Fascinace týdne: český Budvar vyzrál na Američany

0
1500

Budvar uchránil své evropské dědictví před americkým Budweiserem.

budvar

Jeden z národních podniků, poslední státní pivovar, symbol českého národa a významná tradice, i to je Budvar. Třetí největší český producent piva a národní jednička v oblasti exportu vede celosvětově již přes 100 let nespočetné množství soudních sporů s americkým kolosem Anheuser-Busch. Nyní však dosáhl dalšího dílčího vítězství, globálně pro celou Evropskou unii vybojoval právo na označení Budweiser.

Budvaru zbývá podle jeho ředitele Jiřího Bočka vyřešit s americkým pivovarnickým gigantem ještě 17 známkoprávních soudních sporů. Z významných vítězství lze jmenovat Německo, Rakousko či Portugalsko. Možná ale daleko podstatnější otázkou do budoucna je očekávaná privatizace pivovaru, ve světě peněz je velmi pravděpodobný scénář, že dříve nebo později se k Budvaru dostanou konkurenční Američané a českou památku ponechají pouze našim historikům.

Lyžování vtrhlo do Texasu, Bearfire Resort

Že lyžování v Texasu je nesmysl? Určitě ne větší než lyžování na poušti v Dubaji. Ale finanční kovbojové jsou daleko většími extremisty, staví sjezdovky, kde nikdy sjezdovky nebyly, budují celý areál přímo pod sluncem. Celé pohoří bude uměle vytvořeno a bude se rozprostírat na rozloze 200 km čtverečních, srdcem resortu bude rustikální hotel o 600 pokojích, kongresové centrum a na vrcholu umělého pohoří vzniknou lázně. Pro lyžování bude využito nové technologie Snowflex, ta umožňuje celoroční lyžování na sněhovém podkladu nezávislém na podnebí a již funguje na několika místech v Evropě. Hlavní atrakcí mají tedy být lyžařské a snowboardové sjezdovky se sedačkovými lanovkami, tobogány i jeskyněmi…To vše za 375 miliónů dolarů, tedy za necelých osm miliard korun. Termín dokončení je však šibeniční, 2008.

Novému žebříčku ruských miliardářů opět vládne Abramovič

S ruskými pasy se po světě pohybuje již 60 osob s majetkem vyšším než jedna miliarda amerických dolarů. Taková je situace podle hodnocení prestižního časopisu Forbes, specialisty na hodnocení majetku a všech příbuzných nej. Nejbohatším Rusem zůstává známý majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič. Jeho majetek podle magazínu čítá 19,2 miliardy dolarů, což je v přepočtu asi 396 miliard korun. Dvojkou se stal hliníkový baron Oleg Deripeska s bohatstvím o tři miliardy nižším a i další Rusové v žebříčku jsou většinou barony nerostného bohatství své domoviny. Výjimkou nejen z pohledu získání svých financí, ale i pohlaví, je jediná žena v žebříčku. Manželka moskevského starosty Jelena Baturinová, která díky stavební firmě Inteko obhospodařuje vlastní jmění o hodnotě 3,1 miliardy dolarů.

Arabské bohatství je magnetem působícím na vše živé

Slavný portugalský fotbalista, čtyřiatřicetiletý Luis Figo, oficiálně oznámil, že své rozhodnutí o odchodu z italského velkoklubu Inter Milán už nezmění. Po sezóně finalista Euro 2004 tedy odchází do arabského Al-Ittihadu, jeden z nejvýznamnějších fotbalistů, který podlehl svodům arabského kouzla peněz. Opakem mu budiž dřívější spoluhráč z Realu Madrid David Beckham, který se vydal cestou přesně opačnou, do USA. “Nezměním své rozhodnutí odejít. Vrcholový fotbal mi určitě bude chybět, ale v mém věku je už potřeba myslet na to, že s fotbalem skončím,” okomentoval své rozhodnutí Figo. Jen pro doplnění, v zemích blízkého východu již od roku 1994 působí například bývalý trenér československé reprezentace Milan Máčala. Od tohoto týdne nově vede reprezentaci Bahrajnu.

Úspěšný a příjemný nový týden
Vám za tým Dreamlife.cz přeje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here