Fascinace týdne: Vydražen nejdražší iPod světa!

0
1160
Má lehce nad 60 gramů, neznatelná váha má však neobyčejnou cenu – nejmenší z rodiny populárních přehrávačů iPod se díky novému diamantovému kabátku stal nejdražším iPodem na světě. A to ani neznáme skutečnou cenu z dražby! Ta totiž podle předpokladů měla být rozhodně vyšší, než předem odhadovaná cena autorem přes 700 tisíc korun.
Klenotnické a šperkařské firmy se poslední dobou s oblibou věnují také hi-tech hračkám, není tomu dlouho, kdy propukla po příchodu Vertu mánie s vypiplanými mobilními telefony – zlato, stříbro, platina, diamanty… A pochopitelně pak následovaly i další technologické kousky, posledním počinem oboru jest právě tento diamantový iPod, nejprve populární přehrávače provedením v 18karátovém zlatě pozvedla birminghamská firma Xexoo, nyní klenotnictví Heyerdahl Juvelèr. Přesto je zde velký rozdíl, zatímco u společnosti Xexoo – o které jsme již psali v létě minulého roku, si můžete jeden z luxusních iPodů také objednat, diamantový mazlíček však již svého majitele má a zůstane s největší pravděpodobností jediný svého druhu. Pokud by vás zaujala alespoň nabídka zlatavého iPodu, může být váš za orientační cenu kolem 160 tisíc korun.
Ale zpět k precizní práci Thomase Heyerdahla, který vytvořil doslova umělecké dílo s technickou užitnou hodnotou. Ono totiž není nic snadného vzít 430 diamantů a naskládat je na malý přehrávač, složité ruční práci musí předcházet důsledná příprava projektu – zpracování vize, první návrhy, detailní rozkreslení technické dokumentace a 3D modely nového šperku, ty pro norské klenotnictví zpracovala holandská společnost Diaro Digital Design. Následovalo vytvoření voskového modelu pro ověření správnosti návrhu a až po všech pečlivých přípravných procedurách specializované odlití pouzdra a sluchátek z kombinace 18karátového bílého a růžového zlata, postupné posetí sluchátek 118 diamanty o váze 1,18 karátů a finální dekorování iPodu 312 diamanty o 3,12 karátech. Celé dílo je pak dovršeno sestavením všech dílů v jeden funkční kus a připraveno pro obdivující a nadšené pohledy.
“Je to velmi výjimečný a speciální zážitek, vytvářet pouze jediný kus svého druhu,” říká autor diamantového iPodu Thomas Heyerdahl: “Pokud bychom měli uvažovat komerční výrobu, museli bychom uzpůsobit pracovní postupy i způsoby výroby, při vyšší produkci vzniká spousta dalších proměnných, které je třeba brát v potaz.” I proto s úsměvem dodává, že je velmi rád za stvoření prvního a jediného kusu a nepředpokládá, že by kdy vytvářel další obdobný nebo stejný iPod.
Nezbývá nám, než se podívat po alternativních diamantových nebo jinak exkluzivních hi-tech hračkách. A není jich vskutku málo, již v roce 2005 oblétl svět diamanty dekorovaný iPod a v současné době není problémem nechat si svůj telefon, přehrávač a další oblíbené doplňky našich životů dekorovat drahými kameny, případně je zasadit do zlatavých či platinových pouzder.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here