ToastMasters: Staňte se profesionálním speakerem!

3
1691

ToastMasters International je zájmové sdružení sloužící k upevnění řečnických dovedností  a komunikace především v angličtině. Co v zahraničí je neodmyslitelnou podmínkou vhodné sebeprezentace, to se pomalu i v Čechách stává populárním. Bohemian ToastMasters mají oficiálně zaregistrováno 6 klubů – dva v Praze, v Pardubicích, Hradci Králové, v Olomouci a Brně. V čem tedy spočívá obrovský úspěch a jak to může pomoci vám?

Abyste se mohli stát členem TM, nemusíte oplývat bravurnou angličtinou rodilého mluvčího. Kluby jsou tu hlavně od toho, aby jemně pomáhaly rozvíjet vaše dovednosti, motivovaly vás k lepším výkonům a práci na sobě samém. Ač se jedná o skupinu v Čechách, mnoho účastníků je z různých koutů světa – každý má svůj osobitý styl mluvy, každý vyrostl v jiných podmínkách, každý se zabývá něčím jiným. A ti všichni se sejdou na jednom místě, aby vás podpořili, aby vám naslouchali a dodali odvahy.

Jako člen klubu máte šanci si připravit vlastní řeč o délce sedmi minut. Ano, řeč si musíte připravit doma, téma závisí jen na vás – můžete odprezentovat své nápady, svou filosofii, nebo jen vyprávět příběh z dětství. Do sedmi minut ale musíte říct vše podstatné, se zajímavým začátkem a vypointovaným koncem. K veřejnému projevu rovněž patří správná intonace, řeč těla, výslovnost, zdůraznění. Po sedmi minutách se vám dostane potlesku a ke konci večera i hodnocení.

Ano, hodnocení. Nikoli však od odborné poroty, nýbrž od dalších účastníků TM – tím se každý učí nejen odmluvit již připravenou řeč, ale i hodnotit, improvizovat, všímat si detailů a především toho druhého podporovat. ToastMasters setkání totiž působí spíše pozitivně, jako přátelské setkání.

Jako nováček dostanete svého mentora, člověka, na něhož se vždy můžete obrátit. Člověka dosti zkušeného, jenž by měl vědět, na co se ve vaší řeči zaměřit. Tím se dále rozvíjí schopnost vést. A jakmile za sebou budete mít dost zkušeností vy (alespoň 3 vlastní mluvené projevy), můžete se rovněž stát mentorem někoho z nováčků.

Do klubu TM můžete ovšem zavítat i jen jako host. Lidé vás vždy rádi přivítají, rádi se seznámí a pokud se na to budete cítit, ihned se můžete chopit slova při tzv. „Table topics“ Jde o krátkou improvizaci na dané téma, kde máte příležitost oslnit, pobavit, překvapit…

Vznik prvního klubu se datuje k říjnu 1924, kdy se skupinka mužů poprvé sešla v Santa Aně v Kalifornii, aby se tak za neustálého tréninku naučila „art of public speaking“, neboli umění, jak správně mluvit na veřejnosti. Dále aby podporovala pospolitost a přátelství mezi účastníky. Druhý klub začal s činností o rok později v Anaheimu a následoval další v Los Angeles.

Sláva tohoto neziskového sdružení se brzy rozšířila, až se v roce 1942 přišlo s uceleným programem „Basic Training“. Zájem o ToastMasters International se pak hodně rozšířil až po druhé světové válce. Dnešní počet členů TM klubů na světě je až 176 594 organizovaných v 8 794 klubech a 77 distriktech světa.

Nejen v Americe je návštěva TM pro rozrůstající se zájem o veřejné speakery a manažery téměř nutností. I u nás se začínají „ToastMasteři“ rozrůstat a poslední novinkou je expanze do češtiny.

Široké veřejnosti se tak otevírají dveře do světa úspěšného vystupování na veřejnosti, do světa rétoriky a především do světa zcela nových lidí a kultur…

3 KOMENTÁŘE

  1. Pokud chcete chodit v Praze do Toastmasters, kde se mluvi cesky, napiste na mail Davidovi david(zavináč)talacko.cz. Nejblizsi setkani bude 24. cervna v 19 h v Praze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here