Fascinace týdne: Liverpoolská nejvyšší stavba Británie

0
1302

Liverpool se vrací na výsluní

Velkolepé dílo plánují v britském městě Liverpool, které se poslední dobou snaží obnovit dřívější lesk a slávu. Přístavní město v minulosti představovalo jedno z nejvýznamnějších center světového obchodu, v 19. století přes něj dokonce protékalo 40% světového obchodního obratu. Vlajku a prestiž Liverpoolu pak v novodobé historii proslavila hlavně hudba, v čele s populárními Beatles, a poslední dobou zejména kvalitní fotbal v podobě špičkových týmu Liverpool FC a Everton FC. Famózním dílem má být nejvyšší obytný mrakodrap britských ostrovů, který by měl vzít prestižní výškový statut ze sousedního Manchesteru. Zatímco manchesterská Beetham Tower disponuje 48 patry, liverpoolský obytný mrakodrap by měl představit dokonce 54 pater a celkovou výšku 170 metrů!

Celá stavba by měla přijít na 130 miliónů liber (zhruba 5,5 miliardy korun) a během tří let, počínaje rokem 2008, vyroste právě na populárním nábřeží. V 54 patrech bude k nalezení 412 bytů a jako součást stavby se také počítá jak s obchodními prostory, tak i s plochami pro volný čas. Samotný mrakodrap na svém vrcholu bude dekorovat stylový bar a restaurace, které budou mít svůj vlastní expresní výtah z přízemí přímo do těchto atraktivních prostor vyhlídky. Ve městě také raší další velké plány, a to na stavby nových fotbalových stánků, první nákresy má už na stole jak prestižní Liverpool FC, tak i o chlup méně slavný Everton FC.

Abu Dhabi se probralo a snaží se dohnat Dubaj, postaví umělé ostrovy

Nikomu se ani nechce uvěřit a asi i málokdo si uvědomil, že Abu Dhabi se v některých aspektech rozvoje nechává výrazně válcovat konkurenční Dubají. Obě města se stále předhánějí v odvážnějších a odvážnějších developerských projektech, Ferrari Theme Park v Abu Dhabi vyvolal reakci F1 Theme Park v Dubaji a podobně, nemá smysl to rozvádět. Nyní je ale potřeba zmínit jednu zásadní věc, fakt, že Abu Dhabi je největším a současně hlavním městem Spojených arabských emirátu, nikoliv Dubaj. Přesto lze odvážně tvrdit, že je to právě Dubaj, která na sebe více strhává pozornost světa. Jádro sváru lze vidět i na pobřeží, zatímco u Dubaje roste jeden umělý ostrov za druhým a nově vzniknuvší plochy jsou rychle skupovány západními i východními boháči světa, kolem Abu Dhabi se nic moc význačného u moře neděje. Až nyní, kdy Dubaj dokončuje výstavbu umělého ostrovního komplexu Palm Jumeirah a stěhují se na něj první obyvatelé, nyní, kdy u Dubaje finišují i stavby umělé ostrovní mapy světa The World, se Abu Dhabi vzchopilo a představilo vlastní plány umělých ostrovů. Nutno však dodat, o něco skromnější, zato také pro běžné turisty daleko přitažlivější. Na osmi ostrovech, které budou dokončeny v rozmezí let 2010 až 2017, turisté naleznou různá témata. Jeden z ostrovů bude archeologicky zaměřen a bude představovat odhalování světové historie, jiný by měl prezentovat tradiční způsoby obživy jako farmaření nebo rybaření a na ostatních budou k nalezení také další atrakce jako například safari. Opomenuty nezůstanou ani hotely, restaurace a podobná nezbytná zařízení. Jestli ale tyto počiny budou dostatečné k překonání novodobé záře Dubaje, je ve hvězdách, přesto představitelé města očekávají roční návštěvu prvního ostrova odhadem na milion turistů. Čas ukáže… Ale pro vlastní představu doporučuji související články na konci tohoto článku, přečíst si můžete o vládci Dubaje, unikátních ostrovech nebo i neobyčejných hotelech.

Automobilka Spyker se vzpamatovává k životu modelem Zagato

V loňském roce se mladý výrobce sportovních vozů poprvé dostal do černých čísel a vší silou se snaží v této oblasti zůstat. Během úspěšného roku se podařilo prodat celkem 94 vozů této značky, což přineslo do firemní pokladny 36 miliónů euro. Z toho vznikl zisk osmi set tisíc euro, důvod k velké oslavě, ale také závazek do budoucna. I proto vznikl na základě vozu Spyker C12 Spyder nový osvěžující typ Zagato. Ten má v úmyslu za sumu 495 tisíc euro opět nabízet pocity a technologie přenesené z Formule 1. O poznání větší vůz než svůj předchůdce váží 1480 kg, díky šestilitrovému dvanáctiválci dodávanému automobilkou Volkswagen by měl dokázat zrychlit z nuly na 100 km/h za 3,8 sekundy a vyvinout nejvyšší rychlost 320 kilometrů v hodině. Disponibilní výkon motoru bez turba je rovných pět set koní, s využitím kompresoru by se měl zvýšit až na 650 koní. Pokud jste ale dostali na tuhle raritu chuť, vězte, že pro zařazení na list čekatelů je nutné vlastnictví některého z předchozích vozů Spyker… O C8 Laviolette si můžete přečíst i v našem článku zde.

Úspěšný a příjemný nový týden
Vám za tým Dreamlife.cz přeje
Tomáš Novotný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here