Fascinace: 100 nejvlivnějších lidí podle magazínu Time

0
1209

Náš život ovlivňují kolikrát i lidé, o nichž nemáme ani tušení. Stačí jedno slovo v tu správnou chvíli a náš život tím může být zachráněn, zničen… Přesto jsou tu i veřejnosti známí lidé, kteří svými myšlenkami, činy, životním stylem či postojem k životu motivují ostatní. A právě tyto osobnosti vybírali redaktoři časopisu Time, a to hlavně v kategoriích: Nejvlivnější hrdina, Nejvlivnější umělec, Nejvlivnější myslitel a Nejvlivnější lídr. A výsledky jsou více než překvapivé!

Nejvlivnější lídr – Luiz Inácio Lula da Silva

Brazilský prezident, jenž byl do své funkce poprvé zvolen v roce 2002 a od té doby je jeden z nejpopulárnějších lidí Brazílie. Jeho životní příběh se dá označit za „americký sen“ – sám pochází z velice chudých poměrů a sám se vypracoval na vrchol. Základní vzdělání musel ukončit už po pěti ročnících, aby mohl pracovat a finančně tak podporovat rodiče a sourozence. Pracoval na ulici, prodával vše možné, leštil boty. V roce 1969 se oženil s Marií de Lourdes, ta mu však ještě téhož roku zemřela i s jejich nenarozeným dítětem na hepatitidu, neboť si nemohli dovolit náležitou zdravotní péči. Udělení nejvlivnějšího lídra světa mu tak magazín Time udělil za jeho program, který má zajistit právě zdravotní péči a potraviny pro každého. Jeho prezidentské období pomalu končí, odchází tak s vědomím, že Brazílii posunul o kousek blíž bohatství a lidství. Z dalších jmen na seznamu lídrů jmenujme například Baracka Obamu nebo Sarah Palin.

Nejvlivnější hrdina – Bill Clinton

Billa Clintona není asi třeba příliš představovat. Bývalý americký prezident z veřejného života nezmizel, naopak. Dnes představuje národního hrdinu především za své humanitní snažení – několik let se aktivně podílí na pomoci Africe, letos byl jedním z prvních, kdo pomáhal po zemětřesení na Haiti. Sám Bill Clinton říká, že miluje tuto zemi i ideu, jak by měla vypadat. A tak není jeho snem dostat Haiti po zemětřesení do normálu, nýbrž přinést ještě něco lepšího a zkvalitnit podmínky pro život. Billa Clintona následuje krasobruslařka Kim Yu-Na, na třetí příčce se umístil íránský kandidát na prezidenta Mir-Hossein Mousavi.

Nejvlivnější umělec – Lady Gaga

 Ač je Lady Gaga na světové scéně poměrně krátkou dobu, nepřehlédnete ji. Původně byla nazývána novou Madonnou – hlavně díky extravagantním kostýmům a divokým tanečním kreacím, které na pódiu předvádí. Lady Gaga, nedávno ještě tmavovlasá barová  zpěvačka, se na výsluní dostala po poměrně náročném životním boji, kdy i v jednu dobu zkusila účinky drog. Po očistci přišlo nutkání to ze sebe dostat a vyzpívat se celému světu. Zpívá tedy o tom nejniternějším, co ji v životě potkalo. Titul nejvlivnějšího umělce si zasloužila díky tomu, že v mnoha lidech vzbuzuje touhu být sami sebou a nestydět se za svou individualitu. Zpěvačka totiž šokuje při každé příležitosti, nebojí se pózovat nahá, nosí ty nejnevkusnější kreace. Je upřímná a ano, umí jak výborně zpívat, tak skládat písně. Do kategorie umělců spadá rovněž Taylor Swift, Sandra Bullock či nesmrtelná Oprah Winfrey.

Nejvlivnější myslitel – Zaha Hadid

Zaha Hadid se narodila v Iráku, svou životní vášeň – architekturu už však vystudovala na Architectural Association v Londýně. Zaha byla zvolena nejvlivnějším myslitelem právě díky jejímu přístupu k architektuře – bere ji jako filosofii, její díla představují sílu, smyslnost, vášeň. Donna Karan o ní mluví jako o vizionářce a legendě, která nemá obdoby. Známá architektka je stále ovlivněna svým dětstvím v Iráku, spojuje tak ve své tvorbě Východ se Západem, a to natolik citlivě, že dokáže zrodit čirou sofistikovanost. V roce 2003 získala nejvýznamnější světové ocenění v oblasti architektury – Pritzkerovu cenu. Je představitelkou urbanismu a dekonstruktivismu. K dalším myslitelům patří například Douglas Schwartzentruber s Larrym Kwakem, jež pracují na vakcíně proti rakovině, Steve Jobs anebo Michael Pollan.

Na jednotlivé osobnosti můžeme mít zcela rozdílný názor, tento projekt má však poukázat na zajímavé lidi, převážně s nelehkými osudy, kteří museli najít a následně si vydobýt své místo pod sluncem. A nyní se o to dělí i s námi, aby nám ukázali, že není nesplnitelného snu…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here