Bruce Lee: Nesmrtelná legenda Kung-fu

0
1808

Bruce Jun Fan Lee se narodil 27. listopadu 1940 v čínské čtvrti San Franciska. Jelikož přišel na svět v roce Draka, bylo mu podle staročínského kalendáře přezdíváno “Little Dragon” – Malý Drak. Jeho opravdová síla se však měla teprve projevit. Své mládí prožil Bruce v Hongkongu. V roce 1954 svěřuje otec svého syna do rukou jeho prvního učitele, slavného mistra Yip Mana, a tehdy třináctiletý Bruce poprvé poznává základy Kung Fu. V bojovém umění nachází dříve nepoznanou vášeň, tréninku věnuje každou volnou chvíli a nemá problém ani s praktickými ukázkami v pouličním prostředí. Díky svému nadšení a vytrvalosti nevídaně rozvíjí svou techniku a fyzické možnosti, které mu v budoucnu otevřou dveře na filmová plátna. V devatenácti letech odjíždí, na doporučení otce, do San Franciska, kde potkává svou budoucí ženu Lindu Emery, s níž má později dvě děti, dceru Shannon a syna Brandona. Možná právě díky Lindě získává Bruce potřebnou odvahu a zakládá vlastní školu bojových umění – Bruce Lees Kung-Fu Institute. Krátce nato je vyzván na souboj, protože čínská menšina zásadně nesouhlasí s jeho výukou nečínského obyvatelstva. V náročném duelu s přehledem vítězí a dál se věnuje rozvoji své školy, která rychle získává na oblibě.

Příležitost, která zásadně změnila jeho život, mu přišla do cesty 2. srpna 1964 při exhibici na mezinárodním turnaji v karate na Long Beach. Poprvé zde předvádí svůj legendární „jednopalcový úder“, při němž úderem pěstí bez nápřahu ze vzdálenosti pouhého jednoho palce povalil na zem dobrovolníka. Také jeho rychlé kliky na dvou prstech nepřestávaly ohromovat publikum.

Brány filmového světa se otevřely. Bojová umění byla tenkrát na západě prakticky neznámá a Bruce si rychle získal řadu obdivovatelů. Přes veškerou snahu a excelentní výkony obdržel od Hollywoodu několik tvrdých ran a jeho dny v showbyznysu se zdály být sečteny. Bruce Lee nebyl zvyklý prohrávat v ringu. Jako pravý mistr však dokázal unést nejednu porážku v životě.

„Pesimismus tupí nástroje, které člověk potřebuje k úspěchu. Optimismus je víra a naděje zároveň, které vedou k úspěchu.“

Skutečného úspěchu se dočkal až po návratu do Hongkongu, kde natočil první film Fist of Fury, kterým se proslavil u široké veřejnosti. Následovalo dalších sedmnáct filmů z nichž asi nejznámějším a nejlepším je „Enter the Dragon“ – Drak přichází. Filmový úspěch má ovšem také temnou stránku. Mnoho znalců bojových umění jeho filmy odmítá s odvoláním na kamerové triky a filmové efekty. Je označován za podvodníka a běžně na honkongských ulicích dupotem do země vyzýván k boji. Jeho odhodlání a víra jsou však neúnavné. Výzvu vždy přijímá a vždy vítězí.

Bruce Lee dovedl styl Wing Tsun k dokonalosti velmi brzy. Poté co zjistil, že mu pravidla tohoto stylu již neumožňují další rozvoj, rozhodl se studovat další bojová umění. Od mistrů se naučil ovládat různé styly kung-fu (Tai Chi Chuan, Hung Gar), mnoho obměn boxu (thajský, barmský), japonské systémy boje ju-jitsu, aikido, kempo, taekwondo a také různé styly karate. V touze po maximální svobodě vytváří vlastní originální styl – JEET KUNE DO (styl zasahující pěsti). Jedná se o kontroverzní “styl beze stylu“, jehož učení neobsahovalo žádné předepsané techniky a sestavy. Své umění označil takto:

“Nebojuji v žádném přesně vyhraněném stylu. Nikdy nevíš, co udělám a já to také nevím. Můj styl i pohyb je výsledkem tvého pohybu, moje technika je efekt vytvořený tebou. Vyznavači jednoho stylu se do něj přivazují, pilují formu a plahočí se za tím samým a tím se dostávají do neřešitelné pasti. Neprohlédnou zásadní problém, nedovedou vyjít z vlastního pozorování, přestávají být sami sebou. Každý může pracovat volně a pln možností, když se nalézá mimo určitý styl. Když cvičíš klasické styly, rozumíš rutině, tradici, ale nerozumíš sobě. Je to pravda, to mohu dokázat každému člověku na světě.”

Ráno 21. října 1973 ale přišla rána, kterou nikdo nečekal. Ohromné titulky v novinách oznamovaly smutnou skutečnost: “Bruce Lee nežije“. Bruce, král všech bojovníků, zemřel. K okolnostem jeho smrti se rozšířilo mnoho zvěstí a polopravd, které nejsou dodnes zcela jasně zodpovězeny. Zemřel ve věku 32 let na vrcholu fyzických i psychických sil v důsledku náhlého otoku mozku.

Často říkával, že nestačí jen vědět, musíme konat. Celý svět může děkovat tomu, že se tímto úslovím v každé situaci řídil. Přestože mu byla dopřána pouze polovina lidského života, dokázal plně využít každičký okamžik a předvedl krásy bojových umění celému světu. Tak končí příběh Malého Draka, muže, který dovedl svou vášeň k dokonalosti a stal se legendou…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here