Jsou diamanty opravdu výhodnou investicí?

4
1695
Zájem investorů o zlato totiž v prvním čtvrtletí prudce vzrostl, a to o neuvěřitelných 248% vůči stejnému období minulého roku. Na druhé straně nejznámější producent diamantů na světě De Beers, zatížený dluhem 6,4 miliardy dolarů, se potýká s tak významným poklesem poptávky, že produkci bude muset pravděpodobně snížit až o 40%. De Beers již obdržela půjčku na stabilizaci ve výši půl miliardy dolarů, více v nedávné Fascinaci týdne.
Celosvětová poptávka po zlatě stoupla meziročně o 38 procent na 1 016 tun především kvůli nákupům investorů, kteří se obávají pokračování finanční krize. Zlato je totiž v poslední době považováno investory za bezpečné útočiště v době ekonomické nejistoty a pojistku proti inflaci. Investiční poptávka z celkového objemu tvořila více než polovinu prodaného zlata, a to 596 tun – což znamenalo zmiňovaný růst o 248%, ostatní poptávky jako pro šperkařské účely nebo zdravotnictví se propadly (-24%, resp. -31%).
Zatímco ještě v prosinci se cena zlata pohybovala na úrovni kolem 760 amerických dolarů za troyskou unci (zhruba 31,10 gramu), během března se už vyhoupla na úrovně těsně pod 1 000 dolarů. Nyní se ceny žlutého kovu pohybují kolem 930 dolarů za troyskou unci. “Jediné, čemu pomáhalo zvýšení rizikové prémie v době světové finanční krize, byla cena zlata. Vysoká rozkolísanost akcií, relativně značná volatilita u měn a také vývoj na dluhopisech tak vedlo investory k tomu, že část portfolií nasměrovali ke zlatu. Zlatu navíc pomáhá i fakt, že se nemusí kupovat přímo fyzické zlato, ale dají se nakupovat finanční instrumenty navázané na zlato, tedy cenné papíry, které přesně sledují ceny zlata,” vysvětlil pro server iHned hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
A zejména poslední věta vystihuje nejpodstatnější rozdíl mezi světem zlata a diamantů, trh s diamanty totiž není otevřeným trhem a veškeré prodeje prochází aukčními síněmi. Toto úskalí sice hraje do karet neobyčejným diamantům větší velikosti, speciální barvy, netradičního původu nebo diamantům se specifickou historií – viz například poslední aukce velkého modrého diamantu s původem ze slavného dolu Cullinan, který se podařilo vydražit 9,5 milionu dolarů. Nicméně diamanty menší velikosti nebo dokonce šperky jsou velmi těžko prodejné a na trhu není způsob, jak je efektivně zpeněžit. Stejně tak finanční instrumenty vázané na diamanty v podstatě neexistují, pouze některé investiční fondy nabízí investice do diamantů.
Zda se tedy De Beers podaří novou kampaní vzbudit zájem investorů je nejisté, zejména pokud cílovou skupinou jsou racionální investoři a cílení na emoce zde nebude nic platné. Společnost se také snaží rozvíjet spolupráci se státy Blízkého východu a podpořit jejich zájem o nákup diamantů, stejně tak čínské zásoby diamantů mohou být zvýšeny. I proto diamanty stále zůstávají spíše emoční záležitostí, zatímco zlato i investicí.

4 KOMENTÁŘE

  1. Minulý týden šla cena nízko karátových diamantů až o 4% nahoru. Pohyb nastal u 0,4 až 1 ct. Na trhu začíná být nedostatek surových diamantů a očekává se další pohyb směrem nahoru.

    Zlato není špatný trh, nicméně cena zlata šla dramaticky dolů za posledního půl roku a například v oblasti šperků po něm velmi klesla poptávka. Roste opět obliba bižuterie, ale osazené pravými kameny.

  2. Mne sa zda, ze to De Beers robi kvoli svojim nie prave najleopsim hospodarskym vysledkom za posledne obdobie, je tam citelny prepad vacsiny dolezitych ukazovatelov, diamanty su z mojho pohladu len spekulativna investicia, pri ktorej producenti krmia klientelu tym, ze ide o nieco konzervativne, stabilne a zarucene… co je teoreticky aj pravdou, ale len do okamihu kym funguje umele regulovanie trhu (kedze politika De Beers je aj o tom, ze zamerne limituje mnozstvo kamenov, ktore dava do obehu). Nehovoriac uz o tom, ze male kamene predat so ziskom je problem, daju sa dobre predat velke a slavne diamanty (alebo ako L.Graff odkupuje takmer spickove kamene, necha prebrusit na IF a preda so slusnym ziskom). Likvidita diamantov je tiez otazna a to hlavne v podmienkach CR/SR, kde je velky nedostatok znalcov a ani bankove produkty nepocitaju napr so zabezpekou v diamantoch (co inde vo svete mozne je).

  3. Dobrý den.
    Ano…investice do diamantové hmoty je tou nejefektivnější a nejbezpečnější investicí.
    Hledal jsem možnost zhodnocení financí a investovat do starožitností,nemovitostí nebo zlata je velice riskantní.
    Odborníků je málo nejen v ČR/SK ale pokud je člověk investor a chce se zajímat o tuto komunitu,mohu doporučit a poradit.

  4. Diamanty a investice? DeBeers ovladaji cely trh. Maji obrovske sklady, vlastni 90 procent dolu a do obehu pousti jen malou cast, aby udrzeli cenu. Kdyz si clovek trochu nastuduje geologii, zjisti, ze diamanty zas tak vzacne nejsou. Plus se stale zdokonaluje vyroba syntetickych diamantu. Takze diamanty nikdy, z nasledujicich duvodu:

    – cely trh zavisi na chovani jedine spolecnosti
    – neda se presne stanovit cena (velikost, barva, cistota, historie…)
    – technologicky vyvoj

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here