Fascinace týdne: Největší fontána světa v Burj Dubaj

0
1418
V délce je fontána s více než 275 metry ekvivalentem dvou fotbalových hřišť a o čtvrtinu prodlouží rekord slavných Fontán Bellagio v Las Vegas. Výkonné trysky vymrští sloupce vody do výšky 150 metrů a překonávají tak na příklad o téměř polovinu i nejvyšší budovu ČR, pražskou City Tower. Více než 6600 světel a 50 plnobarevných projektorů dodají mocné vodní stěně fontány více než 1000 různých tváří.

Různé kombinace tvarů a forem bude doprovázet výběr hudebních děl napříč světovou i arabskou kulturou, historií i modernou. Fontána je umístěna v bezprostředním sousedství nejvyšší budovy světa, právě dokončované Burj Dubaj, a jednoho z největších nákupních center vůbec, Dubaj Mall.

Předseda Emaar Properties PJSC, developerů dubajského Downtownu, pan Mohamed Ali Alabbar řekl: „Fontána v Jezeře Burj Dubaj je mnohem více než pouhý vizuální spektákl, který doplní futuristickou krásu Downtownu. Je to inženýrský div světa a bude vrcholem všech turistických atrakcí v Dubaji.“, a dodal: „S tolik rozmanitou soupiskou atrakcí v Downtownu Burj Dubaj, Emaar trvale posiluje turistické portfolio Dubaje. Věž Burj Dubaj, nejvyšší budova na Zemi, navíc počítá s pozorovatelským můstkem ve 124. podlaží, který nabídne návštěvníkům nepřekonatelný pohled shora. Dalšími světovými atrakcemi se v Downtownu stanou jedna z největších vodních akvárií, ledové kluziště olympijských rozměrů, největší trh se zlatem umístěný v Dubaj Mall a spektrum lifestylových událostí s epicentrem na Burj Dubaj Bulváru.“

Na podtržení historické charakterističnosti vodních fontán pro arabský svět, pan Alabbar vypověděl: „Vodní fontány jsou odnepaměti součástí naší civilizace. Palácové zahrady a dávné vodní monumenty měly mnohá životně důležitá využití a jejich krása byla pověstná. Fontána na Jezeře Burj Dubaj otevře novou dimenzi Donwtownu a stane se společenským scestníkem obyvatel Dubaje.“

Jezero Burj Dubaj se rozkládá na více než 120 000 metrech čtverečných a jeho napouštění demineralizovanou vodou, filtrovanou pomocí reverzní osmózy, je již v procesu. Takto upravená voda je doslova laboratorní čistoty a hotovým balzámem pro trysky. Pro lidský organismus je její pití nebezpečné a proto tuto unikátní technologii Emaar zapojil pouze do systému užitkových vod. Fontána spuštěná v plné své slávě bude mít vždy více než 83 000 litrů vody ve vzduchu a sloupce se budou hrnout do výšek 20 až 150 metrů. 50 plnobarevných projektorů dodává celou škálu odstínů s celkovým výstupovým světelným výkonem 1,5 milionu lumenů.

WET Design, kalifornská firma, která je autorem Fontán Bellagio, byla přizvána i ke stavbě fontány Jezera Burj Dubaj. Ta bude dokončena a spuštěna na začátku roku 2009 a stane se vodní duší Downtownu Burj Dubaj, jemuž developer Emaar Properties pustil do žíly celkem v přepočtu na 300 miliard korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here