Unisurge, která dodává zdravotnické materiály a potřeby, a dále krom založení několika automobilových značek je také dopisovatelem časopisu Lusso Magazine, kde popisuje své nákupy sportovních vozů.
Elektromobil Mini E s výkonem 206 koní
Mini Cooper je typický evergreen, jeho historie i současnost je něčím přitažlivým a i v konkurenci supersportovních nebo luxusních vozů může stát s hlavou vztyčenou, nejen díky své mateřské firmě BMW. Nyní bude Mini vstřícnější k životnímu prostředí, na blížícím se autoshow v Los Angeles bude představeno Mini E – přesně jak BMW slíbilo, hodlá vyrobit 500 eletromotorem poháněných vozů Mini, zahájení výroby se počítá někdy na začátek roku 2009. Výkonnostní specifikace bude atraktivní pro všechny endorfinové a adrenalinové nadšence, výkon 206 koní se zrychlením 0-100 km/h za 8,5 sekundy je na elektromobil opravdu fascinující. Maximální rychlost je omezena na 152 km/h. Na jedno nabití by měl vůz ujet přes 240 kilometrů.
Kdo se někdy v Mini svezl, potvrdí, že zadní sedadla jsou spíše pro děti nebo ani to ne. U Mini E toto dilema v jejich užití již není třeba řešit, baterie o kapacitě 35 kWh tento prostor kompletně spolkla. S vozem se bude dodávat i dobíjecí stanice, která díky své specifikaci dokáže 5088 článků baterie ve 48 oddílech dobít za 2,5 hodiny. O delší výdrž se stará i brzdný systém s obnovou energie, který dokáže ušetřit až tři čtvrtiny energie při typické jízdě po městě. Mini E je zatím určeno pro Kalifornii, New Jersey a New York, expanze programu do Evropy není zatím stanovena.
Limitovaná série však prodejem vozu nekončí, majitelé vozů budou členy výzkumného týmu pod křídly BMW a společným úsilím se budou snažit vyhodnocovat chování a užitnost vozu v reálném provozu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here