Finanční nezávislost: 2 cesty, jak být finančně svobodný

0
4932

Finanční nezávislost je pro mnohé hlavní cíl a sen, kterého chtějí dosáhnout. K finanční nezávislosti vede spousta možností, všechny se ale v podstatě zužují na dvě hlavní cesty, ani jedna z nich není lepší, rychlejší nebo jednodušší než ta druhá. Obě vyžadují hodně tvrdé práce a nesou s sebou velké riziko, ale pro ty co vydrží, je připravená ta největší odměna: svoboda.

finanční nezávislost

Pokud ještě nejste finančně nezávislí, potom nosíte vědra, to znamená že každý den musíte vstát a jít do práce (je jedno jestli jste zaměstnanec nebo podnikatel) jinak brzy nebudete mít co jíst. 95% populace nosí vědra: někdo 8 hodin, někdo 16 hodin, ale nosí vědra aby se uživili. Cílem je najít způsob jak mít dost vody aniž byste museli vědra nosit.

První a oblíbenější cestou je Princip studny. V tomto případě nám někdo za poplatek vyhloubí studnu a vy pokaždé, když půjdete kolem této studny, do ní odlijete část vody z vašich věder. Takto si do studny střádáte vodu a až bude ve studně dost vody, můžete přestat nosit vědra. Z některých studen se ale voda vsákne (bankrot, defraudace) a vypaří (inflace, poplatky) rychleji než vy ji tam stačíte nosit. Jiné studny vám naopak vodu přidávají ve formě vzlínání spodní vody (státní příspěvky, příspěvek zaměstnavatele) nebo deště (kapitálové výnosy, dividendy). Pokud se vám princip studny líbí, věnujte pozornost těmto okolnostem:

– Stanovte si kolik vody potřebujete. (Cílová částka a datum)
– Snižte odpařování z vaší studny na minimum. (Minimalizace nákladů)
– Mějte více studen na různých místech. (Inteligentní diverzifikace)
– Lijte do studny co nejvíce vody a začněte s tím hned! (Efekt složeného úroku)
– Najděte takovou studnu, do které hodně prší. Čím víc tím lépe. (Co nejvyšší výnos)

Pokud chcete přestat nosit vědra co nejdřív (třeba do pěti let), musíte vědět kolik vlastně potřebujete. Berte v potaz, že z každého milionu korun můžete bez rizika získat něco mezi 50-70 tisíci korun pasivního příjmu ročně (např. nemovitosti, hypoteční zástavní listy, dividendy).

Druhá cesta bývá označována za Princip vodovodu. To znamená, že si sami postavíte vodovod od pramene až k sobě domů. Váš čas, úsilí a mnohdy i peníze se nakonec přetvoří ve fungující systém, který vás začne živit. Netřeba připomínat, že taková stavba je velmi náročná a cestou narazíte na mnoho lidí, co ji budou třeba i nevědomky bořit. Proto tolik lidí dnes využívá možnost koupit si buďto plány vodovodu s konzultacemi zkušeného stavbyvedoucího (např. MLM) za velmi nízkou cenu, anebo si hodně připlatit a koupit si už postavený fungující vodovod (např. franchizing, koupě firmy, nájemní dům). Pamatujte, že vodovod, i když jste jej koupili již postavený, se musí opravovat a kontrolovat, a pokud chcete být opravdu svobodní, měli byste si na tuto práci najít někoho jiného. V případě, že preferujete vodovod dejte si pozor na tyto věci:

– Ujistěte se, že vodovod je funkční a v dobrém stavu. (Analýza podniku)
– Najděte si dobrého správce nebo stavby vedoucího. (Výběr vedoucího nebo mentora)
– Čím méně je vodovod postavený, tím víc si ho můžete postavit podle svého. (Flexibilita)
– Vodovod může kdykoli prasknout nebo přestat fungovat. (Finanční nesnáze, bankrot)

Ať už se vám více líbí studna nebo vodovod, mějte na paměti, že vy a jen zase vy rozhodujete o tom, kde budete v příštích pěti letech a jak, s kým a kde strávíte svůj život. Osobně bych vám doporučil oba principy zkombinovat a mít jak studnu, tak vodovod. Ale ať už je vaším důvodem pro finanční nezávislost touha mít dost času na svoje děti (abyste se jednou neprobudili a nezjistili, že je jim 18 let), nebo přání cestovat po celém světě (a déle než jsou 4 týdny dovolené), nebo se jen chcete zbavit svého šéfa a vstávat ráno, kdy chcete vy a ne budík…Ať už od života chcete cokoli, věřte že to bude vaše a dostanete to. Hodně odvahy na vaší cestě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here