Fascinace týdne: Kdy bude vhodný čas k nákupu akcií?

0
1289
Pokud se na chvíli dokážete oprostit od šoku, který v minulém roce zažil celý finanční svět a máte chvilku čas a trpělivost (řekněme pět, šest let), pak byste měli obrátit svou pozornost na současné akciové trhy. Přestože veškeré zmínky o akciových trzích nebo situaci v oblasti realit působí děsivě a černější výsledky i zpravodajství si snad málokdo pamatuje, při pohledu z druhé strany zde máme příležitost.
Od velké hospodářské krize před 80 lety jsme neviděli takový pád. Avšak tehdejší situace byla jiná, nemovitosti i akcie byly povětšinou vlastněny jen hrstkou nejschopnějších Američanů, zatímco nyní více než dvě třetiny Američanů vlastní nějakou nemovitost a polovina vlastní akcie. Panika je pak mnohem pochopitelnější, mnohým z nich totiž zbyly jen oči pro pláč (a jak víme, nejen občanům USA), když plni očekávání a optimismu z nekonečného růstu investovali peníze z úvěrů a hypoték – že by špatně pochopili Roberta Kiyosakiho, nebo snad i tato legenda finančního vzdělávání krizi přispěla?
A tak zatímco se všechny indexy potácejí v červených číslech, můžeme si v klidu rozmyslet, jakým způsobem se k situaci postavit. Miliony lidí po celém světě zažily a zažívají zděšení, když hodnota jejich majetku z oblasti akcií a nemovitostí doslova přes noc zmizela, někteří přicházejí o práci. Když každý týden média informují o dalších a dalších společnostech, které jsou uzavírány nebo přebírány státními orgány, když se akcie dusí na svých mnohaletých minimech… ale na druhou stranu, za posledních mnoho a mnoho let nebyly nejen americké akcie levnější a je velmi zrádné čekat na dosažení opravdového dna. Nikdo vám nezaručí, že se indexy nesvezou ještě níž, ale těžko pak chytat rozjetý vlak, až k odrazu dojde – pokud nevěříte současnému dnu, pravděpodobně ani neuvěříte odrazu od tohoto dna. A tak v současné době připadá v úvahu pouze dlouhodobé investice. Zeptejte se Warrena Buffeta, který je jako politý živou vodou a v současné situaci si libuje jako žralok uprostřed zmateného hejna makrel.
Pokud tedy máte finance, které můžete řekněme do roku 2015, 2016 postrádat, pak se pravděpodobně v budoucnosti vzbudíte s velmi dobrým pocitem – ano, akciové trhy asi nebudou předvádět roční 20% výkonnost, jako předváděly americké akcie v posledních dvou dekádách minulého tisíciletí, ale i tak je jisté, že výnos bude výrazně lepší než schovávat peníze na bankovních účtech nebo v trezorech. Rozhodně ale neinvestujte kapitál, dokud nebudete mít k dispozici dostatečnou rezervu, abyste byli schopni i v případě nejčernější předpovědi zaplatit účty za životní náklady po několik měsíců – i v případě ztráty zaměstnání.
I přes neutěšenou situaci nejen v bankovním nebo automobilovém sektoru, ale i v dalších oblastech výroby a služeb, lze na trhu nalézt značné množství zdravých společností, které utrpěly propad hodnoty akcií jen v důsledku globálního dění a jejich současný stav dává důvody k optimismu pro budoucnost. Podle známého časopisu Fortune mezi takové společnosti s dobrým základem a slibným potenciálem patří například výrobce počítačů Dell, farmaceutická společnost Pfizer nebo třeba také producent hygienických produktů Johnson&Johnson…
Jak se budete cítit, pokud můžete nakoupit nejlevněji za posledních 20 let a necháte si tuto příležitost utéct?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here