Laurence Graff: Král diamantových šperků

0
1789

Hledám pouze pár lidí na světě a vím, že Ti lidé hledají mne,“ říká 69letý Graff, zatímco ze své kapsy vytahuje diamant tak velký, zářící a dokonalý, že údivem ze sebe vypustíte jen: „vau!“

Díváme se na Star of America, kámen o původní váze 225 karátů, nalezený v Jižní Africe na břehu řeky Orange. Po osmiměsíčním broušení Graffovými experty v Americe vznikl nový rekord – 100,57 karátový osmihranný kámen o jakosti D flawless (flawless znamená absenci jakékoliv vady). Odhadovaná cena? Začíná na 20 milionech dolarů…

Před otevřením pobočky v New Yorku byl prsten vystavený pro oči Manhattanské společnosti, mezi které mimo jiné patří Ivanka Trump, Joan Collins a Denise Rich. „Skoro vždy prodám velký diamant v několika týdnech po jeho vybroušení,“ říká s naprostou samozřejmostí vážený pan Graff.

V jeho kapse však čeká další kámen. Je to 50karátový La Favorite ze Světové výstavy v Chicagu z roku 1934, který byl přepracován pro certifikaci flawless. Běžný člověk takovéto skvosty spatří pouze v magazínech, ovšem rukama tohoto muže prošly takové kousky jako Idol’s Eye, Excelsior, Emperor Maximilian nebo Imperial Blue a tak pro něj 50 karátů znamená to stejné, co větroň pro pilota raketoplánu.

Během jeho 53leté kariéry byl tento klenotník vášnivým obdivovatelem diamantů již od doby, kdy ve věku 16 let coby učeň obchodoval s prstýnky za 3 libry, až po veleúspěšnou dekádu 70. let, kdy v jeho elegantním obchodě v centru Londýna objednávala arabská šlechta najednou i 400 velkých diamantových prstenů.

Graff je největší jihoafrický producent diamantů s kancelářemi na téměř všech kontinentech. Nyní plánuje dobýt Ameriku. „Údajně se má odehrávat recese, ale my prodáváme diamanty každý den,“ říká. „Diamanty přitahují nové peníze – a zde je mnoho bohatství. Dříve Američané jezdili do Evropy. Já jsem čtyřicet let létal do USA a kupoval diamanty. Nyní jim je znovu přivážím zpět“

Klenotnictví na Manhattanu je v klasickém stylu, vystavující narcisově žluté diamanty, které mrkají přes francouzské okna na rušnou ulici. Váš zrak spočine na luxusní kombinaci žlutých a bílých kamenů tvořících kytici, prstenech s obrovskými diamanty jako z kusu ledu nebo náušnicích perfektně vybroušenými do tvaru srdce. Tyto šperky nejsou pro malicherně uvažující, velkorysost z nich jen pryští!

Graff je nazýván obchodníkem s brilianty, ale je také brilantní obchodník. Vypráví historku o tom, jak přesvědčil arabského prince, že obrovský diamant je stvořen přesně pro něj. „Musíte být průkopníkem – a tak jsem stvořil zázrak,“ říká o svém rozhodnutí vložit miniaturní fotografii prince pod kámen, aby se v něm viděl.

A co říká na možný propad trhu? Graff zůstává ve střehu. „Starý překupník mi dal jednu radu – máš velký zisk když koupíš diamant, ale velkou ztrátu když ho neprodáš. Za svoji kariéru se mi nikdy nestalo, že bych kámen neprodal,“ uzavírá.

Nemusíte mít strach, že od krále diamantů můžete nakupovat pouze za miliony dolarů. Navštivte některý z jeho butiků a přesvědčte se, že i s pár stovkami tisíc můžete mít o zábavu a o rodinné dědictví postaráno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here