Hydroptéra: Svištící adrenalin

0
1601
Během posledních 100 let prožila vzduchoplavba a letectví proměnu od pomalých nemotorných vzducholodí a balónů až k nejluxusnějším letounům dnešních dní. Jen porovnejte historickou vzducholoď například s okřídleným hotelem Airbus A380. Rozdíl je skutečně znát. Vývoj jde kupředu mílovými kroky! Obdobná proměna je nyní aktuální ve světě mořeplavby – od plujících lodí přecházíme k lodím létajícím! Pozoruhodná hydroptéra je milníkem, pionýrem a zároveň i rychlostním šampiónem této transformace… Zatímco ostatní po krůčcích zvyšují sílu a výkon, hydroptéra se vydala cestou minimálního odporu vody.
 „Už dost plavení se vodou, my chceme vodou létat,“ zní krédo francouzské skupiny ostřílených mořských vlků, která podivuhodné plavidlo kočíruje. Samotný název hydroptéra (z řeckého hydros – voda a ptére – křídlo) napovídá snoubení dvou zcela odlišných světů – plavení a aeronautiky. Neobvykle řešený trojstěžník přináší to nejlepší z obou a právem se pyšní přídomkem technologický skvost. Zrodil se roku 1975 jakožto převratná vize způsobu námořní přepravy. První prototyp přesto vyplul brázdit oceánskou modř až 1.října 1994. Od tohoto milníku se díky vášni pilotní skupiny a touze bourat lidské limity stala hydroptéra držitelem dvou světových rychlostních rekordů. Tak pojďme zažít adrenalinový zážitek na palubě něčeho, co dokáže po vodní hladině uhánět rychlostí téměř 90km/h.
 Jsou tři pilíře, na kterých hydroptéra staví svou nevídanou rychlost a s ní spojené světové rekordy. Nejdůležitějším je minimální kontakt s vodou, který se u tohoto letícího šípu podařilo ostrouhat na pouhopouhé 2m2. Dále je to špičkový tým profesionálních vodáků a v neposlední řadě štědrá síla větru. Díky skloubení všech tří, dosáhla hydroptéra prozatím maximální rychlosti 47,2 uzlů (88 km/h). To je na pětitunovou hračku poháněnou větrem zdařilý výkon. Kapitán Thébault se však už třese na hranici 50 uzlů (92.6 km/h). „Překonání této hranice je pro námořníka obdobné jako zdolání rychlosti zvuku v letectví. Jakmile to dokážete, už se vám zdá možné naprosto vše!“
 Tato oslnivá čísla naznačují, že prohánět se na palubě takové šílenosti je nejen neskutečný zážitek, ale i pořádná dřina. Ne nadarmo tvoří posádku 6 zdatných chlapíků, kteří pobíhají sem a tam, přitahují a povolují plachty a celé to zdálky vypadá jako cirkusové jeviště (viz video). Pokud vám ani teď svezení s hydroptérou nepřipadá přiliš akční, pak vás možná překvapí přítomnost „tlačítka zoufalství – Panic button“, které po stisku okamžitě plavidlo zastaví! Takže jedno drobné upozornění. Pokud trpíte mořskou nemocí, doporučujeme škádlit raději vodní skútr SeaDOO. Hydroptéra už je extrém!
 Pro opravdu vášnivé jachtaře a milovníky adrenalinových sportů máme však vynikající zprávu. Jakmile hydroptéra opustí sféru lamačů rekordů, je velmi pravděpodobné, že se zpřístupní široké veřejnosti. A tak se možná sen mnoha z nás stane skutečností. Navlékneme kanárkově žlutou kombinézu, přibalíme partu šílených přátel a vyrazíme si hodnoty svého AQ (adrenalin kvocient) napumpovat k nebeským výšinám. Takže vás všechny vyzívám… Pojďme už teď pilně vycvičit své hlasivky, abychom se za pár let mohli pozdravit zvučným vodáckým: „AHOJ!“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here