Fascinace týdne: Finanční krize vybrala kapsy čínských miliardářů

0
1295
Ještě v loňském roce se na výsluní světových miliardářů vyhřívalo 66 Číňanů, kteří s úsměvem mohli sledovat zdánlivě neuvěřitelný růst tamních akciových trhů i celé země a plni očekávání vstoupili v únoru do nového roku, roku Krysy (někdy zmiňovaný jako Myši). Plni očekávání proto, že krysa je symbolem štěstí a bohatství, plni očekávání dalších finančních úspěchů, bohužel svět finanční krizí řekl ne a dolarových miliardářů v Číně zbylo jak šafránu.
A tak se Louis Vuitton, Cartier nebo i Bentley a další luxusní značky musí připravit na slabší časy, nelze totiž očekávat, že by Čína měla teď chuť na utrácení. Přitom ještě minulý rok situace vypadala přesně opačně a prestižní značky se do Číny vyloženě draly, otevíraly nové butiky, pořádaly přehlídky a usměvavé představení za účasti nejvyšších představitelů i hvězd. Vždyť třeba Armani plánoval letos otevřít v Číně 24 obchodních domů… Podle studie měla Čína nejvyšší potenciál ve spotřebě luxusního zboží a měla se brzy stát světovým lídrem, viz naše starší Fascinace.
Jedny z největších ztrát utrpěla dědička větší poloviny realitního impéria svého otce, šestadvacetiletá a relativně neznámá Yang Huiyan – ještě loni držela žezlo nejbohatší osoby Číny se jměním 14 miliard dolarů, nyní jí zbylo jen 2,2 miliardy; nicméně v současné situaci tento majetek stačí mezi Číňany na třetí místo. Podobně dopadl další realitní magnát, ředitel developerské společnosti CC Land Cheung Chung Kiu, který přišel dokonce o 98% svého jmění a z původního 26. místa putoval úplně mimo skupinu 400 nejbohatších planety… Tím ale příběhy ze země ještě nedávno zdánlivě byznysu zaslíbené nekončí.
Zhang Xin, ředitelka známé společnosti Soho China, utrpěla ztrátu dvou třetin majetku a nemohla situaci okomentovat jinak než slovy: „Nemůžu tomu uvěřit.“ I přes takovou ztrátu si však udržela pozici světové dolarové miliardářky s 1,2 miliardou dolarů, a dokonce i optimismus do budoucnosti: „Svezeme se na další vlně.“
Postižen nebyl ale pouze sektor nemovitostí, utrpěly i výrobní oblasti. Majitelka čínské největší firmy na produkci obalů Nine Dragons Paper patřila do vybrané společnosti 10 dolarových miliardářek, které se jako jediné ke svému jmění vypracovaly samy. Nyní se jmění Yan Cheung scvrklo na 265 milionů. Larry Yung ze Citic Pacific během jednoho dne přišel o 500 milionů dolarů, je možné si vůbec takový tobogán představit?
Je ale dost pravděpodobné, že další špatné zprávy mohou následovat. Vývoj indexu Shanghai Composite stále strmě klesá, jako kdyby se chtěl jako blesk zapíchnout do země a zanechat po sobě obří prázdný kráter. Situace mezi čínskými miliardáři z dlouhodobějšího hlediska ale není natolik špatná, rok 2007 byl výjimečný, před dvěma lety totiž měla Čína pouze 15 dolarových miliardářů, takže křivka si udržela dlouhodobější růst.
Lze nalézt ale i povzbuzující příklady, Zhou Chengjian se dokázal se svou módní firmou postavit proti proudu a vyrazil strmě ke hvězdám – během roku vyskočil v žebříčku o 351 míst a majetek 2 miliardy dolarů jej pasoval na pátou čínskou pozici.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here